Zaznělo po MR v diskuzích

05.07.2019 | Libor Matějka

Zaznělo po MR v diskuzích

Dva momenty společných mistrovství republiky rezonují nejvíc v diskuzích na našich stránkách Facebooku i jinde. Společný šampionát pro české a slovenské závodníky a převaha našeho týmu Elkov Author, podle mnohých vytvářející neférovou situaci.

"Mistrovství celé pokřivené. Kdyby bylo samostatné, vše by se vyvíjelo jinak... Kdyby se jelo samostatně, tak by nenechali tolik ujet tu skupinu."

Mnoho názorů, a pochopitelně rozdílných, panuje nad koncepcí společných šampionátů. Pokud by se jelo odděleně, asi byl vývoj závodu jiný, ale jak moc? Ve své podstatě se slovenská strana moc na vývoji závodu nepodílela a závod byl nejvíce ovlivněn soubojem českých profesionálů s hradeckým týmem. Dukla Banská Bystrica sice pracovala na čele pelotonu, když byla v úniku sedmička závodníků, ale jen udržovala odstup na snesitelný odstup. Vlastně nic nestahovali a vývoj závodu njak podstatně neovlivnili.

Samostatný český závod rozdělený do dvou kategorií by měl na startu Elite 61 startujících a slovenský peloton by čítal nějakých čtyřicet jmen, cíl viděla čtrnáctka závodníků.


"Nad tím by se měla komise silniční cyklistiky zamyslet a učinit neprodleně kroky, které by vedly k férovějšímu závodu, to znamená omezení počtu závodníků jednoho týmu a samostatné mistrovství na trati, která by obtížností odpovídala významu M ČR v silniční cyklistice."

Národní šampionáty nejsou vyloženě v UCI kalendáři, ale ta k nim přistupuje jako by byly, UCI z nich přiděluje body a přestože se Mezinárodní cyklistická federace ve svých pravidlech snaží vždy o co největší rovnost týmů, tak národní šampionát je závodem hodně specifickým a tyto pravidla nejdou srovnat s právem na start jednotlivých závodníků. Některé velké cyklistické země mají systém kvalifikací pro své mistrovství. To my, ani slovenská strana, nepotřebujeme a je jisté, že by stejně prošli sítem jezdci týmu Elkov Author a zůstali by v početní převaze.

Pochopitelně i v jiných zemích jsou znatelné převahy týmů, které mají ve svém středu velký počet domácích závodníků. Například v Norsku startovalo šestnáct jezdců Uno-X Norwegian Development Teamu (a přesto vyhrál Amund Grøndahl Jansen, jezdec týmu Jumbo - Visma, startující sám). Ve Francii osmnáct členů AG2R La Mondiale, v Polsku dohromady 15 cyklistů týmů CCC spolupracujících proti konkurenci. Podobně byl ovlivněn závod ve Slavkově, kde ve prospěch jezdců Omega Pharma - Quick-Step pracovali mladíci Etixxu.

V tom jsou národní šampionáty specifické a to nejen u nás.

A tvrdit, že rovinaté závody nejsou významné je poněkud podivné. Typ a náročnost závodu by se měla střídat, od těžkých klasikářských až po sprinterské ročníky. Letos se jelo na rovinatém okruhu, podobně také v Belgii a dalších zemích a přesto byl závod atraktivní.

Foto Josef Vaishar/cycling.photographyMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K12
Obtížnost závodů dělají závodníci né trať!
05.07.2019 13:56:22
K2.40
Jsem velice rád, že se v článku objevuje několik mých myšlenek. Jde jen o to, jestli je komise vezme v úvahu
05.07.2019 14:48:02
K12
K2.40 v úvahu to nevezmou a věř, že se tomu tak maximálně zasmějou... Českou cyklistiku ovládají (vysávají) z 90% lidi kteří na kole nikdy neseděli a nemají k ní podle mě ani žádný vztah, ale sou tam celkem hodně slušne peníze za žádnou práci tak se drží jak klíšťata!
05.07.2019 16:25:32
MC
Ach jaj mne to proste nedá... Ešte raz si treba dobre prečítať čo píše LM v článku a treba čítať poriadne :-) Úvahy o znížení počtu závodníkov na jedno aký počet (okrem počtu 1) sú komické lebo nikdy nevytvoria "férové" preteky ak v nich budú závodníci ako Hirt, ktorí tam je sám... A aj prevaha 16 závodníkov sa dá poraziť ako vidieť v Nórsku... Inak Z. Stybar nekritizoval pravidlá závodu ale taktiku Elkovu...
05.07.2019 18:38:51
K12
MC ono je to logické, že se to závodníkům z WT nelíbí, ale je komické, když ti Zdeněk v roce 2018 řekne, že nebylo správné kritizování taktiky Elkovu od Romana, že na takovou taktiku má Elkov právo a rok na to udělá to samé co Roman a co loni kritizoval... Já mu to za zlé nemám, ale zrovna Zdeněk to nemá za potřebí.
05.07.2019 19:01:00
MC
"K12" Jasné súhlasím... Ale závod to sú aj emócie... Ja to čo hovoria ZŠ a RK beriem s nadhľadom (ja by som bol na ich mieste určite viac "expresívny" :) )
05.07.2019 19:35:32