Ženský Lutych vyhrála Demi Vollering

25.04.2021 | Jiří Vlasák, foto: Liège-Bastogne-Liège Femmes, sporza.be

Ženský Lutych vyhrála Demi Vollering

Poslední z ardenských klasik prokázala svou mimořádnou obtížnost, ale v 5. ročníku nepřijela do cílové rovinky jediná cyklistka, jako tomu bylo v předešlých 4. ročnících, ale pětičlenná skupina největších favoritek, z nichž ve spurtu byla nejúspěšnějí Demi Vollering.

Do závodu nakonec nenastoupila obhájkyně prvenství Elizabeth Deignan, ani kvůli covidu kompletní týmy DSM a Parkhotel Valkenburg. 

Stejně tak tým Trek-Segafredo stáhl na poslední chvíli Ruth Winder, jelikož sice odevzdala tři negativní testy, ale přišla do styku s osobou, která byla následně pozitivně testována, takže ji poslali do izolace. Ruth Winder se blýskla na Valonském šípu dlouhým sólem a byla dojeta až na úpatí Mur de Huy. 

Na ženy při dnešním závodě čekalo 141 km, 7 náročných stoupání a celkem 2.300 výškových metrů. Odstartovalo se sice do slunečného dne, ale při teplotě těsně nad nulou. 

Černým koněm závodu mohla být Demi Vollering, letošní posila SD Worx. Na Brabantském šípu i Amstelu skončila těsně druhá a na Valonském šípu právě jí vděčí Van der Breggen za významný podíl na svém vítězství, když se Vollering obětovala a přivezla stíhací skupinu za Ruth Winder. 

Dnes jí to tedy Van der Breggen mohla vrátit. Zvlášť když se před závodem vyjádřila, že vyhrát by bylo milé, ale že jí dnešní trasa moc nevyhovuje. 

Tuhle spekulaci ještě podtrhla samotná Vollering: "Trasa mi vyhovuje, cítím se dobře, v týmu jsem už jako doma. Doufám, že to bude můj den.“ 

Po 50 minutách jízdy se od pelotonu odpoutaly Claire Faber z týmu Andy Schlecka a Silvia Zanardi, týmová kolegyně jediné Češky na startu Markéty Hájkové v týmu Bepink. Vybudovaly si náskok až 3 minuty, ovšem na vrcholu prvního kategorizovaného stoupání 84 km před cílem se splaskl na necelou půl minutu. Netrvalo dlouho a únik vzal za své. 

Na vrcholu druhého stoupání 75 km před cílem se ocitla osamoceně na čele před početně mírně zredukovanou hlavní skupinou Novozélanďanka Fisher-Black z favorizovaného týmu SD Worx. A s malým náskokem 20 sekund se pohybovala na čele před zhruba 40-50člennou skupinou i 45 km před cílem po absolvování čtvrtého stoupání.

Ještě před zahájením stoupání na La Redoute byla Fisher-Black dojeta. Vystřídala jí kolegyně Moolman. S ní to zkusily, ale postupně odpadly Aalerud (Movistar) a Cavalli (FDJ). Díky aktivitě Longo Borghini ji na pár desítek metrů dojela pod vrcholem desítka dalších cyklistek se všemi favoritkami. 

Jenže Moolman znovu zabrala a k ní se přidaly Ludwig (FDJ) a Brand (Trek). Stíhací skupina se po La Redoute rozrostla na zhruba 30 závodnic. 30 km před cílem činil rozdíl 25 sekund. Do cíle zbývala čtyři stoupání. 

Do práce tedy musely pomocnice Canyonu, Jumba a Movistaru. Předposlední kategorizovaný kopec Forges vyjela trojice s odstupem 30 sekund. V té době Moolman přešla do pasivity a pouze hlídala své soupeřky. Ve skupině za ní totiž jely stále 4 její kolegyně včetně favoritek Breggen a Vollering. Takže 20 km před cílem bylo trio zpátky mezi pronásledovatelkami. 

Schylovalo se k finále na Roche-aux-Faucons (1,2km, 10,9%) a následném Boncelles (1,2km, 6,3%), kterého se hodlalo účastnit 30 cyklistek.

To první vyselektovalo na čele osmičku a to druhé především díky aktivitě Van Vleuten ji rozdělilo na dvě části: vpředu jely Van der Breggen a Volering, Van Vleuten, Niewiadoma a Longo Borghini, za nimi se ztrátou 30 sekund Vos, Moolman a Ludwig. 

Na špici první skupiny v dalších kilometrech pracovala výhradně Breggen, takže bylo dost jasné, na koho SD Worx v závěru jede. A Vollering z této skupiny má určitě nejlepší spurt. 

Díky tempu Breggen snaha Vos a Ludwig dojet znovu dopředu vycházela nejen naprázdno, ale rozdíl se ještě zvyšoval. Moolman se samozřejmě ve druhé skupině pouze vezla. 

Breggen jela vysoké tempo až do mety 150 metrů před cílem, kdy to zkusila jako první Van Vleuten. Ze čtvrté pozice si za ní nastoupila Vollering, a přestože Longo Borghini visela na jejím zadním kole, nebylo jí to nic platné. 

Demi Vollering se na poslední ardenské klasice dočkala slavného vítězství!

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste