Dumoulin definitivně ukončil kariéru

16.08.2022 | Marek Matějka, foto LaPresse

Dumoulin definitivně ukončil kariéru

Tom Dumoulin už letos závodit nebude a končí tak svou jedenáctiletou profesionální kariéru. Jeho posledním závodem byla Clasica San Sebastian na konci srpna.

Nizozemský cyklista plánoval ukončit závodní kariéru na konci sezóny, po světovém šmapionátu v Austrálii. Ale rozhodl se změnit plány.

"Rozhodl jsem se s okamžitou platností skončit s profesionální cyklistikou. Před dvěma měsíci jsem oznámil, že na konci roku ukončím kariéru profesionálního cyklisty. Během loňského jara jsem si i přes svou lásku ke kolu všiml, že věci nejdou podle mých představ. Cítil jsem, že jsem připraven na novou etapu svého života. Stále jsem však měl na seznamu přání jeden projekt, kterým jsem chtěl ukončit kariéru s velkou pompou: mistrovství světa v Austrálii. Přípravu na mistrovství světa jsem chtěl zvládnout stejně, jako jsem zvládl přípravu na Olympijské hry v Tokiu. S pocitem svobody, za svých podmínek, s podporou týmu a s mou vnitřní motivací jako hlavním palivem. To mi tehdy vrátilo radost z cyklistiky. Ale všiml jsem si, že už to nedokážu. Nádrž je prázdná, nohy jsou těžké a tréninky mi nevycházejí tak, jak jsem doufal, a navíc potřebuji na mistrovství světa podat dobrý výkon a mít dobrý pocit. Od mého těžkého pádu v tréninku loni v září se zase něco zlomilo. Musel jsem přerušit své úsilí o návrat do staré formy a znovu se vyrovnat s dalším zklamáním. Bylo to už příliš. I když rozlučka nedopadla podle mých představ, ohlížím se za svou kariérou s neuvěřitelnou hrdostí. Tvrdě jsem na ní pracoval, po mnoho let jsem z ní měl velkou radost a podával jsem skvělé výkony. Na to nikdy nezapomenu. Teď je čas užívat si jiné věci a být tu pro lidi, které mám rád. Velký dík patří mému týmu a všem, kteří mě během mé fantastické kariéry podporovali. A zvláštní poděkování patří mé ženě, která mi po celé ty roky kryla záda," vysvětluje Dumoulin své rozhodnutí. 

Richard Plugge, generální manažer týmu Jumbo - Visma, přeje Dumoulinovi vše nejlepší do budoucna: "Je nám líto, že Tom s okamžitou platností ukončuje kariéru, ale respektujeme jeho rozhodnutí. Pro fanoušky cyklistiky v Nizozemsku i po celém světě hodně znamenal. Na svou kariéru může být hrdý."