V první etapě z Eferdingu do Geinbergu na trase dlouhé 181 km bylo podle rozpisu nutno překonat 2109 výškových metrů. Nejprve se cyklisté obtočili kolem prostoru startu, jímž byl Sport und Modehaus Stöcker, a kde si připsali body na dvou rychlostních prémiích. Pak zamířili na západ a už na 25. km je čekal začátek první VP o parametrech 6,8 km a 5,1 %. Poté se jelo ve zvlněném terénu, kde se do cesty postavily další dvě VP od 1 do 2 km a od 6 do 7 %. V poslední 40km fázi se čtyřikrát projelo cílovým prostorem, přičemž v každém okruhu bylo nutno překonat krátké stoupání, v jehož první 800metrové části byla při druhém průjezdu umístěna třetí RP a posléze i cíl.

Do etapy nastoupil ve žlutém vítěz včerejšího prologu Lander Loockx z belgického cyklokrosového týmu Deschacht. Nejlepším mladíkem byl včera druhý Alberto Bruttomesso z italského Friuli. Časové rozdíly však byly minimální, závodník na 100. místě ztrácel 10 sekund. Z ATT Investments byl včera nejlepší Gert Kivistik na 13. místě s 3vteřinovým mankem a týmu patřila ze 24 celků 10. pozice se ztrátou 13 vteřin.

Etapa proběhla způsobem standardním pro profilově méně náročnou etapu. Odjela čtveřice. V průběhu předposledního průjezdu cílovým prostorem si k vedoucí skupince dojela z pelotonu, který už byl na dostřel, další šestice. 6 km před cílem z ní odjela trojice, v níž byl i Michael Kukrle. Jenže vše marno. Alpecin-Deceuninck DT si to bez potíží dojel a rozjel tempo pro svého špičkového sprintera, kterého si občas půjčuje i první tým, Timo Kielicha.

Ten do stoupavého dojezdu zrychlil natolik, že nebylo člověka, který by mu konkuroval, a stal se novým průběžným lídrem závodu. Potvrdil tak znovu, že podpis do prvního týmu od příštího roku byla dobrá volba. Tři vteřiny na vítěze, který všem mírně poodskočil, ztratilo víc jak 80 cyklistů.

Závodníci ATT Investments etapu pojali pasívněji. Nechali pracovat jiné týmy. To podstatné teprve přijde a každý ušetřený watt se může hodit. Nejlépe se dnes umístil Matúš Štoček na 9. místě.

"Naším hlavním cílem bylo, aby Kuba Otruba nic neztratil a to se podařilo. Závěr se jel na Matúše. Rozhodující etapy, zvláště ta poslední, nás teprve čekají," sdělil Petr Kaltofen.