A máme za sebou třetí ročník série veřejných závodů RoadCup 2020

06.10.2020 | Miroslav Helmich, Foto: Lukáš Bíba

Po počátečních problémech s jarní sezónou se podařilo zdárně dokončit letošní RoadCup před včera spuštěným nouzovým stavem, který opět omezuje hromadné venkovní akce. Pojďme se podívat na konečné výsledky Superpoháru 2020.

Na počátku roku bylo do celoroční soutěže série RoadMarathon zařazeno šest dlouhých maratonů a dvanáct kratších závodů do série RoadRace.

Do série RoadMarathon byly zařazeny loňské závody Mamut Tour, Krakonošův cyklomaraton, Beskyd Tour, Krušnoton (rozhodli jsme zařadit do seriálu i trať 180 km). A nováček - Prachem svatební cesty. Pořadatel silničního Krále Šumavy se rozhodl nepořádat další ročník.

V souběžně pořádaném seriálu RoadRace měli cyklisté závodit ve dvanácti akcích a to: Mamut Tour, Krakonošův cyklomaraton, Beskyd Tour, Krušnoton, Tour de Zeleňák, Lawi Tour Classic, Dukovanské okruhy, Velká cena Rafkárna v Hradci Králové, Tour de Brdy a nově zařazené Prachem svatební cesty, VC Temelín, O Kolo Úštěka.

Do pořádání závodů bohužel promluvila pandemie koronaviru Covid 19, která Česko zasáhla v březnu 2020 a vyhlášení nouzového a krizového stavu během kterého byly stanoveny limity a organizační podmínky pro pořádání závodů.

Řada závodů byla zrušena, řada závodů přesunuta na podzimní termíny… Po zvážení situace bylo rozhodnuto zrušit seriály RM a RR a pořádat jen jeden seriál, a to RoadCup SUPERPOHÁR 2020 a to pouze v kategorii Muži a Ženy, do kterého budou zařazeny všechny pořádané závody.

Celkovým vítězem v kategorii Mužů se stal Jaroslav Hradecký z týmu SportRaces Cycling Team, Na druhém místě se umístil Jan Chmelík z Kola Vašek&Severýn Hlinsko a na třetím Martin Janů z týmu Silný team Uničov.

Kategorii žen opanovala a zvítězila Jana Milec – Jiřincová, druhá skončila Šárka Machačková ze SportRaces Cycling Team a třetí Jaroslava Křížková z Jarucycling teamu.

Řady maratonů se zúčastnili i závodníci z kategorie Elite, kteří nejsou do seriálu započítány. Celkem alespoň jednou jelo 73!!!! elite závodníků a opravdu tu jela česká špička: Kreuziger, Bárta Jan, Jirka Černý, Vakoč, Hirt, Adam Ťoupalík (letošní mistr ČR) a další a další. Chyběl snad jen Štyby.

Trocha statistiky

RoadCup SUPER POHÁR 2020 – Na 3 závody série RM a na 9 závodů ze série RR se přihlásilo 2032 závodníků (269 závodníků 2x až 8x), do cíle dojelo 1762 z toho 89 žen.

Do seriálu SuperPohár (závodníci dojeli min dva závody) bylo zařazeno 256 závodníků a 13 závodnic. Do cíle alespoň jednoho závodu dojelo 1121 mužů a 66 žen.

Všech devíti závodů se nezúčastnil ani jeden závodník. Osmi se zúčastnili Jan Chvojka a Jana Milec – Jiřincová; sedmi Jarda Hradecký a Martin Janů.