Adam Ťoupalík z Elkov-Kasper vyhrál otvírák jarní sezóny pro české kontinentální týmy Trofej Umag

01.03.2023 | Jiří Vlasák, foto: Elkov-Kasper, Trofej Umag, ATT Investments

Adam Ťoupalík z Elkov-Kasper vyhrál otvírák jarní sezóny pro české kontinentální týmy Trofej Umag

Adam Ťoupalík z týmu Elkov-Kasper ovládl první závod nové sezóny 11. ročník Trofej Umag (1.2), když byl nejprve v denním úniku a pak i v tom rozhodujícím, který se vytvořil 17 km před cílem. Na startu byly dva české týmy, ATT Investments a Elkov-Kasper, a v rozvojovém týmu Israele Radovan Štec. Do desítky se na osmém místě vešel z českých závodníků ještě Pavel Kelemen z ATT Investments.

ATT Investments nastoupil v sestavě, která odpovídala předběžné startovní listině tak, jak jsme o ní informovali, Elkov-Kasper ale nastoupil z poloviny v sestavě jiné. Ke zkušeným Matěji Zahálkovi a Adamu Ťoupalíkovi a avizovanému Štěpánu Teleckému (18) se přidali loňský nováček Tomáš Obdržálek (19) a letošní novicové z juniorské kategorie Jan Lukeš (18) a Tomáš Přidal (19). Navíc české barvy zastupoval i nováček v týmu Israel Premier Tech Academy Radovan Štec, který sem přestoupil z Tufo-Pardus Prostějov.

Jelo se za nepřiliš vlídného počasí. Dojíždělo se na dešti. Všichni natěšení na první závod. Spousta mladých. Takže zběsilejší a hodně pádů. V hromadném pádu hned v prvním okruhu zůstal mezi jinými Jirka Petruš, závod jako řada dalších z toho pádu nedokončil, důležité je, že je v pořádku.

Už v prvním kole odjel Adam Ťoupalík se závodníkem z rakouského týmu Hrinkow a postupně získali náskok až 3:15 min. V předposledním okruhu ale byli dojeti. 

V závěrečném okruhu 17 km před cílem atakoval Švýcar Jan Christen z Hagens Berman Axeon a Niozemec Darren Van Bekkum z Jumbo Visma Development a s nimi znovu Adam Ťoupalík. 

Když nás 40 km před cílem dojeli, tak jsem si říkal, že se cítím dobře a nemuselo by to být ztracené," řekl Adam a popsal rozhodující únik: "Naštěstí jsme všichni tři spolupracovali a taktizovat se začalo až tři kilometry před cílem. V úplném závěru rozjel jako první spurt Švýcar a za ním Nizozemec. Já jsem si to nechal až na posledních 200 m a vyšlo to. Za to vítězství jsem hrozně rád, protože jsem nastoupil v nové sestavě a tým fungoval skvěle.“

Vítězství přineslo Adamovi a Elkov-Kasper prvních 40 UCI bodů.

Do desítky se vešel na 8. místě Pavel Kelemen z ATT Investments, za což pobral 3 UCI body: "Celý závod se mi jelo dobře. Posledních pět šest kilometrů jsme byli s Mihkelem (Räim) dobře zabudovaní vepředu, ale přes poslední kruháče to byl velký blázinec. Na tom posledním jsem v lajně jel kolem patého místa a vypadalo to dobře připravené, ale vjeli do mě dva borci tak, že jsme jen tak tak nelehli. V cíli to stačilo na páté místo ve spurtu balíku."

K jeho výsledku poznamenal Jarda Friede: "Na první závod páté místo ve spurtu hlavní skupiny považuju za velmi slušné." A k aktivitě týmu dodal: "Byli jsme domluveni, že pojedeme na finiš. Když v závěru odjela trojice, trošku nám chyběl právě Jirka Petruš. Ale i tak jsme neměli v plánu být těmi, kteří případný únik budou sjíždět nejaktivněji ze všech. Měly se o to postarat jiné týmy s naší pomocí. My vsadili na jednu kartu a to byl spurt. Ťoupi dnes podal výborný výkon a zaslouženě vyhrál."

Pavel Kelemen třetí zprava

K dopolednímu závodu žen se prezentovalo 51 závodnic. Po 112 km přijela jako první sólově do cíle Italka Alessia Vigilia z Fassa Bortolo. Za ní pak s půlminutovým odstupem dokončilo dalších devět závodnic. Všechny české dívky z Dukly Praha, jakož i Nikola Bajgerová z  MAT Atom Deweloper Wrocław, dojely v hlavním poli se ztrátou +3:14 min. 

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE