Alpecin-Deceuninck hlásí: jsme připraveni. Udělejme ze sezóny 2023 nezapomenutelný rok

12.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Alpecin-Deceuninck/facepeeters

Alpecin-Deceuninck hlásí: jsme připraveni. Udělejme ze sezóny 2023 nezapomenutelný rok

Tak už to máme komplet. Alpecin-Deceuninck jako poslední v řadě z osmnácti World týmů představil svůj dres pro tuto sezónu a uzavřel soupisky jak hlavního, tak rozvojového týmu, a to jak v mužské, tak ženské verzi. Lídry pochopitelně zůstávají Mathieu Van der Poel a Jasper Philipsen.

Kromě Van der Poela a Philipsena se ale do první osmičky týmového rankingu vměstnaly hned čtyři z celkových osmi nových tváří. Nemůžeme však říci, že by tým nějak významně posílil, jelikož zároveň přišel o dva důležité borce, Tima Merliera a Jay Vinea, čerstvého australského šampiona v časovce.

Špičkový sprinter Tim Merlier posílil konkurenční belgický Soudal-Quick Step, Jay Vine odešel do UAE Emirates. U Vinea je zajímavé, že dosud se profiloval jako výborný typický vrchař, což nejlépe dokladují jeho dvě vítězné etapy na loňské Vueltě a obě v náročném cílovém výjezdu. Pokud k této dovednosti tedy přidal i výbornou časovku, pak se rázem pasuje do role lídra na celkovou klasifikaci náročných etapových závodů.

Kromě obou jmenovaných tým opustili i zkušený klasikář severského typu Guillaume Van Keirsbulck a vrchař Floris de Tier, oba odešli do druhodivizního Bingoal WB. S Jay Vinem odešel do UAE i univerzál Sjord Bax a do development týmu přeřadili Davida Van der Poela. Celkem v týmu skončilo devět lidí.

Nahradila je osmička, z níž vynikají Quinten Hermans (Intermarché), vhodný typ pro ardenské klasiky, sprinterský specialista Kaden Groves (BikeExchange), rovinový klasikář Kragh Andersen (DSM), vrchař Nicola Conci (Gazprom) a Ramon Sinkeldam, velmi důležitý muž pro rozjíždění spurtů Philipsena a dalších sprinterských specialistů v týmu, jako je Kaden Grovese, případně Jakub Mareczko.

Tým má třicet závodníků devíti národností, nejpočetnější je belgická ekipa čítající dvanáct mužů. Nejstarší jsou Ramon Sinkeldam a Jimmy Janssens, kterým je 33 let, nejmladší je 21letý Maurice Ballerstedt.

V Alpecinu mají na co navazovat, v předešlé sezóně se dostali 34x na nejvyšší stupínek. Nejvíc vítězných zářezů obstaral Philipsen (9), následován Merlierem a Van de Poelem (po 5). S Merlierem, Vinem a Baxem virtuálně odešlo celkem 9 vítězství. Oproti tomu čtyři přišly: Groves vyhrál 3x, z toho má i etapu na Vueltě, Hermans vyhrál etapu na Belgium Tour, ale možná větším úspěchem bylo 2. místo na Lutychu.

V čem v Alpecinu v roce 2022 opravdu vynikli, je 13 vítězství  v závodech nejvyšší kategorie UWT, přičemž mají tři etapy z Gira (Van der Poel, Oldani, De Bondt), dvě z Tour (Philipsen) a dvě z Vuelty (Vine). Van der Poel k tomu přidal mj. jeden z monumentů Tour des Flandres.

Vedle hlavního týmu budou v Alpecin-Deceuninck provozovat i development tým o dvaceti lidech, kde jsou nejzajímavějšími postavami Axel Laurence, kterému hodili záchranné lano po rozpadu B&B Hotels, a nejposlednější přírůstek do sestavy polský sprinter Marceli Boguslawski z HRE Mazowsze.

Vůbec tu nezpomínají ani na ženy, stejně jako u mužů budou k hlavnímu mezi ženskými World týmy nejpočetnějšímu (19) Fenix-Deceuninck provozovat i 9členný rozvojový tým.

Chceme nabídnout stejné šance ženám jako mužům, což považujeme také za nezbytný krok k tomu, abychom byli důkazem budoucnosti, a to jak vůči jezdcům, tak partnerům. A budoucnost je synonymem pro rozvoj,“ lze se dočíst na týmovém facebooku.

Jsme připraveni na sezónu 2023! Udělejme z něj nezapomenutelný rok!“ věří a motivují se v týmu, jenž se vyvinul z čistě cyklokrosařského i ve špičkový silniční tým a který poprvé ve své 15leté historii postoupil do kategorie World Teams.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE