Máme za sebou dva měsíce nové sezóny. ATT Investments ji zahájil v Řecku 1. března na etapáku Visit South Aegean Islands, Elkov-Kasper se přidal 5. března na jednorázovce Umag Classic.

Kromě těchto dvou má conti licenci i TUFO-Pardus Prostějov, ale jejich závodní kalendář je jednak chudší, a jednak zatím nepobrali ani jeden UCI bod. V nedávné minulosti, naposledy loni, si licenci kupovala i AC Sparta Praha, ale letos tak neučinila. Je tu ještě tým Fany Gastro Integray L27, který s příchodem nového sponzora v podobě Fany Gastroservis a podle sdělení Michala Kollerta má v plánu si tuhle licenci na příští rok pořídit.

GP Rhodes.jpg

8. března Marcin Budziński Rhodes GP (1.2)

Každé úterý se aktualizuje žebříček UCI. Takže včera vyšla nejaktuálnější data. Jak si tedy české conti týmy stojí?

V absolutním světovém žebříčku Continental teams patří ATT Investments s 370 body 13. pozice. Vedení ATT Investments na začátku sezóny vyhlásilo dva hlavní sezónní cíle: vyhrát Europe Tour a mistrovství republiky v silničním závodě. Republikový šampionát se bude letos konat na Slovensku a po čtyřech letech se vrací do Bánovců nad Bebravou.

483527756_1117764953485954_7949235318115795107_n.jpg

13. března Marceli Bogusławski prolog Istrian Spring Tour (2.2)

Tehdy pořadí na prvních třech místech vypadalo následovně: 1. Michael Kukrle, 2. Dominik Neuman (oba Elkov-Kasper), 3. Daniel Turek (Felbermayr-Simplon Wels). V ATT Investments by se asi nezlobili, kdyby se pořadí zopakovalo. Všichni tři jmenovaní totiž aktuálně oblékají dres tohoto týmu. Ovšem jde o jednorázový závod, na rozdíl od etapáku chyby nelze další den eliminovat, stát se může cokoli, takže tak trochu sázka do loterie. Na druhou stranu kvalitní dlouhodobá příprava a kvalitní a početná soupiska obrušují hrany čisté osudovosti. 

Dá se předpokládat, že v ATT Investments nezopakují, co například předvedli při pohárovém závodě v Krásné Lípě, kde se za uniknuvším Pavlem Novákem vydal Michael Kukrle, dvě kola mu trvalo než k Pavlovi přivezl Jakuba Ťoupalíka (Elkov-Kasper), který se jen vezl, aby pak závod ve spurtu ovládl. ATT mělo tehdy šanci na jistou nápravu hned další den v neděli a poučeni ze soboty pojali závod jinak. Opanovali čelo pelotonu, kontrolovali únik výhradně polských závodníků, v pelotonu jim nikdo nedělal "problémy", byť od nejsilnějšího ze soupeřů týmu Elkov-Kasper, závodícího ve stejném počtu lidí, by se to dalo očekávat, vše dotáhli tam, kam chtěli, tedy do spurtu, na který měli jasně nejlepší lidi, ať už máme na mysli Marcela Bogusławského, ale protože český pohár jezdí na české závodníky, tak hlavně Dominika Neumana, a ten také dost bezkonkurenčně spurt vyhrál. A po 2. místě ve Velké Bíteši (viz titulní snímek) je průběžným lídrem tohoto seriálu.

Okolo Rhodosu 1. etapa.jpg

14. března Marcin Budziński 1. etapa Tour of Rhodes (2.2)

Co se týče druhého z vytyčených cílů, tak našlápnuto k jeho naplnění mají v ATT Investments po dvou měsících docela nadějně. Jak uvedeno výše, z 13. příčky by na tu první nebylo sice úplně blízko, jenže z oněch 12 lépe postavených je pouze jeden tým registrovaný v Evropě a to francouzský St Michel - Preference Home - Auber93, který je v aktuálním žebříčku o jednu pozici a 10 bodů lepší. A navíc co se týče absolutního postavení, nutno podotknout, že ono získávat body v Asii, Africe nebo v jižní Americe je trochu jiný level, než tam, kde je úroveň konkurence obvykle podstatně náročnější, tedy v Evropě.

Ať se to někomu líbí či nelíbí, čísla jsou jen těžko zpochybnitelná. Zpochybnitelné je ale to, že se o body svými individuálními výsledky starají především polští jezdci, kteří v hojném počtu pěti lidí přišli do týmu na začátku sezóny. Z nich pak vynikají dva: univerzál s velmi dobrou koncovkou Marcin Budziński a sprinter s dynamitem v nohách Marceli Bogusławski. Pochopitelně by se českému fanouškovi asi víc líbilo, kdyby tyhle výsledky padaly na vrub českých jezdců. Jenže ony jednak padají, jelikož na lídry povětšinou pracují, a jednak tenhle stav má ještě další nikoli nepodstatný rozměr.

Snímek obrazovky_6-5-2025_20751_prijavim.se.jpg

27. března Marcin Budziński GP Brda-Collio (1.2)

Příchod Poláků byl totiž iniciován z jejich strany. Přišli z jiných a nikoli bezvýznamných conti týmů (Mazowsze Serce Polski, Santic-Wibatech a Alpecin-Deceuninck Development), a přilákalo je hned několik věcí, které cyklista na této úrovni - má-li na to mj. odpovídající výkonnost - může hledat: kvalitní soupisku, protože může očekávat kvalitní týmovou podporu, kvalitní závodní program, přes nějž se může zdokonalovat, zviditelnit a případě posunout výš, kvalitní materiální vybavení, kvalitní tréninkové a metodické vedení, v němž důležitou roli sehrál příchod Oty Fialy, kvalitní zdravotní a fyzioterapeutické zázemí, příznivou týmovou atmosféru, ochotu táhnout za jeden provaz, neboť cyklistika je sport týmový, respekt a tím i danou pozici v hierarchii mezi týmy na minimálně stejné úrovni, který se buduje roky, a pochopitelně i odpovídající finanční ohodnocení. Kdyby tímhle vším ATT Investments nedisponoval, nejspíš by polští jezdci zůstali, kde byli, a nebo by závodili někde jinde.

O tom, co tohle všechno může se závodníkem udělat, jeden transparentní příklad. Marceli Bogusławski jezdil nejprve pět let v polských conti týmech. Byl natolik nadějný, že ho v druhé části sezóny 2022 vzali na stáž do World týmu BikeExchange - Jayco. Jenže smlouvu na další rok nedostal, zakotvil v Alpecin-Deceuninck Development a pak už to šlo od devíti k pěti. Loni nezaznamenal ani jediný UCI bod! Letos jich má už 107, mj. za tři prvenství v UCI závodech, a je z tohoto pohledu druhým nejúspěšnějším mužem týmu. O tom, jak si váží této příležitosti, svědčí i zdánlivá drobnost: v komentářích k závodu nikdy nezapomene poděkovat ostatním klukům z týmu, kteří na něj pracovali, což je většinou běžná praxe, ale nezapomene ani na sportovní ředitele a veškerý personál.

491950575_1214167180710216_3654867787776137193_n.jpg

13. dubna Norbert Banaszek Ślężański Mnich (1.2)

Přitom jeho příchod má zajímavé okolnosti. V týmu poté, co se rozloučili s jiným polským jezdcem Bartoszem Rudykem, hledali sprintera. V hledáčku byl i další Polák Patryk Stosz, který po rozpadu rakouského Felt-Felbermayr hledal nové angažmá. Jenže ostatní Poláci, kteří do týmu přicházeli z Mazowsze Serce Polski, dali najevo, že tu je jistá, z konkrétních příčin vyrůstající animozita, a to že by dobrotu asi nedělalo. A rádi podpořili příchod právě Bogusławského, s nímž před lety v Mazowsze závodili a jehož motivace jít právě sem byla o to vyšší. A jak vidno, vše si perfektně sedlo.

Marceli je tedy druhým aktuálně nejúspěšnějším mužem týmu. Tím prvním je Marcin Budziński a to je momentálně hvězda minimálně na této úrovni z nejzářivějších. V aktuálním světovém žebříčku UCI mu patří pozice lídra! V klouzavém 12měsíčním rankingu vykazuje 554 bodů, druhý v pořadí, belgický supertalent Jarno Widar z Lotto Development, jich shromáždil 379. Marcin výsledkově rostl poslední tři roky, až loni zakotvil na 5. místě mezi conti jezdci a na 193. bez rozdílu úrovně. Takže část jeho současných bodů padá ještě do loňského období, jenže jednak se v novém týmu posunul do samého čela, a jednak v podstatě kam letos přijel - pomineme-li české závody mimo kalendář UCI, tedy hlavně pohárové - tak nikdy neodjel s prázdnou. Dohromady mu to zatím dává 204 UCI bodů, mj. za tři prvenství a 4 další pódiová umístění.

491431471_18475239766069104_4389558746902352695_n - kopie.jpg

18. dubna Marceli Bogusławski 3. etapa Tour du Loir et Cher (2.2)

Proč je tohle povídání zatím téměř výlučně o ATT Investments? Protože čísla hovoří o tom, že tak jako v nedávné minulosti neměl doma konkurenci a v mezinárodním srovnání patřil mezi tři nejlepší evropské conti týmy Elkov-Kasper, tak tuto roli nyní převzal ATT Investments. Zatímco ATT vykazuje v závodech UCI pódiová umístění v hodnotách 7 - 2 - 3 a celkem letos nashromážděných 370 bodů, tak Elkov-Kasper žádné pódiové umístění a pouhých 23 bodů, z nichž 20 vybojoval Tomáš Přidal za 7. místo v Poreč Classic a celkové 11. při Tour of Hellas (2.1).

Ano, Elkov-Kasper opustil po roce fungování ten, kdo se loni staral - pod trenérským vedením Oty Fialy - o nejvyšší bodový příděl, tedy Lukáš Kubiš a vede si i v týmu Unibet Tietema Rockets výborně (455 UCI bodů)! Tým se dále rozešel se čtyřmi mladými kluky a vzal mj. tři loňské juniory a přidal je k dalším pěti závodníků ve věku do 21 let. Ale pořád má v týmu také zkušené Michaela Boroše, Matěje Zahálku, Michala Schlegela, Matúše Štočka a Jakuba Ťoupalíka, ale ani ti nebodují a navíc k bodům měli zatím docela daleko, když ani jeden se letos v závodech z kalendáře UCI neumístil v první desítce. Nejlepší vykazuje Michael Boroš 11. místem ve třetí etapě Tour du Loir et Cher. 

Loir 2.jpg

19. dubna Marceli Bogusławski 4. etapa Tour du Loir et Cher (2.2)

Tak to je, co dosud letos v závodech bylo. Koukněme se nyní na budoucí příležitosti. Další závodní program je šancí dobré výsledky na jedné straně zmnožit a na druhé vylepšit. Oboje by bylo příjemné. Jde o české týmy potažmo české jezdce. Koneckonců v každém z obou týmů jich má smlouvu 12. A i v ATT Investments najdeme čtyři 19leté kluky a další dva spadající do kategorie U23.

Kde se tedy oba týmy představí do konce května?

  • 10. a 11. na dvou polských jednorázovkách Silesian Beskid Race a Beskid Classic 
  • od 14. po dvou z každého týmu v reprezentačním výběru na polském 4etapovém, určeném kategorii U23, Orlen Nations Grand Prix (2.Ncup)
  • 18. je uvidíme ve čtvrtém dílu ŠKODA CUP v Kyjově
  • od 29. v repre dresu na 4etapovém Course de la Paix Grand Prix Jeseníky (2.Ncup), kde ale k lítosti vedení ATT Investments i samotných jezdců budou chybět mladíci tohoto týmu, protože podle interního sdělení nabídka od Svazu přišla pozdě, a oni už měli v tomto termínu nasmlouván trojprogram (!)
  • a to od 28. 5etapový lucemburský Flèche du Sud 
  • od 29. 4etapový Oberösterreich Rundfahrt, kde se potkají i s Elkov-Kasper
  • a od 30. 2etapový Tour of Estonia, který ze všech výše uvedených jako jediný je z kategorie ".1".

Počínání českých conti týmů hodláme i v průběhu května průběžně mapovat a reportovat.