Brabantský šíp s Van Aertem a Vakočem na startu

13.04.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Brabantský šíp s Van Aertem a Vakočem na startu

Překlenovací klasika mezi dlážděnými a ardenskými závody Brabantský šíp odstartuje ve středu 14. dubna. A sejdou se zde specialisté na kostky i kopce. Náladu po nepovedeném Kolem Flander si chce spravit Wout van Aert.

Brabantský šíp se po přesunutí do Overijse a okolí řadí mezi flanderské klasiky, zatímco dříve býval spíše ardenskou klasikou. Charakter závod je přesně mezi dlážděnými a kopcovitými klasikami. Dlažba zde není tak těžká jako ve Flandrech a kopců není příliš, takže uspět může spousta rúzných typů závodníků. Dvakrát závod vyhrál Philippe Gilbert, mezi vítěze se řadí i Mathieu van der Poel a Julian Alaphilippe. Nikdo z nich ale závodit nebude, naopak Petr Vakoč, vítěz ročníku 2016, ve startovní listině nechybí. 

201,7 kilometru dlouhá trasa závodu začíná v Lovani v blízkosti Bruselu. Závodníky čeká třináct různých stoupání, posledních pět úseků Hertstraat, Moskesstraat, Holstheide, S-Bocht a Hagaard pojedou dokonce čtyřikrát (s výjimkou Hagaardu, který se jede třikrát). O vítězi se většinou rozhoduje až v posledním ze čtyř okruhů v okolí Overijse. Často dojíždí malá skupina, ale trasa letošního ročníku je odlišná. Dojíždí se na 1300 metrů dlouhém kopci S-Bocht. Loni, v původním dojezdu, Julian Alaphilippe porazil Mathieu van der Poela, který se nechal zavřít a neměl prostor a čas k ideálnímu spurtu. Alaphilippe se opět radoval předčasně a Van der Poel ho málem předjel, ale Francouz to stihl. 

Letos na startu není ani jeden z posledních dvou vítězů. Naopak debut čeká Wouta van Aerta, který Brabantský šíp zařadil do svého programu kvůli odložení Paříž - Roubaix. A startovat bude i v neděli na Amstel Gold Race. Zatímco Van der Poel po Kolem Flander odpočíval a po několika dnech sedl na horské kolo, Van Aert se udržoval v kondici a Brabantský šíp chce vyhrát. "Tento závod by měl Woutovi vyhovovat. Krátká stoupání jsou pro něj ideální,“ říká Arthur van Dongen, sportovní ředitel Jumbo - Visma.

Jumbo - Visma nominoval některé klasikáře-specialisty, včetně Nathana Van Hooydoncka. Brabantský šíp je pro Belgičana zvláštním závodem, jeho strýc Edwig zde totiž čtyřikrát zvítězil:  "Jsem na to hrdý, ale trasa závodu se trochu lišila, takže je těžké to srovnávat. Moc často jsem o tom s ním nemluvil, ale určitě budu v závodě myslet na to, že se mu tu podařilo vyhrát čtyřikrát,“ říká Van Hooydonck.

Specialistů na dlážděné klasiky bude na startu mnohem víc. Například vítěz Milán - Sanremo Jasper Stuyven, nebo Greg Van Avermaet. Lídr AG2R Citroen pojede společně s Bobem Jungelsem, specialistou na Ardeny a Benoitem Cosnefroyem. Závodit budou také Sep Vanmarcke (ISN), Matteo Trentin (UAE Emirates), Michael Matthews (BikeExchange), Yves Lampaert (Deceuninck - Quick-Step), Dylan Teuns (Bahrain Victorious), Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious), Nils Politt (BORA - hansgrohe) a také silný Christophe Laporte (Cofidis) a poprvé pojede Tom Pidcock, lídr Ineos Grenadiers. Britský tým sestavil zvláštní výběr, kromě Pidcocka jede také vrchař Richard Carapaz. 

Podstatné však je, že lídrem Alpecin - Fenix bude český cyklista Petr Vakoč. Osmadvacetiletý rodák z Prahy vyhrál v roce 2016 a o rok později nestačil jen na Sonnyho Colbrelliho. Od vážné nehody v Jihoafrické republice v roce 2018 takovou příležitost ještě nedostal. Vakočovi budou pomáhat Floris De Tier, Xandro Meurisse, Oscar Riesebeek, Kristian Sbaragli, Ben Tullet a Dries De Bondt.

Letošnímu ročníku chybí velký favorit, takže uspět by mohl outsider. Jako dobrý tip se nám zdá Christophe Laporte.   


     

    

   

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste