Co čekat od českých reprezentantů v mistrovských časovkách?

15.09.2022 | Libor Matějka, foto Sirotti, Jan Brychta

Co čekat od českých reprezentantů v mistrovských časovkách?

Jen tři čeští cyklisté a jedna cyklistka absolvují v Austrálii časovku, můžeme se dočkat dobrého výsledku?

Mathias Vacek bude prvním českým reprezentantem v akci. V pondělí 19. září ho čeká 28,8 km a je naší největší nadějí na dobrý výsledek. Nedělní závody mužů ani žen jsme neobsadili.

Mathias je největším talentem české cyklistiky a také časovku umí velmi dobře. Sice mu letos nevyšla při evropském šampionátu, 15. místo se ztrátou 1:34 při půlhodinové časovce bylo hluboko pod jeho možnostmi, ale je juniorským šampiónem před dvěma lety právě v této disciplíně. Konkurence je však velká. Na startu bude evropský šampion Alec Segaert, mistr Španělska mezi profesionály Raúl García, který má za sebou Vueltu, silný je Nor Søren Wærenskjold a také Nizozemci Mick van Dijke a Axel van der Tuuk. Vacek by nepochybně chtěl získat medaili a když mu technická časovka se dvěma sedmisetmetrovými stoupáními Mount Ousley (6,7 %) sedne, mohl by z toho být výborný výsledek. 

V úterý 20. září se na start postaví juniorka Eliška Kvasničková. Ani jí nesedla časovka v Mnichově na evropském šampionátu, skončila šestnáctá se ztrátou 2:16. Ovšem Eliška vloni překvapila osmým místem při ME a jedenáctým na mistrovství světa. Bude záležet, jak jí sedne australský závod, na juniorky je připraveno 14,1 km a jeden výjezd Mount Ousley. Výsledek v první desítce by byl skvělým úspěchem. Velkou favoritkou je Zoe Bäckstedt z Velké Británie.

Po juniorkách mají v úterý závod i junioři a tady stavíme hned dva své zástupce. Spoléhat budeme především na Pavla Nováka, ten zajíždí pravidelně výborné časovky. Letos na Evropě skončil osmý se ztrátou 1:09, při Závodě míru dojel na místě pátém. Umístění v prvním desítce by byl úspěch. Druhým juniorem na startu časovky je Štěpán Telecký, jeho výsledky ze šampionátů ale nejsou moc přesvědčivé. Letos na ME zajel 20. místo s mankem 2:07, vloni na Evropě byl 25. s podobnou ztrátou 2:02 a při světovém šampionátu až 33. s odstupem 1:48.

Junioři pojedou stejnou trať jako třiadvacítkáři, tedy 28,8 km a dva výjezdy Mount Ousley. Favority jsou závodníci týmu Auto Eder, Lucemburčan Mathieu Kockelmann a Němec Emil Herzog. Ale juniorské šampionáty dokážou překvapit, snad se mezi pozitivními překvapeními objeví také čeští závodníci. Přesto trochu víc očekáváme od závodu s hromadným startem. 

V Austrálii bude záležet na tom, jak se komu povede aklimatizace, jak komu sedne poměrně technická a členitá trať a jak kdo umí načasovat formu na důležitý závod. Tohle je celkem slabina trenérské práce posledních let - umět se připravit na vrcholy sezóny.


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


koloběžka
Myslím, že nejlepší výsledek přiveze Eliška Kvasničková.
16.09.2022 12:16:25

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE