155 km dlouhá etapa s přejezdy kopců Tonale a Mortirolo nebyl v závěru tak těžká a selektivní jako předchozí etapa, přesto se celkové pořadí mírně změnilo. O růžový trikot se začalo závodit až v závěru nejtěžšího kopce Mortirolo, v posledních dvou kilometrech tohoto kopce nejdříve zrychlil Giulio Pellizzari (Red Bull-Bora-Hansgrohe), ale až nástup Richarda Carapaze (EF Education-EasyPost) skupinu nadělil. 

Carapaz si dokázal na vrchol dovézt malý náskok před soupeři, Simon Yates (Visma-LaB) a další lídři se mezitím pokusili utrhnout Isaaca Del Tora (UAE Emirates-XRG), ale Mexičan se zmáčkl a Yatesovu skupinu si dojel ještě před technickým sjezdem. 

Na Carapaze si z dlouhého úniku počkal jeho týmový kolega Georg Steinhauser, zezadu sem dojel také Pellizzari, jenže jejich náskok byl malý a Del Toro měl u sebe hned několik týmových kolegů. Rafal Majka a Adam Yates vydrželi s nejlepšími a Brandon McNulty se stáhl z dlouhého úniku, aby pomohl muži v růžovém trikotu.

Carapazův útok proto nevyšel a skupina favoritů postupně dojížděla zbylé uprchlíky. Únik stahoval především tým Q36.5 pracující pro Toma Pidcocka. Poslední stoupání Le Motte, pouze 3 km dlouhý kopec s vrcholem 9 km před cílem, nakonec opravdu rozhodl o etapě, těsně pod vrcholem totiž nastoupil Del Toro a udržel se pouze Carapaz.

Ekvádorec a Mexičan spolupracovali, dojeli posledního uprchlíka Romaina Bardeta (Picnic PostNL) a ujížděli skupině s Yatesem a Derekem Geem (Israel-Premier Tech). Ve velmi technickém dojezdu etapy, 2 km před cílem, Del Toro v jedné zatáčce ve sjezdu utrhl Carapaze a v závěrečných zatáčkách už vedoucí pozici udržel a zvítězil s náskokem 4 sekund před Bardetem a Carapazem. Yates ztratil 15 sekund, v součtu s bonusy pro Del Tora dokonce 25 sekund.

1219080265.jpg

Pellizzari, Gee, Damiano Caruso, Einer Rubio a Max Poole dojeli společně s odstupem 16 sekund.

„Giro zatím probíhá velmi dobře,“ usmíval se Del Toro po etapě. „Myslím, že tohle je moje třetí nebo čtvrté pódiové umístění. Je to neuvěřitelné. Nikdy se nevzdávám a vždycky jsem o krok napřed. Pořád se snažím a nemám co ztratit. Dnes to nebylo jednodušší než včera, ale rozhodně jsem měl lepší psychiku.“

Nerozhodil ho ani Carapazův útok na Mortirolu. „S týmem jsme předvídali, že se něco takového stane. Samozřejmě, že nechcete nechat odjet všechny soupeře v celkovém pořadí. Zůstal jsem klidný a po sjezdu jsem trochu přitlačil na ostatní jezdce. Pak jsem se snažil odpočívat a zotavit, protože to samozřejmě byla těžká etapa. To mi umožnilo podniknout další útok v závěrečném stoupání. Tento plán jsme měli s týmem již předem domluvený. Tým mi dodal veškerou důvěru, abych mohl jet na plný plyn.“

Horší den měl Egan Bernal, lídr týmu Ineos Grenadiers v posledním výjezdů Le Motte odpadl a cílem projel s odstupem 1:10. Antonio Tiberi odpadl už na Mortirolu a do cíle dorazil se ztrátou více než 10 minut. 

Carapaz se posunul před Yatese

Richardu Carapazovi sice nevyšel útok na Mortirol, ani poslední dva kilometry etapy, ale o jednu příčku se v celkovém pořadí posunul. Ztrácí však o 10 sekund víc, celkem 41 sekund. Simon Yates je nyní třetí s odstupem 51 sekund. Gee drží čtvrté místo (+1:57), pátý je Caruso a šestý Bernal. 

Pellizzari se posunul o další dvě místa výš, je sedmý. Do první desítky pronikl Kolumbijec Rubio, který na osmém místě přeskočil Adama Yatese, Michaela Storera a Antonia Tiberiho.

Vacek si v horách vedl skvěle 

V 17. etapě nakonec dlouhý únik neuspěl, ale byl to těsný souboj až do posledních kilometrů. Dostat se do skupiny na čele chtěla většina pelotonu, někteří závodníci si dělali ambice na etapové vítězství, jiní chtěli být případně k dispozici svým lídrům jako satelitní domestici. Proto se utrhla skupina těm čtyřiceti jezdců, kde byli například hned čtyři jezdci týmu Visma-LaB, tři závodníci Red Bullu a nechyběl ani Mathias Vacek. 

Jenže navzdory předpokladům únik nedostal moc prostoru, protože v halovým poli udával vysoké tempo tým Polti VisitMalta, který vpředu chyběl a nechal únik odjet na maximálně čtyři minuty. 

Početný únik vydržel pohromadě pouze do prvního dlouhého stoupání Tonale, kde se počet členů snížil na 25. Mezi nimi byl také Vacek, který se v popředí skupiny držel i v mnohem těžším stoupání Mortirolo. 

GsC_TXyXMAACXvY.jpeg

V nejtěžších závěrečných dvou kilometrech výjezdu Mortirolo začali nastupovat vrchaři, nejdříve se zvedl Bardet, na kterého zareagoval Afonso Eulálio z Bahrainu. Ve sjezdu si dopředu dojeli i další závodníci a do závěrečných 25 km etapy najížděla na čele skupina osmi jezdců, ve složení: Eulálio, Bardet, Dani Martínez, Florian Stork, Mattia Cattaneo, Wilco Kelderman, Lorenzo Fortunato a také Vacek. 

Bohužel jejich náskok se na začátku stoupání Le Motte snížil na půlminutu a všichni uprchlíci byli dostiženi. Vacek etapu dokončil na 24. místě se ztrátou 3:28.