Development sestavy fungují. Příkladem je Groupama - FDJ

14.08.2022 | Marek Matějka, foto Sirotti

Development sestavy fungují. Příkladem je Groupama - FDJ

Většina týmů WorldTour má svou development sestavu, tým, který vychovává mladé závodníky. Ale mezi těmito celky jsou velké rozdíly. Mezi nejlepší patří DSM, Jumbo - Visma a také Groupama FDJ. Hned sedm sedm jezdců kontinentálního týmu postoupí od příštího roku do profesionální sestavy Groupama - FDJ. Francouzský celek díky tomu výrazně omládne.

Quick-Step nedávno oznámil vznik nového development týmu. Naváže na českou sestavu Etixx, která do velkého Quick-Stepu dodala Juliana Alaphilippa, Maxe Schachmanna, Endrica Mase a další závodníky. Podporovat vlastní kontinentální tým zaměřený na výchovu závodníků U23 je jedním ze způsobů, jak získat talentované mladé cyklisty. Ale není to jediný způsob.

Některé týmy farmu nemají, například INEOS Grenadiers. Přesto se jim dlouhodobě daří mladé cyklisty přivádět. Další týmy mají dokonce juniorské sestavy, například BORA hansgrohe. Ale také UAE Emirates investuje už do juniorů. Pogi Team UAE Generali je slovinský celek, kde však jezdí také současný evropský mistr mezi juniory, Švýcar Jan Christen. světový šampion v cyklokrosu je považován za hvězdu budoucnosti a už je v podstatě jisté, že mezi muži bude jezdit za UAE Emirates. Juniorské týmy má také AG2R Citroen, spoustu juniorské a U23 týmy podporuje Uno-X a také Groupama - FDJ. 

Lenny Martinez

Groupama - FDJ má v současnosti asi nejúspěšnější třiadvacítkový development program na světě. Tradiční francouzský tym se nezaměřuje pouze na domácí cyklisty, ale vybírá si talenty ze všech koutů světa. Závodníci z kontinentálního celku posílili v posledních letech několik konkurenčních týmů a bylo načase, aby z toho něco měla i profi sestava Groupama - FDJ. Tým byl založen v roce 2019 a už v prvním roce z něj odešlo pět jezdců do profesionální cyklistiky. Kevin Geniets je nejznámějším závodníkem z tohoto ročníku. 

O rok později to bylo dokonce šest cyklistů, loni pět, včetně Marijna van den Berga (EF Education - EasyPost) a letos to bude dokonce devět. Z nichž osm přestoupí přímo do Groupama - FDJ. Paul Penhoët je od srpna oficiálním členem WorldTeamu, zbylých sedm přestoupí v lednu.

Letos je v kontinentálním týmu hned několik zajímavých cyklistů, především devatenáctiletý Romain Grégoire, který v prvním roce v kategorii U23 vyhrál významné jednorázovky Lutych - Bastogne - Lutych, Giro del Belvedere, GP Palio del Recioto a Ardenský šíp. Loňský mistr Evropy a vicemistr světa mezi juniory je považován za nástupce Juliana Alaphilippa.

Skvělé výsledky dělá také Lenny Martinez, syn slavného Miguela Martineze, olympijského vítěze a mistr světa na horských kolech. Devatenáctiletý Lenny se však inspiroval spíše dědou Marianem, který se v roce 1978 stal nejlepším vrchařem Tour de France a na největší závodě světa vyhrál dvě etapy. Jeho vnuk je díky extrémně drobné postavě špičkovým vrchařem, což naposledy dokázal vítězstvím na Giro della Valle d'Aosta, což je jeden z nejtěžších závodů kategorie U23. Mezi profesionály se dále přesouvají Lorenzo Germani, Enzo Paleni, Laurence Pithie, Reuben Thompson a Samuel Watson.

Romain Gregoire

"Přivést osm jezdců z Conti do WorldTour je zcela logické rozhodnutí. Náš kontinentální tým má výjimečnou úrodu, takže bylo přirozené je přijmout," říká Marc Madiot, ředitel Groupama - FDJ. "Kontinentální tým se osvědčil. Mladí závodníci trénují a bydlí společně, mají přístup ke kvalitnímu zázemí a v určitých závodech mohou přestoupit do týmu WorldTour. Když je přijímáme do týmu WorldTour, víme, že jsou připraveni a vědí, do čeho jdou. Už mají DNA našeho týmu a chtějí se s námi dál vyvíjet. Myslím, že příští rok budeme lámat rekordy, pokud jde o věkový průměr. Ocitli jsme se na křižovatce, byla před námi příležitost, museli jsme ji využít."

Za úspěchem kontinentálního týmu stojí především výběr jednotlivých jezdců. Groupama přivedla na svou formu talenty z celého světa a s tak kvalitním materiálem se dá velmi dobře pracovat, jak přiznává i Jérôme Gannat, sportovní ředitel kontinentální Groupamy: "Máme za sebou výjimečnou sezónu, což lze vysvětlit především skvělým náborem jezdců. Měli jsme už potvrzenou sestavu, ale poté se ozvali další, myslím zejména Lorenza Germaniho a Enza Paleniho. Naším hlavním cílem je vychovávat mladé jezdce, aby mohli podávat dobré výkony ve WorldTour. Včetně Paula Penhoëta bude v příštím roce v týmu WorldTour osm jezdců z ročníku 2022, myslím, že to se ještě nikdy nestalo. Nenabízíme jim jen smlouvu ve WorldTour, ale dlouhodobý sportovní projekt."

Gregoire by se měl stát vynikajícím klasikářem a Martinez špičkovým vrchařem. V horách chce vyhrávat také Novozélanďan Reuben Thompson. Stejně jako Martinez jezdil už za juniorskou sestavu Groupamy a přestup do WorldTeamu je proto logický. Jeho krajan Laurence Pithie je spíše klasikářem a měl by se zapojit také rozjíždění spurtů. Francouz Enzo Paleni je všestranný cyklista, silný především v časovkách. Lorenzo Germani je letošním mistrem Itálie v kategorii U23 a sám se považuje především za domestika, ale vítězit umí, dokázal to také v 2. etapě Giro della Valle d'Aosta, kde porazil Karla Vacka. Brit Samuel Watson doufá, že se stane klasikářem, letos už dokázal dojet pátý na prestižní kalsice Tro Bro Léon mezi profesionály. 

Z kontinentálního týmu odchází také Australan Jensen Plowright, ale ne do Groupamy, dvaadvacetiletý sprinter posílí Alpecin - Deceuninck.  


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste