Do kdy bude Froome závodit, neví, ale rozhodně nehodlá končit letos, řekl před startem Tour Down Under

16.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Israel-Premier Tech, Sprint Cycling

Do kdy bude Froome závodit, neví, ale rozhodně nehodlá končit letos, řekl před startem Tour Down Under

Chris Froome se v sestavě Israel-Premier Tech chystá na start prvního letošního závodu kategorie UWT australského Santos Tour Down Under. S ohledem na průběh jeho kariéry a fakt, že s izraelským týmem má podepsáno do konce této sezóny, se rojí úvahy o konci jeho kariéry. V Austrálii však novináře ujistil, že po letošní sezóně končit nehodlá.

Bilance loňského roku tohoto čtyřnásobného vítěze Tour de France moc povzbudivě nevypadá. Před Tour jel čtyři kratší etapáky a toto je jeho bilance: Coppi e Bartali 86. místo, Tour of the Alps v 5. etapě překročil časový limit, Tour de Romandie 65. místo a při Critérium du Dauphiné nenastoupil do 7. etapy ze 76. místa.

Pak přišla Tour a jediný světlý moment sezóny v podobě 3. místa v etapě na Alp d´Huez, což ho posunulo do třetí desítky průběžného pořadí. Do 18. etapy ho nepustil Covid. Po pauze byl nominován na Vueltu, kde byl zcela neviditelný a dokončil ji na 114. místě.

Kolem letošních Vánoc ho opět zbrzdil Covid, ale podle jeho slov se to nedalo srovnat s tím z Tour. Nyní již po šesti dnech mohl už zase trénovat.

Froomova smlouva s Israel-Premier Tech sice končí na konci roku, ale majitel týmu Sylvan Adams loni na podzim řekl, že Froome může závodit za Israel-Premier Tech, "jak dlouho bude chtít." A Chris to má nejspíš v plánu.

"Nemám v plánu v brzké době přestat," řekl Froome. „Chci z cyklistiky na profi úrovni vytěžit maximum, dokud v ní jsem. Mám pocit, že jsem dostal druhou šanci. Kdybych ukončil kariéru nyní, měl bych pocit, že jsem promarnil příležitost. I když teď nejsem na špici mezi jezdci, pořád mi cyklistika přináší spoustu radosti.“

"Sleduji, že se zlepšuji a opravdu mě to baví. Doufám, že to budu dělat ještě pár let,“ sdělil novinářům Froome, který je podle jeho slov i v 37 letech stále motivován závodit a dělat tvrdou práci, která je nutná k tomu, aby zůstal v elitě pelotonu. "Pořád mě to baví. Vždycky mě to bavilo. Baví mě trénink a oběti, všechny ty stránky sportu, které mi přijdou relativně snadné.“

Takže do čtyřiceti? „Uvidíme, naučil jsem se, že v životě není nic stoprocentně jisté, zvlášť po tom, co jsem v posledních letech prodělal.“

Froome, který na Tour Down Under startoval poprvé v roce 2010, chce využít australské léto jako odrazový můstek do další části sezóny. "Strávím tady celkem pět týdnů, abych tu najel co nejvíce tréninkových kilometrů za dobrého počasí. A doufám, že se to projeví při dalších závodech v Evropě."

Jeho přesný závodní kalendář znám není, ale návrat na Tour, kam Israel-Premier Tech získal divokou kartu, je jeho pevnou součástí.

"Budu se zaměřovat na týdenní etapové závody," řekl Froome o roce 2023. "Vzhledem k tomu, že jsme nyní dostali divokou kartu pro Tour, je mnohem snazší si věci naplánovat." Přičemž naznačil, že logicky se nabízí závody jako Paris-Nice, Dauphiné nebo Tour de Suisse, kde by se potkal s jezdci, kteří pak na Tour pojedou na celkové pořadí.

To je přirozeně první krok. Chtěl bych navázat tam, kde jsem minulou sezónu skončil, a přiblížit se tomu, kde jsem kdysi byl."

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE