Emil Emilio Hekele mistrem!

12.01.2020 | Jiří Vlasák, foto: Jiří Vlasák

Emil Emilio Hekele mistrem!

Život někdy napíše neuvěřitelné příběhy. Jeden takový dosáhl vyvrcholení na právě skončeném Mistrovství České republiky v cyklokrosu. Emil Hekele to dokázal! Stal se v Jičíně mistrem republiky v cyklokrosu na krásné trati a před početnou diváckou kulisou. Emile, v tvém případě se v tomto okamžiku všechna slova jeví jako nadbytečná! Přesto je použijeme. Jaké tedy bylo tohle 69. mistrovství?

Především zdařilé! Petr Kordík a jeho parta odvedli, ve spolupráci se Svazem, výbornou práci. Organizačně zvládnuto velmi dobře. Trať téměř dokonalá svou vyvážeností. Obsahovala snad všechno, co správný cyklokros, alespoň v Čechách, má mít. Nebyla to placka, nebyla jen točivá, měla úseky do tahu i do techniky, měla přiměřené převýšení, různorodý povrch. A dokonce i počasí se zapojilo do téhle party Zdařilých: po nočním mrazejku a následných teplot nad nulou trať přiměřeně povolila, takže cyklisté se neutápěli v blátě, byť se s ním museli porovnat, a do cíle nedojížděli v čistých kombinézách. A konečně: pro diváky velmi přehledná.

Zleva: Štěpánová, Bedrníková, Mudříková, Havlíková, Bajgerová, Švihálková

A že jich přišlo! Divácká kulisa co do počtu skvělá, co do hlučnosti by byla "normální", kdyby ovšem nepřijel Emila podpořit jeho funclub. Nadšení, povzbuzující, podporující, a přiměřeně "divadelní". Nejen tohle lze Emilovi závidět. Radost prožít.

To hlavní bylo však sportovní klání. A to napsalo řadu menších, větších a několik velkých příběhů. A kdyby těch nebylo, možná ani euforické hodnocení pozitiv by nebylo tak masivní. Protože tyhle příběhy rozhodují.

Vítězství Emila bylo završením celého dramatického kusu. Před ním ale po sedmé získala titul Pavla Havlíková, čímž se dostala do společnosti legend Radka Šimůnka staršího a Zdeňka Štybara. Získala ho suverénním způsobem. Od startu do čela a bezkonkurenčně do cíle.

Pavla Havlíková na cestě za titulem

Za ní však dramatický příběh, v němž si role rozdělily juniorka (!) Karolína Bedrníková z Kolína, Nikola Bajgerová z Dukly a Tereza Švihálková z Tábora. Jely mimořádně vyrovnaně. Tereza Švihálková šetřila síly, které v druhé polovině závodu použila ve svůj prospěch a dosáhla největšího úspěchu své dosavadní krátké kariéry. Karolína Bedrníková udělala jednu chybu, zamotala se do "mlíka" a to jí odsunulo na bramboru.

Mezi muži se rychle na čele vykrystalizovala trojice, z níž zpočátku nejlépe vypadal třiadvacítkář z Holandska Tomáš Kopecký. Dobře mu sekundoval Michael Boroš a alespoň dle výrazu se s nimi držel zuby nehty Emil Hekele. Jenže jeho načasování formy je neuvěřitelné a výraz matoucí. On se totiž postupně dal dešifrovat nikoli jako výraz stavu na pokraji sil, ale euforického úsilí, které nemohlo být snad ani poraženo! O druhém místu Tomáše Kopeckého rozhodla samozejmě jeho výkonnost, ale i jedna větší chyba Michaela Boroše, když lehnul v protisvahové zatáčce a ztrátu pak už jen udržoval, i když se evidentně snažil ze všech svých sil.

Za touhle trojicí se poměrně rychle utvořila dvojice třiadvacítkářů: Pepa Jelínek, dnes náš nejlepší člověk v této kategorii, a Jakub Ťoupalík, ten už v dresu nového týmu Topforex-Lapierre. Jakub, prvoročák v kategorii, si přál medaili z kategorie a do desítky celkově. Oboje vyšlo: v U23 3. místo za Kopeckým a Jelínkem a celkově 5.!

Návrat do cyklokrosových tratí na plný úvazek nahlásil v průběhu sezóny bývalý český obr talent Lubomír Petruš. Emil se nedávno vyjádřil, že ho Lubomír při společném tréninku hodně překvapil svou výkonností. A zaděláno na další sezónu má zdá se hodně dobře. Tentokrát 6. místo a viditelný posun v umístění i projevu.

Při mistrovství republiky je zvykem, že na trať vyrazí i nejlepší junioři, a světe div se, oni se vůbec neztratili. Speciálně výborně vypadal Matěj Stránský z IVARu, ale vidět byli i další.

Divácká kulisa mimořádná (Emil právě dopíná mistrovský dres)

Celá tahle euforie se přetavuje do nadšení, že s českým cyklokrosem to není vůbec tak špatné. Bohužel vše se dá nahlížet z různých stran. Takže když se vrátím na zem: to, že Emil ve svých 42 letech válcuje o mnoho let mladší kluky, je jednak vizitka jeho mimořádných schopností, ale tak trochu i vizitka nepříliš přesvědčivé výkonnosti jeho konkurentů, zvláště pak v kategorii elite (Jan Nesvadba kvůli angíně nedorazil a Tomáš Paprstka byl jen stínem někdejšího lídra poháru).

Mladí kluci bojovali jak lvi. Jenže teď vyrazí na světové poháry a pak mistrovství světa. A to je to pravé měřítko. Letošní umístění zatím moc důvodů k netušené radosti nedaly. Zase se budeme těšit, že třeba překvapí, že jejich forma graduje ...

Emil uprostřed svých mimořádně početných fanoušků

Všem moc fandíme. Aby kluci a celý český cyklokros šly výkonnostně nahoru. Mají na co navazovat! A právě to je ten největší "problém" současné úrovně: neporovnáváme, zda z pohledu čísel jsme ve světě průměrní, když Belgáni jsou úplně někde jinde a Švýcaři či Francouzi jsou lepší jen o kousek a s Italy už jezdíme vyrovnaně atd. Porovnáváme s generacemi, které dosahovaly špičkových výsledků ve světové konkurenci: Fišera, Červínek, Kvapil, bratři Kloučkové, Radek Šimůnek starší i mladší, Kvasnička, Dlask, Bína, Štybar ... a to nejsou zdaleka všichni! A tam kluky zase chceme vidět! Tam chceme, aby nám dělali radost. Tam s nimi chceme prožívat onu euforii!

P. S. V rámci mistrovství jsme oslovili například Terezu Švihálkovou či reprezentačního trenéra Petra Dlaska a rozhovory s nimi přineseme v samostatných článcích.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Co dodat k tomu co řada z nás viděla na vlastní oči? K tomu co se zde v poslední době o cyklokrosu napsalo? Snaha člověka, ať více či méně nechtěného a nepřijatelného pro řadu funkcionářú, neboli bafíků celkově. Je jakým-si přáním aby sport zůstal sportem na základě výkonosti. Defakto když né teď tak kdy jindy by se profitrenéři a profi závodníci měli zodpovídat z toho za co berou peníze. Bory zůstal věrný závodnímu programu svého chlebodárce a výjímečně dal něco na víc. I on sám přiznává pokles výkonosti. Emil výrazně více závodil venku a jeho výkonost je taková jaká je. Což je jasný důkaz že z domácího programu závodů, konkurence a kvality závodníků nevede cesta na vrchol. O tom se zmínila i Havlíková. Je naprosto jasné že generace které nepamatují a neprošli tím na které vzpomínáme na základě jejich medailových umístění. Žijí v jakémsi virtuálním světě a čekají na zázrak. Na tom se podepisují i nově nastoupení trenéři, kteří sice mají daleko lepší možnosti kontroly toho koho trénují. O proti dřívějším generacím a to díky novým technologiím. Ale tito majitelé trenérských diplomů to absolutně nezvládají. Dalo by se to vyjádřit například? Chybí zodpvědnost. Těm třem na bedně to upřímě přeji v dobrém slova smyslu. Emiloj proto že tak dlouho bušil na vrata až se to povedlo. Kopeckýmu proto že je mladej a nakopal pr. . . . všem těm našim furiantům. Borymu proto že dostal lekci. Letos netrénoval nebo jinak vyjádřeno nepracoval více než předešlé roky. Jak si myslí a vyjádřil se. Tak a teď se stejně nic nezmění, všici to flexibilně vokecají. A my budeme poslochat TOP 30 nebo TOP 40. Trochu pozitiva pro mne je v pohledu na výsledkovou listinu. Jak dojeli třiadvacítkáři v poměru k mužům.
12.01.2020 21:13:13
Daniel
Belgický titulek říká asi vše : odkaz VELKÁ Škoda že nepřijala Katka byl by na světě opravdu světový unikát ... SATISFAKCE za loňský hodně diskutabilní disk... A za ty roky co ho “bafuňáři” nemohli vystát !!!!
12.01.2020 21:30:55
Daniel
Belgický titulek říká asi vše : odkaz VELKÁ Škoda že nepřijala Katka byl by na světě opravdu světový unikát ... SATISFAKCE za loňský hodně diskutabilní disk... A za ty roky co ho “bafuňáři” nemohli vystát !!!!
12.01.2020 21:30:56
piratelu
Pane Potocký, přesně napsaný. Napsal jste pravdu a k tomu neni co dodat... Závodníci mají jisté peníze ve svých týmech, na Toi-Toi kluby zajedou do TOP 10 proti druhotřídním belgánům A to je pro sponzory rozhodující... Tak proč se snažit víc...
13.01.2020 17:34:26
Zdenek
Možná by pomohlo kdyby každý než něco napíše , měl možnost projet si cyklokrosovou trať , aby poznal o čem vlastně píše Emil Hekele byl dobrý už vloni , zasekl ho rozhodčí , praskl mu řetěz , měl smůlu , letos měl naopak štěstí a Boroš zase smůlu A jinak všichni kdo ten závod jeli jsou podle mne borci , tak se do nich pořád tak neobouvejte
16.01.2020 8:00:08
Potocký M.
Zdenek@ Emil loni neměl smůlu, zasekl ho rozhodčí. Fotbalovou řečí o opuštění depa rozhodl čárový rozhodčí který v té chvíli byl někde na úrovni jedné třetiny depa a nikoliv na hranici depa. Pokud měl letos štěstí pak pouze v tom že svoji kariéru ještě neukončil. A zároveň v tom že výkonost Eliťáků výrazně klesá, nestagnuje ale klesá. Nemá smysl abych se zde já nebo někdo jiný rozepisoval v číslech Wattů, věku, tepů, objemu kilometrů, . . . Mám se závodní cyklistikou a především cyklokrosem letité zkušenosti. A není to jen můj názor, když se bavíme s vrstevníkama kteří mají osobní zkušenosti a řada jich byla i v repre. To jest mají medaile. Tak to vnímáme stejně.
16.01.2020 11:12:47
piratelu
Ok, v neděli se pojedu podívat do Leudelange na Emila.
17.01.2020 22:14:31