Emil Hekele: „Zakázané látky se do mého těla dostaly pravděpodobně na čtyřdenním srazu reprezentace.“

25.11.2020 | Jiří Vlasák, Tomáš Ouředník, foto: archiv Emila Hekeleho

Emil Hekele: „Zakázané látky se do mého těla dostaly pravděpodobně na čtyřdenním srazu reprezentace.“

Analýza vzorku "B" Emila Hekeleho potvrdila výsledky vzorku "A". Získali jsme vyjádření aktuálního národního šampiona v cyklokrosu poté, co obdržel informaci o výsledcích zkoumání tohoto kontrolního vzorku. Uveřejňujeme ji bez jakýchkoli úprav. Nyní Emila tedy čeká disciplinární řízení na Českém svazu cyklistiky. Hrozí mu několikaletý zákaz činnosti.

Úřadující český šampion v cyklokrosu Emil Hekele odmítá nařčení z dopingu. Reaguje tak na pozitivní výsledek laboratorní analýzy vzorku A i B dopingové kontroly. „Zakázané látky oxandrolon a clenbuterol se do mého těla určitě dostaly bez mého vědomí, o tom jsem na sto procent přesvědčený. S největší pravděpodobností se tak muselo stát na čtyřdenním reprezentačním srazu v Bělé pod Bezdězem,“ říká třiačtyřicetiletý rodák z moravských Loštic Emil Hekele.  

Podle něj by mohlo jít o kontaminaci během stravování, nebo zlý úmysl jej cíleně poškodit. Mimosoutěžní antidopingová kontrola se uskutečnila 9. září v samotném závěru čtyřdenního reprezentačního srazu cyklokrosařů. „Stravování na prvním společném reprezentačním soustředění jsme měli sice jako členové družstva zajištěné, bylo v režii cyklokrosové reprezentace, ale v běžné restauraci,” zmiňuje Hekele.  

Jak doplňuje o vlastních kuchařích, kteří by připravovali jídelníček přímo reprezentantům a garantovali nezávadnost a původ potravin, jako například u hokejové nebo fotbalové reprezentace, si mohou čeští cyklokrosaři jenom nechat zdát. „A tak nelze vyloučit, ani potvrdit, že jídlo bylo zcela bezpečné a maso nemohlo být kontaminované. Čtyřdenní soustředění je také dostatečně dlouhé, aby mi kdokoliv cíleně dal něco do pití a dostal do mého těla úmyslně bez mého vědomí jakoukoliv látku,“ popisuje Hekele. 

V Česku řadu let nefunguje antidopingová laboratoř, a tak musely být vzorky zpracovávány v Institutu pro dopingovou analýzu v Kreische u Drážďan v Německu. „V odebraném vzorku moči byla nalezena zakázaná látka/její metabolit: oxandrolon, clenbuterol - anabolické androgenní steroidy. I analýza vzorku B, provedená dne 24. 11. 2020, potvrdila pozitivní laboratorní nález vzorku A. V souladu s čl. 7.1.8 Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR, je tímto výsledek dopingové kontroly prohlášen za porušení antidopingových pravidel, konkrétně čl. 2.1 Směrnice Přítomnost zakázané látky nebo jejich metabolitů nebo markerů ve vzorku sportovce,“ zaslala dnes emailem Emilu Hekelemu ředitelka Antidopingového výboru ČR (ADV ČR) Petra Volková. O této skutečnosti ADV ČR informuje příslušnou národní federaci, mezinárodní federaci a WADA.  

„Mám opravdu čisté svědomí, i proto tvrdě trénuji dál a jsem připraven obhajovat se u disciplinární komise, i když již teď, jak jsem zjišťoval pravidla, vím, že pokud se ve vzorku moči objeví jakákoliv zakázaná látka a v jakémkoliv množství, je to pokládáno za doping, i když se tak stalo bez mého vědomí. Laická veřejnost neznalá situace v českém cyklokrosu těžko může pochopit provázanost jednotlivých zájmových skupin a snahu klidně i mě takto zlikvidovat. Nikdy mě to nenapadlo, ale teď zjišťuji, že je velmi obtížné, až prakticky nemožné se domoci pravdy a očistit své jméno. Technicky je totiž nemožné získat s časovým odstupem jakékoliv kontaminované potraviny, které člověk nevědomky snědl, případně udělat rozbor nápojů, do kterých mohla být látka cíleně bez mého vědomí dodána,“ uvedl Hekele. V letošním roce byl Emil Hekele testován celkově již počtvrté. 

„Vím, že jsem přímočarý. O situaci v českém cyklokrosu mluvím dlouhodobě otevřeně, protože mám cyklokros opravdu rád. Má předešlá kritika poměrů v domácím cyklokrosu se v posledních letech bohužel potvrzuje,“ prohlašuje Hekele. Jak připomíná od dob pětinásobného mistra světa Zdeňka Štybara, který ale odešel do zahraničí, tak je český cyklokros na pár výjimek na mezinárodní úrovni neviditelný a to ve všech kategoriích. 

Podle Hekeleho byl o to větší šok pro některé funkcionáře i zástupce klubů, když získal mistrovský titul v Jičíně ve 42 letech právě on a to ze skromných podmínek. Porazil tak mladší závodníky, uštědřil porážku velkým oddílům. Jak připomíná, je z generace, která byla ochotna obětovat sportu víc dřiny, než mladí závodníci.  

„A to někteří trenéři nemohou dodnes pochopit, nehledají chybu u sebe. To bych samotným jezdcům ale nevyčítal, jde především o nedostatečnou práci s mládeží na úrovni oddílů a je nedostatečně finančně podporovaná reprezentace. Jde hlavně o neproplácení nákladů na světové poháry. Je i zarážející, že řada bývalých kvalitních závodníků nevrací své zkušenosti zpátky, ale raději odešla úplně pryč z cyklokrosu a celé cyklistiky. To je určitě škoda a hlavně velká otázka k zamyšlení, proč to tak je. Nikdo vám to neřekne oficiálně, je to veřejné tajemství, že prostředí našeho cyklokrosu není zdravé a na prvním místě nejsou cyklisté, ale ekonomický zájem konkrétních lidí, kteří z toho výrazně profitují přes sponzorské peníze,“ popisuje Hekele. 

„Každopádně bych byl blázen, abych hazardoval se svým jménem, důvěrou mých partnerů i fanoušků. Nikdy jsem neměl nekalé praktiky zapotřebí a ve svém věku již vůbec ne," uvádí i na svoji obhajobu Hekele. Úřadující mistr republiky v cyklokrosu teď čeká na svolání disciplinární komise Českého svazu cyklistiky a Českého antidopingového výboru. Hrozí mu několikaletý zákaz činnosti. Aktuální situace nejlepšímu cyklokrosaři v konečném důsledku, bez jeho svobodného rozhodnutí, může předčasně ukončit sezonu v mistrovském dresu a hlavně celou úspěšnou kariéru.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Upřímně vyjádřeno nečekal jsem něco výrazně jiného. Stejná laboratoř s velkou pravděpodobností dojde vždy ke stejnému výsledku. Kdo se v životě nesetkal osobně s tím že byl neprávem z něčeho nařčen a následně se marně pokoušel očistit. Předpokládám že nemůže pochopit celou tuto problematiku, vinen či nevinen. Je na škodu cyklokrosu že nemůže jezdit a svými výkony poukazat na neschopnost . . . . A to i kdyby mevyhrával. Tímto se vymezuji pouze vůči nerovnému postavení v rovině dokazování a prokazování.
25.11.2020 21:12:33
piratelu
Klidně bych mu i věřil... Přidávám Tvůj odkaz: odkaz
25.11.2020 21:43:02
Scott
Měl si dávat větší pozor na to co mu kdo servíruje a hlavně nežrát maso😆
26.11.2020 7:32:14
defekt
Každý postižený se vymlouvá, jak se dá. Jednou mu kamoši přivezou maso z býka, podruhé kuře s nandrolonem (Kejval MR Brno) nebo kontaminovaný jonťák (Cichy - Mikulov) - až po TRENÉRA Dlaska _ to už nevím, na co se vymlouval. Jinými slovy - jablko od stromu nespadne daleko. Kdyby se místo toho Emilek držel slivovice, jako jeho táta, bylo by vše OK
26.11.2020 8:21:46
Silničář
Prostě dopoval a není co řešit ! A k cyklokrosu ano je zde velký problém a to ,že naše pseudo hvězdy netrénují . Toi Toi Cup funguje dobře ale bohužel nemá kdo závodit je potřeba se podívat do minulosti kdy Petr Klouček a Kalaš doslova odepsali Moravu tam přestali dávat pohár z duvodů,že do Belgie a Holandska je to daleko. A co se stalo je zde Toi Toi Cup kde se vše kromě Hlinska a letos Rýmařova točí v Středočeském kraji a pro závodníky s Moravy tzn. jezdit o den dříve (a co to stojí peněz) a jen hlupák je dává pořád v neděli mládež chodí do školy a hobíci do práce. A proto se jezdí Oderský pohár kde to mají Moraváci hodinu autem a v den závodu.
26.11.2020 15:11:50
koloběžka
To, jestli je Emil vinen, to ví jen on sám a nemá cenu o tom dál diskutovat. V každém případě bych cyklokros nebo českou cyklistiku jako takovou vůbec nezatracovala. Máme spoustu mladých kluků a holek, kteří mají chuť závodit a myslím, že je třeba jim fandit a ne na cyklistiku jen nadávat. Každý nemůže být mistr světa a v porovnání s okolními státy si myslím, že na tom nejsme zas tak špatně. Máme výborné silničáře a silničářky, na dráze se nám také nevede špatně, v cyklokrosu se hledáme, ale dejme šanci alespoň těm, kteří chtějí tento sport dělat. Vždyť kolik mladých lidí dnes sportuje? A teď vůbec nemyslím na vysoké úrovni. V kvantitě je síla a z toho potom vyroste i kvalita.
26.11.2020 15:38:15
Potocký M.
Mé vyjádření není tak docela k článku ale ke komentářům Silničáře a koloběžky. Taky jsem si před lety všiml že se závody jezdí tak říkajíc v jednom regionu. V době Československa samozřejmě taky byli výhrady ale pohárové závody bylo třeba absolvovat i na Slovensku. Taky to bylo pro všechny o cestování, ubytování a pro mládež omluvenky ze škol na pátek kdy se už odjíždělo do místa závodů. Po této stránce pro kluky ze Slovenska to bylo nevýhodné, více závodů bylo na Moravě a v Čechách. V posledních letech je ale pro našince mantra cestování a peníze. A to i pro velké oddíly, jako je v Táboře. Většině se nechce cestovat, přenocovat, absolvovat co nejvíce závodů. Je to prostě součinitel lidských faktorů na všech úrovních. Momentálně převládají u tohoto dění lidé kteří ten celkovej úpadek snad nevědomky podporují. Peníze a práce, vždyť si tohoto našinec neumí v pravém slova smyslu vážit. Pokud ano tak když už se investuje do závodů tak proč se na té trati ten den nezávodí od rána do večera? Nábor, hobby, veteráni, . . Mohl bych toho napsat více ale proč? Podstatné jsem vyjádřil :-)
27.11.2020 11:08:41