Až do Pogačarova pádu byla 171 km dlouhá osmá etapa z Puçolu do Xeraca nezáživná. Peloton dlouho nikam nespěchal, neměl totiž žádný důvod. V úniku jel sám Sinuhé Fernández (Burgos Burpellet BH), který byl dostižen ještě před nájezdem do stoupání Puerto de Barx (8,5 km, 3,9 %), což bylo jediné místo, kde se dalo zaútočit.

Jenže ve výjezdu k žádným útokům nedošlo, protože peloton byl otřesený pádem, který ukončil naděje světového šampiona. Peloton po Pogačarově pádu chvíli čekal a závodit se začalo až ve sjezdu.

Do sólového úniku vyrazil Xabier Azparren (Pinarello-Q36.5), ale peloton ho měl pod kontrolou a před cílem španělského cyklistu dostihl. Ještě předtím došlo k dalšímu pádu, do kterého se zapojil i jediný český účastník Jan Hirt (NSN). A další karambol přinesla cílová rovinka, kde k zemi šlo hned několik závodníků.

Spurt opět rozjížděl Wout van Aert (Visma-Lease a Bike) pro Matthewa Brennana, jenže tentokrát si britský cyklista nenašel dobré místo v pelotonu, zůstal na levé straně příliš vzadu a i když se snažil, na větru nemohl konkurovat rozjetým soupeřům na špici.

Mads Pedersen (Lidl-Trek) nasadil k dlouhému spurtu a skoro mu vyšel. Zezadu ho však na poslední chvíli předjel Bryan Coquard (Cofidis). Ve 34 letech tak poprvé v kariéře vyhrál etapu na Grand Tour!

Kdo vyhraje celkové pořadí?

Po odstoupení Pogačara se samozřejmě zcela zásadně změnilo celkové pořadí a do čela se dostal Enric Mas (Movistar). Španělský cyklista má náskok 1:11 před Felixem Gallem (Decathlon CMA CGM) a 1:33 před Primožem Rogličem (Red Bull-Bora-Hansgrohe). Šanci na celkové vítězství ale mají i další závodníci.

Mas na pódiu červený trikot převzal, ale z úcty k Pogačarovi si ho neoblékl. 

Lídrem bodovací soutěže zůstal Van Aert, nejlepším vrchařem je nově Andreas Leknessund (Uno-X Mobility) a soutěž do 25 let stále vede Oscar Onley (Netcompany INEOS).