Evropská sezóna pokračuje v Algarve

18.02.2019 | Marek Matějka

Evropská sezóna pokračuje v Algarve

Špičkoví závodníci se opět sejdou na jihu Portugalska, v kraji Algarve. Oblíbený etapový závod čeká už 45. ročník a startovat budou i dva čeští závodníci, Josef Černý a Zdeněk Štybar.

Algarve je mezi závodníky, zejména mezi specialisty na třítýdenní etapáky, velmi oblíbeným závodem začátku roku. Loni pod dramatické poslední etapě zvítězil Michal Kwiatkowski (už podruhé v kariéře), rok předtím vyhrál Primož Roglič a dvakrát se zde radovali i Geraint Thomas a Alberto Contador. Mezi vítězi je i Tomáš Konečný, trenér českého národního týmu.

1. etapa Portimão - Lagos (199,1 km)

Úvodní etapa není snadná, ale očekává se hromadný dojezd. Sprinteři ttéto příležitosti musejí využít, protože další šanci už budou mít jen jednu. Jediné velké stoupání je uprostřed dlouhé trasy, proto by se do spurtu měl zařadit i Dylan Groenewegen, který se zatím v kopcích hodně trápí. Ale konkurenci bude mít velkou, startují Arnaud Démare, Pascal Ackermann, John Degenkolb, Christophe Laporte, Jasper Philipsen a další. 


 

2. etapa Almodôvar - Fóia (187,4 km)

Už ve druhé etapě se končí na vrcholu stoupání Alto de Fóia. Závodníci navštíví pohoří Serra de Monchique, překonají stoupání Cavalos (3. kat.) a Pomba (2. kat.), ale rozhodne se až v cílovém kopci. Loni zde Michal Kwiatkowski vyhrál spurt malé skupiny. Fóia měří osm kilometrů s maximem přes devět procent.   


3. etapa Lagoa - Lagoa (20,3 km)

Individuální časovka je v Algarve vždy zásadní. Žádný z minulých vítězů se bez dobré časovky neobešel. Loni vyhrál Geraint Thomas a na úplně stejné trati zajel průměr přes padesát kilometrů za hodinu. Letos však bude chybět, stejně jako Kwiatkowski. Z dobrých časovkářů startují Stefan Küng, Søren Kragh Andersen, Yves Lampaert, Maciej Bodnar, Ryan Mullen a zvědaví jsme na českého mistra Josefa Černého. 


4. etapa Albufeira - Tavira (198,3 km)

Druhá příležitost pro sprintery, kde ale hrozí silný vítr a případné terezíny. 


5. etapa Faro - Alto do Malhão (173,5 km)

Rozhodující etapou může být až ta poslední s dojezdem na krátké, ale strmé stoupání Alto do Malhão. Jede se hned dvakrát a i když měří jen tři kilometry, je velmi náročné s maximy přes deset procent. Kwiatkowski zde loni rozhodl o svém vítězství. 


Favorité

Letošní startovní listina není tak bohatá jako v letech minulých. Tým Sky letos nevzal Kwiatkowského ani Thomase, ale silnou sestavu bude mít i tak. Závodit budou Wout Poels, David de la Cruz a Tao Geoghegan Hart. 

Závodníka na celkové pořadí tentokrát má i Deceuninck - Quick-Step, lídrem bude Enric Mas, jinak je sestava spíš klasikářská, včetně Zdeňka Štybara. Do spurtů se bude pouštět Fabio Jakobsen. 

Nastartovat sezónu pozitivně se pokusí Fabio Aru, lídr UAE Emirates. K dispozici bude mít dobré vrchaře Tadeje Pogačara a Valeria Contiho. Navázat na úspěch z Austrálie zkusí sprinter Jasper Philipsen.   

BORA - hansgrohe bere především německého mistra a jednoho z nejlepších sprinterů Pascala Ackermanna, na celkové pořadí by měl jet Rakušan Patrick Konrad. Také Trek - Segafredo má v sestavě spurtera i jezdce na celkové pořadí v osobách Johna Degenkolba a Gianlucy Brambilly. 

Příležitost být lídrem má mladý nizozemský vrchař Sam Oomen ze Sunwebu, jeden z nejvěrnějších domestiků Toma Dumoulina. Profesionální debut čeká mistra světa a Evropy U23 Marca Hirschiho.

Josef Černý bude členem sestavy CCC, která bude pomáhat Portugalci Amaru Antunesovi. Specialistou na krátké etapáky je Simon Špilak z Katusha - Alpecin. A silní mohou být také závodníci z menších protugalských celků, například Raul Alarcon ze sestavy W52/Porto. 

Kolem Algarve začíná ve středu 20. února a můžete sledovat přímé přenosy na Eurosportu. Přenos první etapy začíná 16:45 po skončení přenosu z Kolem Andalusie. 

Foto Sirotti, Bettini/BORA-hansgrohe
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste