Favority dnes zaskočil Davide Formolo

14.08.2020 | Jiří Vlasák, foto: Critérium du Dauphiné

Favority dnes zaskočil Davide Formolo

Ve třetí etapě Critéria du Dauphiné se Formolo stal součástí úvodního devítičlenného úniku, a přestože všichni jeho kolegové byli postupně dojeti, on jediný odolal i výrazné snaze týmu Jumbo-Visma, které mělo očividně zájem o další etapový triumf. A to přesto, že mu v poslední čtvrtině etapy stály v cestě dva extrémně dlouhé kopce. Jumbo vědělo, co činí, protože ze skupiny pronásledovatelů, která se v závěru zredukovala na 14 cyklistů, byl opět nejlepší Primož Roglič.

Dnes čekala na cyklisty 157 km dlouhá etapa, jejíž úvodních 86 km vedlo po rovině. Pak ovšem museli 17,3 km vzhůru na Col de Madeleine (8,3%) a po sjezdu a 15 km po nakloněné rovině dalších 14,8 km s průměrem 6% do cíle Saint-Martin

Brzo po startu se utvořila skupina devíti cyklistů, kteří si i při průměru za první hodinu jízdy 50,3 km/hod. dokázali na 80. km vytvořit náskok 4 minuty. Jenže jakmile se začalo stoupat na Col de la Madeleine, skupina se rozpadla a vepředu zůstal osamocen aktuální italský šampion Davide Formolo (UAE). Jemu se pokoušel sekundovat Pierre Latour (AG2R), ale jeho snaha nebyla úspěšná, přestože odolával hlavní skupině také hodně dlouho.

Devítka v časném úniku, z níž nakonec Formolo ovládl celou etapu.

Při stoupání na Col de la Madeleine pilotovali peloton nejprve domestici Arkéa Samsic kontrolovaní Jumbo-Visma. Teprve v závěrečných pasážích je borci Jumba vystřídali, protože tempo bylo do té doby příliš poklidné a náskok Formola začal být nebezpečný. Výsledkem totiž bylo, že při přejezdu horské prémie měl Formolo k dobru 5:45 min.

Tempa se ujal v zeleném dresu jedoucí Van Aert a svou práci odváděl až do prvních kilometrů cílového stoupání velmi svědomitě, byť na rovinatém úseku mu vypomohl Gesink. Při odstoupení tentokrát ani nemával, protože bylo vidět, že si docela hrábnul. I tak však měl Formolo při zahájení výstupu k cíli k dobru víc jak 4 minuty.

Van Aert předvádí výbornou výkonnost a práci pro tým.

Jakmile se najelo do kopce, za Jumbo se vedle Ineosu natlačili jezdci Bahrainu a Bory. Jumbo však stále opanovávalo čelo hlavní skupiny. Nejprve Gesink, pak Dumoulin s Kruijswijkem a nakonec Kuss. Vše opět pro Rogliče.

Vzadu začali odpadat ti, kteří do té doby v hlavní skupině vydrželi. Postupně mj. Alaphilippe (13 km), Froome (12,5 km), Kwiatkowski (9 km), Higuita (8,8 km), Valverde (8 km) atd. Přesto 6 km před cílem zůstávalo pohromadě za Formolem kolem 35 lidí.

Na metě 5,7 km ze svižného tempa Jumba poodjel Lennard Kamna (Bora) a vydržel tam víc jak čtyři kilometry. Jeho nástup znamenal konec např. pro Yatesa (Mitchelton) a 4 km před cílem i pro Mase (Movistar) a Pozzoviva (NTT).

Vše pro Rogliče. Vše pro tým.

Dnešek naopak kromě top favoritů sedl jak Barguilovi (Arkéa), tak dalšímu domácímu cyklistovi Rollandovi (BaB), kteří jeli ve viditelné „pohodě“ a dokončili pouze s pár sekundami ztráty na hlavní favority.

1,6 km před cílem za to vzal Kuss (Jumbo), dojel Kamnu a pokoušel se ještě na poslední chvíli dostihnout Formola. Ale bylo již pozdě bycha honiti. Formolo se dnes nadřel jak burlak na Volze, jeho styl jízdy na těžší převody kontrastoval s frekvenčním pojetím borců Jumba, ale i tak zcela zaslouženě zvítězil. Pokud lze něco označit za heroický výkon, pak určitě ten dnešní Davida Formola! Odměnou mu je nejen etapové vítězství, ale i dres pro nejlepšího vrchaře.

Za Rogličem byli stejně jako včera opět nejlepší, ovšem opět s odstupem Pinot (FDJ) a Buchmann (Bora). Martínezovi jeho včerejší schopnost vydržet s nejlepšími až do finiše zvedla natolik sebevědomí, že se dnes pokusil kilometr před cílem uzmout druhou příčku, ale i tak bude s 5. místem určitě spokojen. Už i proto, že tím předstihl Bernala v souboji o bílý dres.

Neztratili ani Landa (Bahrain) a Guillaume Martin (Cofidis). Naopak v samém závěru měl problémy Sivakov, ale úplně největší Bernal. Pogačar po včerejším malém výpadku dnes dojel s těmi nejlepšími.

Z top desítky opět s odskokem Roglič. A opět následován Pinotem a Buchmnnem.

Top desítka průběžné klasifikace zůstala po dnešku nezměněna, jen se prohazovalo pořadí, jelikož mezi 1. Rogličem a 10. Portem je pouhých 35 vteřin, takže každá ztracená vteřina znamená i výměnu pořadí. Z tohoto pohledu dnes tratili Bernal, Quintana a Porte. Naopak nejvíc získali Martínez (+4 místa – 6.) a Landa (+3 místa – 5.).

Jumbo-Visma i dnes předvedlo koncert skvěle sehraného špičkového orchestru, ovšem sólo museli tentokrát přenechat jinému. A ten ho zahrál emočně úžasně.

A ještě jedno zjištění přinesla dnešní etapa: pomalu a jistě přestává být Dauphiné soubojem Jumbo versus Ineos, jelikož borci ve fialovo-černých dresech výkonnostně zaostávají natolik, že se souboj mění na Jumbo versus lídři jednotlivých stájí: počínaje Groupama-FDJ (Pinot), přes Boru (Buchmann), Cofidis (Martin), Bahrain (Landa), Astanu (López), Arkéu (Quintana), Trek (Porte) a konče UAE (Pogačar). Mezi ně lze stále počítat osamělého bojovníka, jehož schopnost aktuálně konkurovat nejlepším klesá každou etapou: Egana Bernala (Ineos).

Roman Kreuziger přijel na 140. místě se ztrátou převyšující 29 minut.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste