Giro pojedu na Lopeze, říká Jan Hirt

19.04.2018 | Libor Matějka

Giro pojedu na Lopeze, říká Jan Hirt

Po třech etapách závodu Tour of the Alps drží český cyklista Jan Hirt desátou příčku v celkovém hodnocení a před prvním vrcholem sezóny, třítýdenním etapákem Giro ďItalia, je ve velmi dobré formě. Začátek kariéry v týmu Astana jde Janu Hirtovi podle plánu.

Po přestupu z polské sestavy CCC Sprandi Polkowice do kazašské Astany má Jan Hirt mnohem více závodních a tréninkových možností a hned na začátku první sezóny v modrém dresu dostal příležitost se ideálně připravit na Giro ďItalia. Právě kvůli Giru byl také přijat, v loňském roce zde zaujal 12. místem v celkovém pořadí a především nadchnul výkony v horách. Jenže zatímco loni měl volnost, letos je jeho úkolem pomoci k vítězství Miguelu Angelu Lopezovi, kolumbijskému lídrovi, jak potvrzuje v následujícím rozhovoru. 

Okolo Alp jste začali úspěšně, ale ve třetí etapě se to trochu pokazilo, tobě odjela skupina a ve vedení je Thibaut Pinot.

Ono to nevadí, my tady nejedeme na celkové pořadí. Máme se snažit o etapy a nesvázat se žádnou taktikou. Otestovat si výkonnost a to se nám daří. Vyhráli jsme hned první dvě etapy.

Jsi na tom letos nejlépe? Dříve jsme nebyli u tebe zvyklí na dobrou jarní formu. 

Už vloni jsem šel do sezóny s intenzivními tréninky dřív. S doktorem Martínkem jsme plánovali formu pro jaro a bylo to dobré už v Katalánsku, potom v Chorvatsku a na Giru.

Letos máš o něco méně závodů. 

Ale doma jsem nebyl skoro vůbec. Mám o hodně víc tréninků ve vysokohorském prostředí. Příprava byla opravdu důkladná.

Astana se veze na vítězné vlně, Michael Valgren vyhrál dvě klasiky, vrchařům se taky daří, je to znát v týmu?

Je pohoda, odráží se to na náladě mezi námi i mezi funkcionáři. Opravdu dobrá nálada.

Přitom Alexander Vinokurov, manažer týmu, nedávno pustil do světa poplašné zprávy o nedostatku financí. Řešili jste to?

My nic netušili, opravdu jsme byli v pohodě od začátku roku, výplaty chodí přesně tak, jak je ve smlouvě. Plán soustředění a závodů se plní, nic nenaznačovalo nějaké problémy.

Letos máš Giro jisté?

Ano, na 99 % jsem si jist nominací.

Tvým úkolem bude práce pro Lopéze?

Určitě, a on má výbornou formu. Je to skvělej kluk, nemám problém s tím, udělat pro něho maximum.

V pátek končí závod v rakouském Innsbrucku, část okruhu pro mistrovství světa pojedete při etapě, pojedeš se podívat i na závěrečné strmé stoupání?

Nemám to v plánu, jedu rychle domů, alespoň na jeden víkend. Po neděli jedeme ještě jednou na vysokohorské soustředění, tak si chci doma odpočinout.

Jaké závody ještě pojedeš před Girem?

Už žádné v plánu nemám. Jen soustředění v horách.

Budeš mít na Giru volnost k vlastním aktivitám?

Nevím, možná, když se naskytne příležitost. Ale ono je velkou příležitostí být po boku Lopeze a pomáhat mu. Na to se nyní soustředí celý tým. 

Foto Josef Vaishar/cycling.photography - Tour of the AlpsMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste