Gracia Orlová je po dvouleté pauze zpět

27.04.2022 | Marek Matějka, foto Josef Vaishar/Cycling.photography

Gracia Orlová je po dvouleté pauze zpět

Tradiční ženský etapový závod Gracia Orlová se po dvou letech absence, způsobené pandemií nemoci covid-19, vrací do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie. Na cyklistky čeká celkem pět etap ve Slezsku a na severu Moravy. A RoadCycling.cz přinese živé fotoreportáže.

Naposledy se v Orlové a dalších městech Moravskoslezského kraje závodilo v roce 2019 a 33. ročník ovládla mistryně Evropy a bývalá mistryně světa Marta Bastianelli. Italská cyklistka vyhrála dvě etapy a kromě celkového pořadí také bodovací a vrchařskou soutěž. 

Ale Gracia Orlová má mnohem bohatší historii, bývalých světových šampionek zde vítězilo mnohem víc. Dvakrát vyhrála nejlepší cyklistka všech dob, Nizozemka Marianne Vos. Čtyřikrát zvítězila Němka Judith Arndt a s pěti vítězstvími drží historický rekord všestranná Hanka Kupfernagel. Například celé pódium v roce 2010 obsadily současné olympijské vítězky Marianne Vos, Annemiek van Vleuten a Nicole Cooke.

Rozhodnou Beskydy? 

Závodnice zvládnou během čtyř dní pět etap. Ve čtvrtek 28. dubna se odstartuje v Orlové a po 104 kilometrech se dojíždí ve Štramberku. Mezitím jsou na pořadu čtyři vrchařské prémie 2. kategorie a dvě rychlostní prémie. Končí se v krátkém, ale těžkém stoupání po dlažbě do centra Štramberku. 1100 metrů dlouhý kopec má 8,6 % a mezi závodnicemi udělá první rozdíly. 

2. etapa se startem a cílem v Lichnově je profilově nejtěžší a zaslouží označení královská. Na 100 kilometrech cyklistky zdolají tři vrcholy 1. kategorie a jedno stoupání 2. kategorie. Nejdříve to budou Pustevny (6,9 km, 7 %), výjezd na slovenské hranice (5,6 km, 4,8 %), Soláň (3,9 km, 6,1%) a nakonec Pindula (2 km, 5,3 %). Z Pinduly závodnice klesnou do Frenštátu pod Radhoštěm a dojíždí se v nedalekém Lichnově.  

V sobotu na závodnice čekají dva testy výkonnosti. Nejdříve 13,5 kilometru dlouhá rovinatá individuální časovka, která bude nepochybně mít velký vliv na celkové pořadí. Časovka se jede na trati mezi Havířovem a Ostravou a zase zpět. Odpoledne je na programu pouze 58kilometrová rychlá etapa mezi Dětmarovicemi a Orlovou.

Vše zakončí nedělních 101,6 kilometru na okruzích v Orlové. 12,5 kilometru dlouhý okruh se jede osmkrát a v každém druhém průjezdu cílem je připravena rychlostní prémie. 

Profily etap najdete na ProCyclingStats.com.

Živě na RoadCycling.cz a Twitteru 

Průběh závodu a informace přinese každý den RoadCycling.cz v živé fotoreportáži. Závod můžete v angličtině sledovat také na twitterovém účtu @CyclingphotoLIV. 

Více o závodě najdete na graciaorlova.cz


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Silničář
Je potřeba říci, že Gracia Orlová je česká jedníčka v ženských závodech v ČR. A to může celý Road Cycling protěžovat majitelku RC pí.Davídkové jak chce. Prostě kdo umí ten umí. A zajímavost Škoda Auto odmítla podporovat veškeré akce co ,,organizuje" pí Davídkové to svědčí o všem.
27.04.2022 22:56:10