Gracii ovládl dánský tým VIRTU

07.05.2019 | Libor Matějka

Gracii ovládl dánský tým VIRTU

Byl to souboj zkušených cyklistek a hvězd ženské cyklistiky s mladými nadějemi. Gracie má za sebou další povedený ročník.

Podle výsledků se může zdát, že závod naprosto ovládl dánský celek VIRTU, ale bylo to mnohem napínavější a složitější příběh. Byl to především souboj zkušených profesionálek týmu VIRTU s mladými Ruskami.

Opravdu mladičký ruský tým přijel do Orlové

Ruský národní tým reprezentoval mládí, vždyť zde jely: Maria Novolodská (19 let), Polina Kirillovová (21 let), Daria Malkovová (18 let), Diana Klimovová (22 let), Karina Kasenovová (20 let) a dokonce juniorka Maria Milijevová (17 let). To byly největší soupeřky týmu Virtu a především díky Marii Novolodské opravdu hodně vážné soupeřky. Marie zde už vloni získala třetí místo celkové klasifikace a po časovce se letos oblékla do žlutého.

VIRTU prezentoval především zkušenosti a ty vlastně rozhodly. V mezinárodním dánském celku startovala Italka Marta Bastianelli (32 let), Australanka Rachel Neylan (37 let), Dánka Birgitte Krogsgaard (27 let), Švédka Sara Penton (30 let), Dánka Louise Norman Hansen (24 let) a německá cyklistka Mieke Kröger (25 let).

Marta Bastianelli - úřadující evropská šampiónka, mistryně světa a opravdová hvězda ženské cyklistiky ukázala v Orlové své kvality

Tedy opravdu značný věkový rozdíl v porovnání s ruskou reprezentací. A to účast na Gracii prezentoval tým VIRTU jako příležitost předat zkušenosti starších cyklistek těm mladším. V tomto případě se dá dánský tým rozdělit na ty pod a nad třicet let. Ovšem ve všech případech daleko nad věkovým průměrem Rusek.


Věk a zkušenosti opravdu rozhodly

Odhaduji, že opravdu nejlepší (čistě výkonnostně) cyklistkou na Gracii byla Maria Novolodská. Ale je stále velmi mladá, což je sice pozitivum, ale je také nezkušená, to je její negativum. Až příliš často musela sams bojovat proti zkušeným soupeřkám a někdy i proti vlastním kolegyním z reprezentačního výběru.

Klíčový únik v královské etapě a Rusky jako by jely samy proti sobě

V několika momentech závodu mladé Rusky předčily své soupeřky výkonnostně, tak jako Novolodská při časovce, nebo reprezentační trio na Soláni. Tam předčily a přečíslily soupeřky, ale Italka Bastianelli jim přesto pláchla a rozhodla o vítězství. Tým VIRTU jel organizovaně, řízeně a zkušeně. To letos rozhodlo. Vyhrály celkově, vyhrály všechny etapy a vyhrály všechny trikoty.

Ovšem v pelotonu bylo mnoho dalších výborných cyklistek, ke kterým se ještě vrátíme.

Foto Josef Vaishar/cycling.photography
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste