I druhou etapu RBB Tour vyhrál Jan Kašpar a tým ATT Investments

21.05.2022 | Jiří Vlasák, foto: Pavel Kopecký

I druhou etapu RBB Tour vyhrál Jan Kašpar a tým ATT Investments

Technickou a větrnou etapu režíroval po většinu času tým ATT Investments. Kontroloval únik trojice z dalších českých týmů, včas je dojel, aby v závěrečných okruzích rozdrobil startovní pole a v první skupině pět kolegů pracovalo na Jana Kašpara tak, že se mu podařilo v těsném spurtu proti Šimonu Vaníčkovi z ČEZ Cyklo Team Tábor etapu k velké radosti celého týmu vyhrát.

Etapa se skládala z 10 okruhů se startem a cílem v Popelíně. Celkem závodníci po projetí cílem měli natočeno163 km. V průběhu etapy bylo možno získat body na třech sprinterských a třech vrchařských prémiích. Okruh nebyl profilově přehnaně náročný, ale jeho obtížnost spočívala v jeho techničnosti tím, že vedl často po úzkých silničkách, kde se dvě auta téměř nevešla vedle sebe, byl hodně točivý a častá kratší stoupání střídaly stejné sjezdy. Navíc tentokrát silně foukalo, což sehrálo ve vývoji závodu velmi důležitou roli.

V prvním okruhu se jelo jako k ohni, na což doplatila odpadnutím řada především amatérských jezdců. Od druhého okruhu se situace uklidnila, takže ve třetím mohla odjet trojice Denis Rugovac (Dukla Praha), Dominik Horák (Sparta Praha) a David Kopelent (Favorit Brno). Na peloton, který vedla téměř bez výjimek kompletní osmička ATT Investments, si získali až dvě minuty. Což bylo nejspíš moc, takže Daniel Sporysch a Petr Hetfleiš, na kterých dnes spočívala hlavní tíha černé práce týmu ATT Investments, v průběhu okruhu stáhli náskok na necelou minutu a tam ji pak udržovali až do začátku osmého okruhu.

V jeho průběhu byl únik rychle zlikvidován a aktivita a tempo dalších kluků ATT rozdrobilo startovní pole tak, že do posledního okruhu najížděla na čele zhruba 20ti členná skupina nejlepších, v níž bylo hned 6 borců pardubického týmu. Přičemž "volno" dostali ti dva, co předešlá kola nechali na špici balíku spoustu sil. Za nimi pak s menší či větší ztrátou jely tři skupiny a několik samostatně bojujících jednotlivců.

K etapě a spurtu řekl Jan Kašpar: "Kluci jeli výborně, odvedli pro mě spoustu práce, díky nim jsme si vytvořili dobrou pozici do spurtu. V cílové rovince foukalo do zad, a protože nejsem zas tak dobrý sprinter, zkusil jsem to na dlouhý spurt a byť těsně, ale naštěstí to vyšlo."

Na konci této první skupiny přijelo pět jeho kolegů a jejich radost byla hlasitá a nelíčená. Tenhle tým drží opravdu pohromadě.

Za cílem jsme oslovili několik dalších závodníků. Tomáš Jakoubek z ATT, kterého tým dosud používal na práci v průběhu etap a jenž se letos zviditelnil hlavně na pohárovém závodě v Rakousku pobytem v úspěšném úniku a 6. místem, včera vnějšího pozorovatele překvapil 4. místem v časovce. Čekali bychom spokojenost, ale Tomáš byl spíše mírně rozladěný, protože si podle svých slov myslel na víc!

V první skupině dojel dnes ze Sparťanů pouze Richard Habermann a to na 6. místě, nohy odřené a zatejpované z pádu v Holandsku: "Trošku jsem měl útlum, ale forma se zase zvedá. Teď se hodně těšíme na čtvrteční Circuit de Wallonie, jedničkový závod se čtyřmi World týmy a v Lotto Soudal s Philippem Glibertem!" Tak to tedy bude pro kluky ze Sparty zážitek a cyklistický svátek v jednom! Ať to vyjde!

Před Richardem a těsně pod stupni vítězů dospurtoval Vojtěch Kmínek z Favoritu Brno a po delší době dal o sobě pěkně vědět 5. místem Petr Fiala z Dukly Praha.

V první skupině měla čtyři zástupce polská reprezentace, alias Voster ATS. Což zároveň znamená, že ATT Investments drží i po dnešku vedení v týmové soutěži o 36 sekund právě před polským národním týmem.

Druhý v cíli Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo Team Tábor byl dnes aktivní nejen v závěrečném spurtu, ale i na vrchařských prémiích, takže zítra vyjede v puntíkatém. Jan Kašpar pochopitelně vlastní nejcennější žlutý a k němu i zelený nejlepšího v bodovací soutěži a bílý nejlepšího do 23 let.

Zítra je na programu profilově nejtěžší závěrečná etapa, máme se na co těšit!

Výsledky.

Šimon Vaníček, Jan Kašpar, Artur Sowinski 

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste