Ion Izagirre vyhrál Kolem Baskicka

13.04.2019 | Marek Matějka

Ion Izagirre vyhrál Kolem Baskicka

Další dramatickou etapou skončil závod Kolem Baskicka. Vítězem celého závodu se stal Ion Izagirre, etapu získal Adam Yates.

Zatímco většinu závodu Kolem Baskicka ovládali jezdci týmu BORA - hansgrohe, v poslední etapě se startem a cílem v Eibaru útočili jezdci Astany a vybojovali celkové vítězství pro Iona Izagirreho. Emanuel Buchmann (BORA - hansgrohe) celou etapu bojoval, ale nakonec se propadl na čtvrté místo konečného pořadí. 

Etapa měřila pouze 118 kilometrů a byla velmi náročná. Na trase bylo hned pět vrchařských prémií. Astana s útokem nevyčkávala dlouho. 66 kilometrů před cílem ve stoupání Azurki nastoupil Jakob Fuglsang (Astana) a s ním Ion Izagirre. Emanuel Buchmann zůstal v hlavní skupině sám a musel udávat tempo. 

K dvojici Astany se zanedlouho přidali Adam Yates (Mitchelton - Scott), Daniel Martin (UAE Emirates) a Tadej Pogačar (UAE Emirates). Buchmann začal ztrácet, na vrcholu měl odstup 25 sekund, ale ve sjezdu se ke skupině přiblížil. Bohužel pro něj ji nedojel a pětičlenná skupina vzorně spolupracovala. 

50 kilometrů před cílem se Buchmann rozhodl počkat na další početnou skupinu, kde byli jeho týmoví kolegové Patrick Konrad a Maximilian Schachmann. Náskok první skupiny rázem narostl na 1:10 a Izagirre se dostal do virtuálního vedení. A odstup stále rostl. 40 kilometrů před cílem začal Buchmannovi pomáhat tým Movistar, ale ani to nesnížilo rozestup, který mezitím naopak vyrostl na téměř dvě minuty. 

Buchmann bojoval statečně, i když neměl týmovou podporu. V každém kopci zbyl sám, protože Konrad a Schachmann nestačili. Na vrcholu posledního klasifikovaného stoupání Asentzio ztrácel 1:40 a zvrat ve vývoji už byl velmi nepravděpodobný.  

12 kilometrů před cílem se pokusil ujet Daniel Martin a nešlo mu jen o etapu, ale i o celkové pořadí. Ale Izagirre a ostatní ho dostihli. Rozhodující útok předvedl až 3 kilometry před cílem v posledním malém kopci Adam Yates. Vypracoval si malý náskok a udržel ho až do cíle. Druhý skončil Martin a třetí Fuglsang. Izagirre projel cílem na čtvrtém místě a nezískal žádnou bonifikaci, ale nijak to nevadilo, celkové vítězství na domácím závodě stejně získal. Astana letos získala už deváté vítězství v celkovém pořadí etapových závodů a celkově 22 triumf.

Emanuel Buchmann bojoval aspoň o pódium, ale v poslední zatáčce před cílem se svou skupinou špatně odbočil a musel se vracet. Do cíle dorazil se ztrátou 1:36 a spadl nejen za Izagirreho, ale také za Martina a Fuglsanga. Ale rozhodčí pořadí změnili a Buchmannovi udělili druhé místo v konečném pořadí, ale ani to dlouho nevydrželo a nakonec obsadil třetí příčku se ztrátou 31 sekundy. Fuglsang, ačkoliv stál na pódiu, byl odsunut na čtvrté místo. Yates se posunul na páté místo a Pogačar na šesté. 

Adam Yates posbíral v dnešním úniku dostatek bodů, aby z dresu nejlepšího vrchaře vysvlékl Alessandra De Marchiho (CCC). Bodovací soutěž vyhrál Maximilian Schachmann.   

Foto Bettini
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste