Jak se stát kvalifikovaným trenérem?

11.11.2020 | TZ Kovo Praha

Jak se stát kvalifikovaným trenérem?

Trenérská profese vyžaduje mnohé dovednosti a znalosti, ale neméně důležitá je formální stránka vzdělání. Proto na sérii přednášek pro rodiče i trenéry, původně zakončenou víkendovým maratonem seminářů CykloKongres.cz, navazuje i nové akreditované školení pro trenéry cyklistiky.

Celý kurz o objemu 150 hodin výuky obsahuje vše, co potřebuje trenér cyklistiky znát. Samozřejmostí je předmět „první pomoc“, který je zaměřen na potenciální úrazy a zranění právě u cyklistů. Nikoliv tedy jen všeobecné povídání, ale cílené školení pro trenéry cyklistiky. Obdobně je pojata medicínská část fyziologie tréninku a anatomie, se zaměřením opět na řešenou problematiku.

Odborná část je rozdělena na disciplíny (silnice, MTB, dráha). Zde je obsahem výuky vždy komplexní balíček znalostí, specifický pro danou disciplínu. U silnice je to tedy např. pohyb v koloně mechanických vozidel, u MTB jak učit přenášení váhy na dropech a u dráhy taktika závodění. Vše je obaleno do pravidel rychlostní cyklistiky a samozřejmě do technických podrobností, jako je rámcová údržba kola.

Předpokladem práce trenéra je spolupráce s dětmi, takže část kurzu je věnována i „měkkým“ vědám, tedy zejména sportovní psychologii mládeže. Na opačném spektru je pak matematika na pozadí sportu. Práce nejen s wattmetrem, ale i co reálně znamenají které metriky a jak s nimi statisticky nakládat.

Kurz je možné studovat ve třech variantách. Pouze live přenos z přednášek slouží pro průběžné vzdělávání nejen trenérů. Akreditovaná část kurzu pak vyžaduje již částečně osobní účast na přednáškách a bonusová varianta umožňuje získat záznamy z přednášek a přístup k historii.

U všech variant je započten vstup na závěrečný CykloKongres.

Kurzem Vás provede pestrá škála přednášejících, kdy např. Petr Kaltofen z pozice sportovního ředitele Topforex-Lapierre představí praktické fungování při silničních závodech. Z druhé strany spektra bude vše korigovat Markéta Jandová za rozhodčí či z jiné disciplíny Milan Spěšný. Medicínskou stránku školení převzal pod svá křídla Jiří Dostal a tým z Centra sportovní medicíny, trénink dětí pak mimo jiné Michal Eisenkolb. Úvodem do řešené problematiky pak provede posluchače organizátor školení, Marek Mixa.

Kurz začíná 21. listopadu a zbývá posledních několik míst.

REGISTRACE

Certifikát pro absolventy je podkladem pro získání živnostenského listu.

Poznámka na závěr

Při schvalování akreditace došlo bohužel k záměně názvu kurzu. Kurz je ekvivalentem školení trenérů II. třídy ČSC z hlediska státu, tedy pro získání živnostenského oprávnění. Kurz ale nevyžaduje absolvovat jiné školení předtím (III. třída ČSC), zároveň ale neumožňuje pokračovat na FTVS na školení trenérů I. třídy. Jde tedy o zcela jiný, paralelní, způsob vzdělávání trenérů.

 

 

 

Poznámka na závěr

Při schvalování akreditace došlo bohužel k záměně názvu kurzu. Kurz je ekvivalentem školení trenérů II. Třídy ČSC z hlediska státu, tedy pro získání živnostenského oprávnění. Kurz ale nevyžaduje absolvovat jiné školení předtím (III. třída ČSC), zároveň ale neumožňuje pokračovat na FTVS na školení trenérů I. třídy. Jde tedy o zcela jiný, paralelní, způsob vzdělávání trenérů.

 


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste