Jan Hirt (CCC) odzávodil 56 dnů a získal 24 UCI bodů a z Čechů se řadí až na 16. pozici. Měl mimořádně kvalitní závodní program včetně dvou Grand Tour: Tour de France a Vuelty. Jeho nejlepším umístěním bylo 10. místo ve 2. etapě Tour de l´Ain (2.1), kde byl celkově 15. Nejlépe na Grand Tour dokončil na 19. místě v 15. etapě Tour de France. Jak víme, v příštím roce bude pokračovat v Circus-Wanty Gobert, nováčkovi mezi WT týmy, který odkoupil licenci od CCC. Podepsáno má na dva roky.

Roman Kreuziger (NTT) má na kontě 48 závodních dnů, v nichž posbíral 45 UCI bodů, což ho řadí až na 10. místo mezi českými cyklisty. Nejlépe dojel 14. na jednorázovce Faun-Ardéche (1.Pro). Z etapáků, kterých absolvoval celkem pět včetně Tour de France, byl nejlépe umístěný na Paris-Nice: 24. místo. Roman sestupuje o patro níž do italsko-ruského Gazprom-RusVelo a podepsáno má pouze na rok.

Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quck Step) odzávodil 51 dnů, v nichž získal 321 bodů UCI. Vyhrál 6. etapu na Vuelta a San Juan (2.Pro), druhý skončil na Mistrovství republiky. Nejvíc bodů si ale připsal za 6. místo na Strade Bianche (1.UWT). Z GT absolvoval Vueltu, kde ve 14. etapě dojel na 3. místě. Ještě na příští rok má smlovu s Deceuninck-Quick Step, kde načne už 11. sezónu.

Josef Černý (CCC) během 52 závodních dnů nasbíral z našich cyklistů nejvíc UCI bodů: 327, což ho řadí na 117. místo na světě. A to i díky nejslavnějšímu vítězství českého silničáře v tomto roce: v 19. etapě Giro d´Italia! Nebylo to jeho jediné vítězství, vyhrál také časovku na Mistrovství republiky i na etapáku Poitou-Charentes (2.1), kde díky tomu skončil celkově 2. Stejnou příčku získal i na krátkém etapáku Okolo Murcie (2.1), kde si připsal dvě 3. místa. Z GT jel právě jen Giro a kromě vítězné etapy se mu dařilo ve všech třech časovkách, kde byl 5. a dvakrát 6. Těmito výsledky se stal nejúspěšnějším závodníkem celého CCC týmu. A získal roční angažmá po boku Zdeňka Štybara v týmu Patricka Lefevera!

Adam Ťoupalík se stal z 249 UCI body třetím nejúspěšnějším Čechem, i když závodil „jen“ za domácí kontinentální tým Elkov Kasper a kvůli tomu absolvoval s naprostou převahou jedničkové, tedy závody třetí kategorie.  Z pohledu bodů byl pro něj nejcennější domácí republikový titul na silnici, 9. místo z evropského šampionátu a 4. příčka v celkovém pořadí Czech Tour. Adam měl vynikající sezónu. Kromě již zmíněných největších úspěchů v průběhu pouhých 22 závodních dnů se v etapách nebo jednorázových závodech 13x vešel do první desítky, z toho na pódium – vždy 3. místo -  to dalo v mistrovské časovce, ve 4. etapě Czech Tour a 1. etapě Okolo Maďarska. Měl údajně nabídky z ProTour týmů, ale nebyly natolik konkrétní, aby riskoval potíže z předešlého roku, a tudíž volil jistotu v Elkov Kasper i pro příští rok.

Petr Vakoč opustil před sezónou po šesti letech Deceuninck-Quick Step a zamířil o patro níž k Mathieu Van der Poelovi do Alpecin-Fenix, kde má podepsáno ještě i na příští rok. Závodil 30 dnů a během nich si připsal 221 bodů. Nejvíc jich získal za 6. místo na Paris-Tours a 3. místo na Mistrovství republiky. Ceněná jsou i 9. místa z etapáků Okolo Lucemburska, kde dokončil v 5. etapě na 5. místě, a z Czech Tour.

Vojtěch Řepa (Topforex Lapierre), o kterém jsme v průběhu sezóny obsáhle referovali, je 5. českým nejpilnějším sběratelem UCI bodů. Má jich na kontě 175, které získal v pouhých 18 UCI závodech. Především za 3. místo na ME U23, národní titul v hromadném závodě U23 a za vítězství v etapáku Okolo Malopolska. Svými výkony si řekl o postup do vyšší ligy, konkrétně do španělského ProTour týmu Equipo Kern Pharma. Jak sám říká, získat v koronavirem postižené sezóně takové angažmá se rovná v normální sezóně postupu do WorldTour. Vždyť i takový borec, který by svými výkony jednoznačně do WorldTour patřil, Polák Aniolkowski, se také posunul „jen“ do druhodivizního belgického Bingoal-Wallonie Bruxelles.

Další pořadí českých cyklistů v žebříčku UCI je následující: 6. Michael Kukrle (Elkov Kasper) 123 bodů: vítěz Okolo Mazowska a 4. z národního šampionátu, 7. Jakub Otruba (Elkov Kasper) 91 bodů: 6. na Czech Tour, 9. Okolo Slovenska a národní šampion v časovce U23, 8. Daniel Turek (Israel Cycling Academy) 69 bodů: 2. Okolo Mazowska a 5. na Baltyk-Krkonoše, 9. Jakub Bouček (Topforex Lapierre) 48 bodů: 5. z Mistrovství republiky v silničním závodě Elite a 10. již zmíněný Roman Kreuziger.

Pavel Bittner

Výborné výkony v průběhu sezóny podávali junioři Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) a Mathias Vacek (Team Giorgi), které jim zajistily takovou reklamu, že postupují s přechodem do U23 hned do zahraničních týmů. Pavel Bittner, mj. 2. z evropského šampionátu v hromadném závodě, do kontinentálního Development Team Sunweb, odkud se rekrutovala řada dnešních členů prvodivizního týmu a to včetně letos tak zářícího Marca Hirschiho. Mathias Vacek, vítěz časovky na Mistrovství Evropy, dokonce přestupuje hned do ProTour celku, kde se potká s Romanem Kreuzigerem: Gazprom-RusVelo. Oba letošní junioři mají podepsáno na dva roky. Starší bratr Mathiase Karel Vacek by měl zakotvit buď v nástupci NTT Qhubeka Assos nebo v Gazprom-RusVelo. Budeme mu držet palce, aby se mu podařilo restartovat jeho cyklistickou kariéru, k níž má mimořádné fyzické předpoklady.

Mathias Vacek

Co se týče angažmá dalších českých jezdců, tak Jakub Otruba měl údajně také nějaké nabídky ze zahraničí, ale zůstává v Elkov Kasper. Dan Turek by měl mít o své další působnosti s velkou pravděpodobností jasno do deseti dnů. Petr Kelemen, který závodil v Development Team CCC, údajně přestoupil do Elkov Kasper. Také uvidíme, zda se podaří Lubomíru Petrušovi postoupit od příští sezóny z pozice stážisty, kterou získal v září tohoto roku, na pozici řádně zasmluvněného jezdce Alpecin-Fenix.

Sečteno a podtrženo, vychází tato průběžná inventura tak, že příští rok budeme mít ve WorldTour 3: Černý, Štybar, Hirt, maximálně 4 lidi: Karel Vacek. V ProTour 4: Vakoč, Řepa, Kreuziger, Mathias Vacek, nebo 5 až 6: Karel Vacek a Lubomír Petruš. A v zahraničních kontinentálních Pavla Bittnera, a pokud by zůstal Dan Turek v Israel Cycling Academy, tak dva. A pro kompletnost přehledu doplňujeme, že devatenáctiletý Jakub Bouček pokračuje v domácím kontinentálním Topforex Lapierre a měl by být jeho lídrem. Je to jeden z výrazných talentů české cyklistiky a má předpoklady podobně jako Vojta Řepa ze stejného týmu postoupit v příštím roce či letech do týmů vyšší divize.