Jedním z protagonistů Grand Prix de Marseille byl Petr Kelemen! Vítězem se stal Neilson Powless z EF Education

29.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Nicolas Mabyle / DirectVelo

Jedním z protagonistů Grand Prix de Marseille byl Petr Kelemen! Vítězem se stal Neilson Powless z EF Education

Kopcovitý otvírák sezóny Grand Prix Cycliste de Marseille La Marseillaise (1.1) nabídl bojovný průběh. Jednu z hlavních rolí v tomto dramatu si přisvojil svou aktivitou a nezlomností Petr Kelemen. Šel do úvodního úniku, a když byl dojet, dokázal se udržet v čelní skupině a třikrát se do ní vrátit poté, co ho právě tolikrát utrhli! Závod ovládl v sólovém závěrečném představení Neilson Powless z EF Education-EasyPost.

Brzo po startu odjela čtveřice. Mezi třemi mladými Francouzi byl i Petr Kelemen (Tudor). První i druhou vrchařskou prémií projel na druhém místě. Na třetí 43 km před cílem, jíž byla 3,5 km dlouhá stojka s průměrem přes 9 %, mu sice dva kolegové z úniku odjeli, ale z pelotonu se právě tady oddělila skupina zhruba 10 závodníků a té se Petr poté, co bral body za 3. místo, stačil zachytit a dojet s ní opět do čela závodu.

I v dalším stoupání 25 km před cílem se Petr ocitl za skupinou, ale přesto se na jeho konci dokázal dostat zpátky do čelní 10členné skupiny! Společnost mu v té době dělali mj. Neilson Powless (EF), Valentin Ferron (TotalEnergies), Krists Neilands (Israel) či Lenny Martinez (Groupama).

15 km před cílem, kdy peloton ztrácel na první skupinu 1:20 min., se najelo do posledních kopců a to byla chvíle pro Neilsona Powlesse. Za ním se začalo nastupovat, skupina se trhala a Petr opět vycouval.

Do závěrečného 6km úseku z větší části ve sjezdu šel Powless s náskokem půl minuty. Peloton ztrácel téměř 2 minuty. Americký cyklista projel cílem nikým neohrožován s gesty velkého uspokojení. Za ním se taktizovalo o to, kdo skončí na stupních vítězů. V tom kde se vzal tu se vzal, zezadu přiletěl Petr Kelemen a hned zkusil nastoupit!

Bylo vidět, že je na maximálním limitu, takže nepřekvapilo, když nakonec projel cílem až na konci této skupiny na konečném 10. místě. Ale podal famózní heroický výkon!

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE