Komentář: Kyjovské Slovácko ukázalo stav českého pelotonu

21.05.2022 | Libor Matějka, foto Josef Vaishar/cycling.photography

Komentář: Kyjovské Slovácko ukázalo stav českého pelotonu

Závod se bohužel nedokončil, pro těžké zranění rakouského cyklisty, ale byl výbornou ukázkou, jak si na tom stojí domácí cyklisté.

Sešla se shodou okolností kompletní česká konkurence, která jinak nestaví svůj program na českém kalendáři, ale na zahraničním. Ovšem do Kyjova poslali všechny týmy své jezdce. K tomu výborná zahraniční účast a také reprezentační výběr, postavený většinou z mladých jezdců.

Osobně jsem měl velké očekávání, jak se ukáže na obtížné trati stav našeho pelotonu. Takto kompletní domácí peloton se většinou schází jen při národním šampionátu. A také proto, že Ota Fiala avizoval, že chtějí udělat závod těžký, chtějí si ověřit vlastní schopnosti a tak šli do závodu s taktikou až sebedestrukční, podobně jako vloni v Mladé Vožici. Asi je to taktika jednou za čas potřebná, odhalí připravenost a schopnosti jednotlivých členů týmu, bez nějakého velkého taktizování, náročný okruh tomu napomohl.

Vysoké tempo, žádné nastupování a taktizování, to byla taktika týmu ELKOV Kasper

První tři kola se jela v pohodovém tempu a peloton zůstával víceméně pohromadě, jen opravdu ti nejslabší nestačili tempu v kopcích. Na konci třetího okruhu v cílovém stoupání již rozjeli tempo závodníci hradeckého týmu. Statistika průjezd cílovou páskou hovořila jednoznačně, v první desítce šest Elkováků, tři reprezentanti a jeden zástupce ATT Investments. Průjezd čtvrtého okruhu zaznamenal jen 43 jezdců v první skupině ze 174 původně startujících. O tempo se starali především jezdci ELKOV Kasper a z reprezentačního družstva především Černý a Kelemen.

Dělení první skupiny, opět především výsokým tempem, statistika průjezdu cílovou páskou byla tentokrát dobrým dokumentem vývoje závodu

Další velké dělení přišlo v pátém okruhu a o tempo na čele pelotonu se více zapojila reprezentace, tentokrát nejvíce Karel Vacek začal dělat závod ještě těžší. První skupina se rozdělila a vepředu zůstalo jen 21 cyklistů. Nestačil například Pavel Bittner jedoucí za reprezentaci a ze závodu si vystoupil Josef Černý, který zde trénoval. V "souboji" českých týmů měl silně navrh ELKOV Kasper, kterému v jednadvcítce zůstalo osm jezdců, ATT Investments se mohl opírat jen o tři své jezdce. Do popředí průjezdem cílového stoupání se posouval prostějovský Richard Holec, který zůstal v první skupině z týmu Pardus Tufo jako jediný, ale jel výborně s přehledem i v těžkých pasážích - určitě při tomto závodě překvapil dobrou formou. Tím ovšem výčet českých cyklistů z popředí pelotonu končí, na čele byl ještě Daniel Turek.

Petr Kelemen v reprezentačních barvách jel celý závod aktivně a pro mne největší překvapení závodu Richard Holec z Pardus Tufo Prostějov - aktivní, silný v těžkých pasážích

A právě Turek zaútočil v šestém kole a vydal se před peloton v sólovém ataku. Peloton se v této části závodu trochu uklidnil a první skupina se rozrostla o část skupiny druhé, vrátil se dopředu například Pavel Bittner. První skupina měla nyní 29 členů a v cílovém stoupání začal úřadovat Mathias Vacek.

Jeho tempo v sedmém kole kole akceptovali jen Daniel Turek a Filip Řeha s Janem Bártou a vytvořila se vedoucí čtveřice, kde byl Mathias jasně nejsilnější.

Mathias Vacek rozhodně nejsilnější jezdec pelotonu, klidný soustředěný a velká reprezentační naděje Závodu míru U23

Bohužel v nájezdu do posledního okruhu pořadatelé závod zastavili a v tom okamžiku byla na čele zmíněná čtveřice. Za ní se od pelotonu odpoutal Matěj Zahálka a dělila se i stíhací skupina, která ještě nevěděla, že je závod zastaven.

Ze statistiky i osobní návštěvy závodu jsem zaznamenal, že trochu vyklidil pole Michael Kukrle (přijel v osmém kole na konci hlavní skupiny), ale ten odvedl během závodu neskutečnou porci práce a řádně otestoval svoje schopnosti. Přesto měl tým Elkov Kasper na čele dva závodníky Bártu s Řehou, za nimi Zahálku a v hlavní skupině  Jakuba Ťoupalíka a Boroše. Vedle Daniela Turka v čelní skupině jsme zaznamenali v hlavní skupině z českých jezdců prostějovského Holce a znovu podotýkám výborně jedoucího tento těžký závod. A dále Karla Vacka a Petra Kelemena a také cyklokrosaře Šimona Vaníčka. Za nimi dojeli v této skupině ještě dva zástupci ATT Investments Karel Camrda a Jan Kašpar.

Vedle osobního pozorování a statistiky Sportsoftu dokreslují vývoj závodu i reportážní fotografie Josefa Vaishara

Závod se bohužel nedokončil, ale krásně ukázal stav českého pelotonu.


Můj komentář stavu českého pelotonu se může v tomto případě opírat o čistě statistické údaje které jsou dostupné díky Sportsoftu a časomíře průjezdu cílem (na vrcholu nejnáročnějšího stoupání) a moje osobní pozorování z bezprostřední blízkosti řidiče fotografického motocyklu.

Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste