Sešla se shodou okolností kompletní česká konkurence, která jinak nestaví svůj program na českém kalendáři, ale na zahraničním. Ovšem do Kyjova poslali všechny týmy své jezdce. K tomu výborná zahraniční účast a také reprezentační výběr, postavený většinou z mladých jezdců.

Osobně jsem měl velké očekávání, jak se ukáže na obtížné trati stav našeho pelotonu. Takto kompletní domácí peloton se většinou schází jen při národním šampionátu. A také proto, že Ota Fiala avizoval, že chtějí udělat závod těžký, chtějí si ověřit vlastní schopnosti a tak šli do závodu s taktikou až sebedestrukční, podobně jako vloni v Mladé Vožici. Asi je to taktika jednou za čas potřebná, odhalí připravenost a schopnosti jednotlivých členů týmu, bez nějakého velkého taktizování, náročný okruh tomu napomohl.

Vysoké tempo, žádné nastupování a taktizování, to byla taktika týmu ELKOV Kasper

První tři kola se jela v pohodovém tempu a peloton zůstával víceméně pohromadě, jen opravdu ti nejslabší nestačili tempu v kopcích. Na konci třetího okruhu v cílovém stoupání již rozjeli tempo závodníci hradeckého týmu. Statistika průjezd cílovou páskou hovořila jednoznačně, v první desítce šest Elkováků, tři reprezentanti a jeden zástupce ATT Investments. Průjezd čtvrtého okruhu zaznamenal jen 43 jezdců v první skupině ze 174 původně startujících. O tempo se starali především jezdci ELKOV Kasper a z reprezentačního družstva především Černý a Kelemen.

Dělení první skupiny, opět především výsokým tempem, statistika průjezdu cílovou páskou byla tentokrát dobrým dokumentem vývoje závodu

Další velké dělení přišlo v pátém okruhu a o tempo na čele pelotonu se více zapojila reprezentace, tentokrát nejvíce Karel Vacek začal dělat závod ještě těžší. První skupina se rozdělila a vepředu zůstalo jen 21 cyklistů. Nestačil například Pavel Bittner jedoucí za reprezentaci a ze závodu si vystoupil Josef Černý, který zde trénoval. V "souboji" českých týmů měl silně navrh ELKOV Kasper, kterému v jednadvcítce zůstalo osm jezdců, ATT Investments se mohl opírat jen o tři své jezdce. Do popředí průjezdem cílového stoupání se posouval prostějovský Richard Holec, který zůstal v první skupině z týmu Pardus Tufo jako jediný, ale jel výborně s přehledem i v těžkých pasážích - určitě při tomto závodě překvapil dobrou formou. Tím ovšem výčet českých cyklistů z popředí pelotonu končí, na čele byl ještě Daniel Turek.

Petr Kelemen v reprezentačních barvách jel celý závod aktivně a pro mne největší překvapení závodu Richard Holec z Pardus Tufo Prostějov - aktivní, silný v těžkých pasážích

A právě Turek zaútočil v šestém kole a vydal se před peloton v sólovém ataku. Peloton se v této části závodu trochu uklidnil a první skupina se rozrostla o část skupiny druhé, vrátil se dopředu například Pavel Bittner. První skupina měla nyní 29 členů a v cílovém stoupání začal úřadovat Mathias Vacek.

Jeho tempo v sedmém kole kole akceptovali jen Daniel Turek a Filip Řeha s Janem Bártou a vytvořila se vedoucí čtveřice, kde byl Mathias jasně nejsilnější.

Mathias Vacek rozhodně nejsilnější jezdec pelotonu, klidný soustředěný a velká reprezentační naděje Závodu míru U23

Bohužel v nájezdu do posledního okruhu pořadatelé závod zastavili a v tom okamžiku byla na čele zmíněná čtveřice. Za ní se od pelotonu odpoutal Matěj Zahálka a dělila se i stíhací skupina, která ještě nevěděla, že je závod zastaven.

Ze statistiky i osobní návštěvy závodu jsem zaznamenal, že trochu vyklidil pole Michael Kukrle (přijel v osmém kole na konci hlavní skupiny), ale ten odvedl během závodu neskutečnou porci práce a řádně otestoval svoje schopnosti. Přesto měl tým Elkov Kasper na čele dva závodníky Bártu s Řehou, za nimi Zahálku a v hlavní skupině  Jakuba Ťoupalíka a Boroše. Vedle Daniela Turka v čelní skupině jsme zaznamenali v hlavní skupině z českých jezdců prostějovského Holce a znovu podotýkám výborně jedoucího tento těžký závod. A dále Karla Vacka a Petra Kelemena a také cyklokrosaře Šimona Vaníčka. Za nimi dojeli v této skupině ještě dva zástupci ATT Investments Karel Camrda a Jan Kašpar.

Vedle osobního pozorování a statistiky Sportsoftu dokreslují vývoj závodu i reportážní fotografie Josefa Vaishara

Závod se bohužel nedokončil, ale krásně ukázal stav českého pelotonu.


Můj komentář stavu českého pelotonu se může v tomto případě opírat o čistě statistické údaje které jsou dostupné díky Sportsoftu a časomíře průjezdu cílem (na vrcholu nejnáročnějšího stoupání) a moje osobní pozorování z bezprostřední blízkosti řidiče fotografického motocyklu.