Komentář: Proč je na tom slovenská cyklistika tak špatně?

22.09.2020 | Libor Matějka, ilustrační foto Josef Vaishar/cycling.photography

Komentář: Proč je na tom slovenská cyklistika tak špatně?

Nešlo si toho nevšimnout, s koncem Tour de France se jelo také Okolo Slovenska, závod první kategorie, národní tour našich východních sousedů. Závod je velmi dobře zorganizován, v tom problém není, ale co výsledky slovenských cyklistů?

Slováci mají Petra Sagana, cyklistu s největším vlivem na celé planetě, kterého chtěli uchopit všichni marketéři s cyklistickým zbožím, pořadatelé závodů a mnoho profesionálních týmů. Ale proč se tak málo daří dalším slovenským cyklistům?

Peter vletěl do profesionální cyklistiky v roce 2010, tedy před deseti lety, a hned z něho byla hvězda první velikosti. A deset let je dost dlouhá doba, aby se začali na Slovensku objevovat další cyklisté slušné úrovně. I když pochopitelně ne úrovně Petra, takový talent se rodí opravdu výjimečně. Jenže charisma Petra Sagana mohlo nastartovat hnutí, zájem mládeže o cyklistiku a dnes by takovým klukům mělo být přes dvacet a mohli by být patrní ve slovenském pelotonu. Ale nejsou, jen nahlédněme do výsledkové listiny Okolo Slovenska:

Patnáct cyklistů ze Slovenska na startu, nejlepší 41. s celkem rozumnou ztrátou čtyř a půl minuty, ale všechno ostatní plus mínus kolem půl hodiny a třetina startujících ze Slovenska závod nedokázala dokončit. To je minimálně alarmující.

Jak je to možné?

Peter Sagan určitě vzbudil na Slovensku zájem mládeže o cyklistiku, jenže na tento zájem veřejnosti musí být připraveno hnutí.

Když komerční firma spouští mohutnou reklamu na svůj produkt, musí tomu předcházet připravenost obchodní sítě. Prostě před reklamou se musí firma postarat o distribuční síť, musí být připravena na zákazníka, zákazník musí mít možnost produkt koupit v široké nabídce. Jinak se mohutná reklamní kampaň mine účinností.

Jistě, Slovenský cyklistický svaz reklamně marketingovou kampaň cíleně neplánoval. Zrodila se jim hvězda první velikosti tak nějak mimoděk. Cyklistická hvězda na Slovensku, ale přiznejme si to, ani v České republice, nevzejde ze širokého hnutí, ze širokého výběru mládeže. Tak jako třeba v Belgii.

Ale potom ani ta obrovská reklamní kampaň připravená světovou hvězdou, nemůže dopadnout úrodně. Kluci a holky začnou mít zájem o cyklistiku, nasednou na kola, vymůžou si od rodičů nákup kola, ale tím to postupně skončí. Začnou se prohánět sídlištěm, vyjedou za ves. Ale nedostanou se k organizované cyklistice, nenajdou v rozumné vzdálenosti od bydliště fungující klub mládeže a s cyklistikou skončí, tedy s tou sportovní - organizovanou, ani nezačnou.

A tak nejsou chybou - příčinou špatných výsledků ti konkrétní jezdci na startu letošního Okolo Slovenska. Dost pravděpodobně dělají co mohou, trénují poctivě, podle svého nejlepšího svědomí. Snad?

Příčinou neúspěchu jsou ti, co se na start Okolo Slovenska nepostavili, ti co na kole nejezdí a přitom v sobě mají větší cyklistický talent, než ti co byli na startu. A za to nese zodpovědnost vedení slovenského svazu, který během deseti let úspěchů Petra Sagana nedokázal zareagovat a nezvedl slovenskou cyklistiku. 


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


pogchamp
Súhlasím. Je to skôr chyba celého slovenského športového systému, na ktorý sa nedáva dostatom prostriedkov. Preto je jediný slovenský tím (kontinentálny) sponzorovaný armádou, čo nestačí - už s porovnaním s Elkov-Kasper. Prepásli sme príležitosť si vybudovať slušnú mlídežnícku základňu. Niečo môže vyjsť z Akadémie Petra Sagana, ale to nie je vôbec systémový krok. Z rastúcej generácie má jedine Lukáš Kubiš šancu na rýchyly rast, dúfam, že sa počas ďalších rokov dostane výkonostne aspoň an úroveň Pro teamov.
22.09.2020 18:22:35
Devil
Malo financii? Vsak ich nemaju kde minut (SZC). Na tu cinnost, respektive necinnost nemozu mat rozpocet cez 2miliony euro (SZC). Rozpocet na Okolo Slovenska 600.000€. Prispevok na slovensky pohar ani 1% z rozpoctu Okolo Slovenska. Ved to je vysmech tym, ktory chcu spravit nejake preteky. A Dukla? Ved dostava dotacie od SZC a manazer predsa nie je obmedzovany hladanim sponzorov. Len je otazka, ci ma aj co ponuknut... Raz je etapa pridlha, pritazka, potom maju technicke problemy, raz fuka, potom su kopce. Nikdy idealny stav. Teda ak nie su v Afrike a tam si mozu povymyslat blbostiii kolko len chcu, ako tvorili preteky. A ludia to nasim manazerom zeru aj z navijakom.
22.09.2020 19:50:38
Devil
Podme menovite. Canecky v Rakusku jazdil super. V Dukle nie je schopny dokoncit preteky. Cully, ked prisiel do Dukly lietal a pan Frano spieval aky je to talent. Kde je teraz? Kubis? Teraz ho este pan seftrener a manazer nestihol pokazit. Ale nepotrebujem kristalovu gulu, aby som povedal, ze do dvoch rokov bude rad, ked dokonci na chvoste balika. Pod vedenim Dukly by bol aj P. Sagan cisty outsider.
22.09.2020 19:54:56
Devil
Podme menovite. Canecky v Rakusku jazdil super. V Dukle nie je schopny dokoncit preteky. Cully, ked prisiel do Dukly lietal a pan Frano spieval aky je to talent. Kde je teraz? Kubis? Teraz ho este pan seftrener a manazer nestihol pokazit. Ale nepotrebujem kristalovu gulu, aby som povedal, ze do dvoch rokov bude rad, ked dokonci na chvoste balika. Pod vedenim Dukly by bol aj P. Sagan cisty outsider.
22.09.2020 19:54:56
MC
Prezident SZC Prívara má marketing „zvládnutý“ perfektne – ale hlavne prezentuje sám seba... a má plné ústa „Peťo“ toto „Peťo“ tamto... keď skončí „Peťo“ s cyklistikou som zvedavý na koho chrbte sa bude viesť ďalej... Inak výstižný článok od p. Matějku... Slovenská cyklistika zaostáva výrazne za tou Českou – na klubovej úrovni – Dukla BB sa s Elkovom alebo Topforex nemôže bohužiaľ rovnať...
23.09.2020 9:51:41
Mellon
@Devil - skúsme fakty Čanecký v Amplatzi robil domestika a nič tam nevyhral, stačí sa pozrieť na PCS body a zistíš, že najviac ich doteraz v kariére získal minulý rok v Dukle. Cully sa nijako nezhoršil a Kubiš išiel výkonnostne hore práve v Dukle. Najväčší talent Štoček je v Taliansku, máš pocit, že tam napreduje?
23.09.2020 19:23:00
cippolo
Skor sa naskyta otazka kedy bola natom Slovenska cyklistika od roku 1993 dobre ??? Myslim Slovenska nie zasluhou P.Sagana ...ale nasa domaca scena... Posledne roky ju neriadia odbornici uznavany vo svete ..ale iba priemerny tabak a potom to tak vyzera ,aky trener take vysledky...
23.09.2020 19:43:02
K12
Mellon pokud je Štoček největší talent a náděj slovenské cyklistiky tak vás teda upřímně lituji... Ten kluk má největší radost když dokáže "odvyset" balík a ani to se mu moc často nedaří ;)
24.09.2020 11:18:13
bond
No špatně na tom zase tak není a za českou zase tak daleko taky nebude. Ono se to těžko porovná.Cyklistika je hrozný,vydřený sport.Bolí to hrozně moc a konkurence je veliká. Navíc nevím,kolik těch cyklistů se uživí právě jen cyklistikou.Předpokládám,že ti,co tu diskutují písemně,ví,co to je za sport.A jistě každý ví,kolik je míst v týmech. Takže těch Saganů a Štybarů,Křižáků a Konigů je tak málo. Jen pár se jich dostane do světovýho týmu.A snad se zajistí na delší dobu i finančně. ten zbytek,co je tady u nás si nevydělá ani na svoji režii. Kdejakej protekční blbeček,co ho rodiče dostanou na místo v kanceláři na úřadě a nebo v bance má mnohem ,mnohem víc i peněz a svůj osobní život. Cyklistika i proto tady ztratí mnoho mladých talentů,protože i oni musí z něčeho žít. To,že sedí na kole denně 6 hodin a dřou je neuživí. A potom je tu i ta cesta zoufalství s dopingem.Tam nikdo za nikoho ruku do ohně nedá.Ono se jede na doping i na závodech bobkovýho listu,bohužel.
26.09.2020 17:25:26
piratelu
bond: Jo, je to tak, bohužel...
28.09.2020 20:01:45