Komentář: Velodrom v Brně a další rozvoj dráhové cyklistiky

17.02.2019 | Libor Matějka

Komentář: Velodrom v Brně a další rozvoj dráhové cyklistiky

Dostal jsme studii nové cyklistické haly v Brně, přinesli jsme pro vás rozhovor s Jaroslavem Suchým z brněnského magistrátu a položím si otázku, zda nejsou další možnosti rozvoje dráhové cyklistiky.

Cyklistický stánek světových parametrů se zdá reálný. Má své místo, je zahrnut v územním plánu města Brna, je přislíbeno financování výstavby ze strany ministerstva školství a je hotová studie.

Pan Jaroslav Suchý nám v rozhovoru mnohé objasnil a při diskuzi nad velodromem z něho čišel optimismus. Chci tedy věřit, že je vše na dobré cestě a Česká republika a česká cyklistika se dočká krásné cyklistické haly.

Cyklistické centrum v Brně se tedy bude stěhovat z brněnského výstaviště do nové lokality, trochu to bolí nás staré nostalgiky, ale má to svoji logiku. Jedná se o nově budovaný areál sportovišť, je zde prostor pro halu a už je zde dráha BMX. Tato disciplína má v nové hale také své zázemí a mnohé překvapí, že to může být symbióza velmi prospěšná. 


BMX

Dotkněme se této disciplíny, i když naše stránky se jí nevěnují. Má to svoji logiku ve spojení s velodromem. BMX dokáže přilákat děti k cyklistice ve věku, kdy ostatní cyklistické disciplíny nemají šanci se nabídnout mládeži. V tom je neocenitelná, v minulosti sice lákala víc k motoristickým sportům, než k cyklistice, ale to by měl ČSC začít otáčet ve svůj prospěch. Areál v Brně by tomu mohl pomoci a měla by vzniknout nějaká koncepce náboru mládeže, na konkrétním příkladu.

BMX je ideální ve spojení se sprinterskými dráhovými disciplínami a ty v brněnské Dukle mají právě své reprezentační zázemí. Výbušné typy cyklistů se prosazují už v BMX a stejně zaměřené cyklisty potřebují i sprinterské disciplíny.

Samotné BMX je olympijskou disciplínou a tedy má šanci na slušnou státní podporu. V zimním období mohou i reprezentanti BMX trénovat na dráze.


Dostupnost velodromu pro samotné cyklisty

To je trochu citlivá záležitost a má to dvě strany jedné mince. Ve studii se jedná o velkou halu, se slušným počtem diváckých míst, se světovými parametry velodromu. A taková hala má svoji cenu, v rozhovoru s panem Suchým se mluvilo o 816 milionech. A také má svoje provozní náklady, ty se promítnou do výpočtu ceny pronájmu. Pokud budou vysoké, bude snaha halu využít a "vyprodat" i na jiné aktivity, než pro cyklistické závody a cyklistický trénink. Mohlo by to brzdit především možnosti tréninku mládeže. Ale snad zachovají všechny zúčastněné strany zdravý rozum.


Rozvoj dráhové cyklistiky

Trénink/závod mládeže na otevřené drázev italském Mori

Pochopitelně velodrom v Brně nepomůže cyklistice v Chebu nebo Ostravě. Měl by být centrem vrcholné dráhové cyklistiky v České republice. Dovolit trénink reprezentantů a umožnit pořádání cyklistických dráhových závodů na vyšší úrovni. O tom všem není pochyb, ale Český cyklistický svaz by se měl podívat i po nějaké další koncepci rozvoje dráhové cyklistiky, dostupnosti cyklistiky pro mládež a rozvoje cyklistiky jako takové.

Brněnské spojení dráhy BMX s velodromem (a také napojení na cyklostezku) ukazuje cestu k rozvoji podobných areálů.

Proč nestavět nové venkovní velodromy?

ČSC by měl městům a obcím ukázat koncepci cyklistických areálů. Venkovní betonová 200 až 250, dráha BMX, dopravní hřiště, zázemí pro silniční cyklistický klub, to by mohla být koncepce pro rozvoj cyklistiky. Pochopitelně by dráha svoji cenou vyčnívala v rozpočtu realizace, ale umožňovala by bezproblémový trénink mládeže. Celý cyklisticko - sportovní areál má význam nejen ve sportovním vyžití, cyklistika je důležitou výchovou i budoucích řidičů, případně rozvojem alternativní městské dopravy. A to přesahuje svým významem i do dalších kapitol městských a obecních rozpočtů.

Venkovní dráhy se stále stavějí i v Itálii

Nedávná výstavba velodromu v Mori

My samozřejmně vzhlížíme především k hale, protože světová dráhová cyklistika se stala především zimním sportem. Ale k tréninku mládeže, k regionálním závodům od mládeže až po hobíky a veterány, se stavějí nové dráhy pod širým nebem.

Jednou z posledních nově postavených drah v Itálii je venkovní velodrom v Mori nedaleko Lago di Garda. A Mori je městečko s deseti tisíci obyvatel, i takový městys si dovolí postavit cyklistickou dráhu a většina italských drah je ve vlastnictví obcí.

Dráha od Petra Junga v americkém Boulder Valley

Velodrom v Boulder Valley

Petr Juneg, původem Čech, nyní žijící v Kanadě, má za sebou nejvíc realizací velodromů po celém světě a často jde o venkovní velodromy, například ten v USA.

Výstavba a realizace nového velodromu dává podnět k realizaci nových koncepcí rozvoje organizované cyklistiky v České republice. O nějakou studii by se měl pokusit sám cyklistický svaz. Obce jsou přístupny k výstavbě drah pro BMX, v některých případech by se mohlo uvažovat i o výstavbě venkovní dráhy, přestože je to finančně náročnější, ale ne nereálné.

Jeden závod na dráze přinese mládeži tolik závodních zkušeností, kolik nenaberou na silnici za deset akcí. Závody na dráze jsou pochopitelně organizačně mnohem jednodušší proti silničním a tím i levnější. A příklady z Austrálie a Velké Británie ukazují, že se základem mládeže v dráhové cyklistice se dá projít až do nejvyšší cyklistiky. Jen je potřeba vybudovat, ne jednu super halu, ale dostupnost velodromů pro celé cyklistické hnutí. Brněnská hala by mohla být třešničkou na dortu.

Vizualizace Arch.Design

Foto propagační materiály jednotlivých drahMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Vicktorioo
A není to jen zbytečně drahá stavba pro pár desítek cyklistů? Ani dle vizualizace nevidím dostatečnou parkovací kapacitu v případě konání např. mezinárodních závodů? (To budou parkovat u Lidl a Okay naproti?). Větší smysl má výstavba masových cyklostezek skrze město a v jeho okolí pro bezpečnou cyklodopravu.
17.02.2019 18:53:42
Silničář
Velodrom je pro českou cyklistiku velice důležitý a nepostradatelný. Ale ?? Všichni vzhlíží k velodromu,že spasí českou dráhovou cyklistiku ale máme odborníky trenéry ? Já říkám,že ne !!! Podívejme se na Duklu pod vedením Zapletala a Kadlece to snad hlouběji spadnout nemohlo už dnes Kadlec (zde se ukázalo,že výborný závodník je dobrý trenér zde to neplatí) v klidu říká na OH do Tokia nepojedeme . A co vedení ČSC proč nekoná k čemu je dráhová komise pod vedením Mráčka který s JUDr.Štětinou dělali vše pro likvidaci Kopáče a Kratinu a povedlo se. Co vyprodukovali Super SCM Kovo a SKC Prostějov za pět let jediný Babor jinak nic. Ale není se co divit Kovo je jak synové Jakuba Skláře dědí se z matky na syna.A SKC Prostějov šéf trenér Cetkovský těžce absolvoval 9 tříd a závodnická minulost 0 co může mladým předat tak možná alkoholové excesy v tom je jednička. Kde ČSC hledá odborníky kde je Mikšík,Vršecký,Vačkář a další .S těmi se nepočítá mají svojí hlavu a nahlíželi by pod prsty prostě se nehodí. A proto dráha padá a padá a bude pokud nepříjde opravdu pořádný řez.Do vedení dráhové cyklistiky je potřeba dosadit úspěšné Svatopluka Buchtu ,Klimeše a jeho tým lidí z Dukly Brno to má hlavu a patu. Je zde nové vedení tak ať koná je potřeba začít vše znovu budovat a nehledět na kamarádské vztahy. A různé intriky už to stálo moc peněz a čas běží a svět nám ujíždí.
17.02.2019 19:44:08
Jerzy
MS v lyžování v Liberci, stavba Sazka arény... tohle těžko dopadne pozitivně. U nás se musí plánovaný rozpočet násobit aspoň 3 x - kolik bude nakonec třeba :-(
17.02.2019 20:43:46
marek
Děkuji za srovnání s úspěšným seriálem, vážím si toho. Každopádně prvním krokem by mělo být postavení dalších venkovních velodromů, tak jak je v článku. Beton je levný, pozemek mimo velká města se dá koupit také. Pak už třeba jen polozastřešit či zastřešit jako je v Oeschelbronu např. Pak bude dráhařů dost na to, aby se na nich uživila i hala
26.02.2019 11:59:52
Krtek
Peter Junek nikoliv Petr Juneg je světoznámý stavitel cyklistických velodromů. ;-)
26.02.2019 22:38:46
cirkl a andula
Teď právě sledujem MS v .dráhový cyklistice. Velký pád- ženy - oprava dráhy. A jak jedou Češi? Machačová, Bábek, Kelemen ... žádný oslnivý výkony...
27.02.2019 20:39:14