Šestý ročník ženského Scheldeprijs přinesl přesně to, co od tradiční belgické sprinterské klasiky čekáte – vysoké tempo, nervozitu a dramatický finiš. Na 130 kilometrů dlouhé trati se startem a cílem v Schotenu se dlouho nic zásadního nedělo, ale závěrečné kilometry přinesly chaos. O vítězství se rozhodovalo ve sprintu pelotonu, který ovlivnil hromadný pád necelé dva kilometry před cílem.

Nejlépe si s touto situací poradila Charlotte Kool (Fenix–Premier Tech), která perfektně využila rozjížděcí vlak svého týmu a připsala si první vítězství v tomto závodě. Druhá skončila Nienke Veenhoven (Visma | Lease a Bike), třetí Elisa Balsamo (Lidl–Trek).

„Třikrát druhá, teď konečně vítězka Scheldeprijs. Ukázkový lead-out a Charlotte to dokončila ve velkém stylu. Skvělý pocit před Paříž–Roubaix,“ uvedl tým Fenix–Premier Tech, v jehož dresu Kool závodí.

Únik dne neměl šanci

Krátce po startu se vytvořil únik sedmi závodnic, který si vypracoval náskok až tří minut. V pelotonu ale měly situaci pod kontrolou sprinterské týmy a zhruba 50 kilometrů před cílem byl únik pohlcen. Následné pokusy o útok, včetně aktivity týmu SD Worx–Protime, už nedokázaly průběh závodu zásadně změnit.

Poslední náznak dramatu přinesla Nizozemka Femke Gerritse. Její útok byl ale pět kilometrů před cílem opět zlikvidovaný pelotonem.

Nervózní finále a rozhodující pád

Závěrečné kilometry byly ve znamení napětí a pádů. Jeden z nich přišel zhruba dva kilometry před cílem a výrazně zamíchal pořadím.

„Byl to rychlý a nervózní závod, který ovlivnilo několik pádů,“ uvedl tým UAE Team ADQ a dodal: „Nakonec zůstalo vše pohromadě a rozhodl sprint.“ V něm si počínala nejlépe Charlotte Kool. Nejlepší zástupkyní arabského celku byla čtvrtá Lara Gillespie.

Spokojená Nienke Veenhoven

Druhá skončila po třech hodinách závodu Nienke Veenhoven. Dvaadvacetiletá Nizozemka byla s výsledkem spokojená i přesto, že podle svých slov věděla, že šance na vítězství byla velká.

„Jsem spokojená s druhým místem. Tým odvedl skvělou práci a dostal mě do ideální pozice. Ve sprintu jsem se rozhodla jet za Charlotte, což byla správná volba,“ řekla.

Závodnice týmu Visma / Lease a Bike zároveň přiznala, co mohla udělat lépe. „Byla jsem zavřená o něco déle, než bych chtěla, a nemohla jsem hned rozjet sprint naplno. Jinak z toho mám ale dobrý pocit,“ prohlásila.

Sportovní ředitel týmu Visma / Lease a Bike Jos van Emden ocenil týmový výkon. „Dlouho jsme pracovali na tom, aby náš sprint fungoval. Tentokrát vše klaplo – vlak držel pohromadě, všichni splnili svou roli a Nienke mohla sprintovat. To jsou tři klíčové věci a dnes se všechny povedly,“ podotkl.

Balsamo: Pódium, ale i zklamání

Třetí místo brala Elisa Balsamo. Italka ale měla po dojezdu závodu rozporuplné pocity. „Upřímně jsem trochu zklamaná. Závěr byl hodně hektický a bylo těžké se udržet v dobré pozici. Snažila jsem se zajet nejlepší sprint, ale soupeřky byly silnější,“ přiznala.

Zároveň ale ocenila práci týmu: „Loes mě skvěle dostala dopředu, díky tomu jsem se vyhnula pádům. Pódium je hezké, ale zůstává tam i trochu zklamání.“

Julia Kopecký v pelotonu, závěr ovlivnily pády

Z českého pohledu se v závodě představila Julia Kopecký (SD Worx–Protime), která absolvovala další z náročných jarních klasik.

Jednadvacetiletá Češka dojela na 45. místě se ztrátou 30 sekund na vítězku. V závěru se totiž musela proplétat roztrhaným pelotonem po pádech.