La Course by Le Tour de France zveřejnil trasu závodu

11.07.2020 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

La Course by Le Tour de France zveřejnil trasu závodu

Ženský jednodenní závod, který se jezdí od roku 2014 v době konání mužské Tour de France, odhalil trasu na rok 2020. Pojede se na zcela nové trase první den velké Tour a odstartuje i skončí tam, kde první etapa mužské verze: ve francouzském Nice.

Původně se mělo závodit na okruzích po Champs-Élysées v Paříži 19. července, ovšem pandemie způsobila, že byl závod přesunut na jiný termín i jiné místo. 

Trasa závodu měří 96 km a obsahuje dvojí výstup na Cote de Rimiez. Stoupání není z nejtěžších a cyklistky ho budou absolvovat poprvé 8km po startu a pak ve druhém okruhu na 53. kilometru. Do cíle bude tedy ještě zbývat 43 km, takže se předpokládá, že favoritky, které protnou cílovou čáru na Promenade des Anglais, lze hledat spíše mezi sprinterkami než vrchařkami. 

Marianne Vos

Což není úplně dobrá zpráva pro naši Nikolu Noskovou, jejíž tým Equipe Paule Ka je mezi 23 pozvanými. V loňském ročníku se Nikole v tomto závodě docela dařilo. Tehdy se jelo na okruzích se startem a cílem v Pau na francouzské straně Pyrenejí, kdy bylo nutno překonat celkem osm stoupání delších jednoho kilometru a sklonu od zhruba 7 do 8%. 

Závod vyhrála Marianne Vos, čímž zopakovala prvenství z prvního ročníku. A Nikola za ní na 27. místě zaostala pouhých 14 vteřin jako druhá nejlepší z týmu Bigla. 

Chloe Hosking

Ještě lepšího výsledku dosáhla Nikola o rok dříve a nepřekvapí, že to bylo na převýšením mimořádně obtížné trati. Jelo se ve francouzských Alpách a v posledních 60 km musely cyklistky zdolat dvě těžká stoupání: 8,8 km na Col de Romme o průměrném sklonu 8,9% a poté 7,5 km ikonického Col de la Colombiére o sklonu 8,5%, přičemž vrchol tohoto kopce se nacházel 14 km před cílem. Nikola ztratila na vítěznou Annemiek Van Vleuten 3 minuty, což stačilo na vynikající 12. příčku! 

Poprvé se tohoto závodu účastnila už v roce 2017, kdy se více jak polovinu pouze 68 km dlouhého závodu stoupalo na Col d´Izoard do výšky 2.360 metrů. Ve svých dvaceti letech dokončila na 21. místě se ztrátou 5 minut na Van Vleuten. 

Annemiek Van Vleuten

Žádná jiná česká dívka se na tento prestižní a díky propojení s Tour de France velmi sledovaný závod dosud nenominovala. A letos se to asi opět nestane, jelikož tým Bepink, za nějž závodí Markéta Hájková a Melissa Van Neck, mezi pozvanými nefiguruje. O závod je totiž mimořádný zájem, takže nebude chybět žádný z osmi ženských UCI World týmů: Alé, Canyon, CCC, FDJ, Mitchelton, Movistar, Sunweb i Trek-Segafredo. 

La Course by Le Tour de France se v prvních třech ročnících konal na Champs-Élysées v poslední den Tour de France. Postupně vyhrály cyklistky s výbornými sprinterskými předpoklady: Marianne Vos, Anna van der Breggen a Chloe Hosking. Organizátoři poté přesunuli závod mimo Paříž do kopců a to byla šance pro Van Vleuten a stejně tak naši Nikolu Noskovou.  

Nikola Nosková

UCI oznámila revidovaný sezónní kalendář v květnu, a ačkoli několik závodů bylo zrušeno, nakonec zůstalo 15 z původních 22. Budou zahrnovat čtyři etapové závody a 11 jednorázových včetně premiérové dámské verze Paris-Roubaix! 

 

 

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste