Druhá největší franšíza L´Étape na světě překonala další rekordy, v počtu účastníků - 2944 na třech tratích (+ ještě krátká 66 km), ale i neměřitelné hodnotě atmosféře ve strahovské Tour vesničce i podél celé trati, nejen v sedmnácti fan obcích. „Jak to vypadalo, to se ani náhodou nedá srovnat ani s mistrovstvím republiky,“ shodli se přední závodníci. Ostatně ti svedli ostrý férový souboj, to nebyla žádná demonstrativní amatérská jízda radosti.

Jeden ze dvou nejlepších tuzemských týmů, ATT Investments, postavil pět lidí, jeho síle se nemohla žádná jiná sestava rovnat. Už na dvacátém kilometru roztrhali pole, vpředu zbyla zhruba dvacetičlenná skupina. „Snažili jsme se jet společně, ale všichni nestačili střídat,“ konstatoval Petr Fiala, který měl v zádech svého týmového parťáka a kouče, obhájce vítězství Michala Kollerta (nakonec dnes 11.). Někde na 40. km si vpředu poodjel na deset metrů Jakub Otruba, ale za ním se nedokázalo zformovat komando pronásledovatelů. „On jel excelentně, my jsme se snažili o tempo, ale nestahovali jsme,“ uznal Fiala.

Na Křivoklátu rozjel kopec Maďar Martón Dina (ATT) a poodjel na druhé pozici, jeho zbylí tři týmoví druzi se snažili posílit vpředu, ale udržel se jich Fiala a biker Neradil. Po sjezdu do sýkořického kopce znovu zaútočil Dina a poté už se jelo jen o třetí místo. Nástupy neměly úspěch až pod motolský kopec pod Strahovem.

Tam se odpoutal Daniel Turek (ATT), vítěz prvního ročníku L´Étape. Docvakl si ho jen Fiala, který pak ve finiši urval bronzovou pozici (se ztrátou 1:56 na vítěze Otrubu, který zajel čas 3:37:48).

„Dlouhý, těžký, bolelo to, ale skvělá příprava na mistrovství republiky za dva týdny,“ přiznal Jakub Otruba. „S výkonem jsem spokojený, předvedl jsem všechno, co šlo,“ usmíval se i třetí Fiala, vítěz Mamuta z minulého víkendu. Formu má dobrou, hnedle v neděli vyrážejí i s Kollertem naplno do dvojboje na Tour de Brdy.

Jako nejlepší „amatér“ by vyhlášen devátý František Paďour (-2:10), bývalý profík ve stájích Author/Whirlpool, NetApp/Endura a Androni Giocattoli/Sidermec, mj. vítěz Czech tour 2012. Na 32. pozici dojel Jakub Holuša (-16:10), nedávný halový mistr Evropy a vicemistr světa v běhu na 1500 metrů. Poctivě objeli celou trasu šéfové pořádajícího Sport Investu/Petr Čech Sport – Viktor Kolář a David Trávníček – současný šéf Svazu lyžařů ČR má za sebou i celý bikový etapák Cape Epic.

Mezi ženami vyhrála a dlouhé trati bývalá atletka, nyní úřadující mistryně v cyklistické časovce a nejlepší vrchařka letošní Gracie, Denisa Slámová (4:00:26), kde jela za slovenský tým RRK Group/Pierre Baguette/Benzinol.

Ukázali se i ambasadoři. Jako jediná zvládla celou dlouhou štreku rychlobruslařská šampionka a legenda Martina Sáblíková. „Mám za sebou všechny tři ročníky a ten letošní jsem si užila suverénně nejvíc. Jednak jsem se na základě těžkého soustřední v minulém týdnu rozhodla pro pohodové tempo včetně autogramiády na trati, jednak se opět posunula úroveň organizace a atmosféra podél celé trasy. Spousta skvělých kostýmů, dětských fanoušků a nápadité výzdoby. Jsem sama zvědava, kam mohou projekt organizátoři i příznivci posunout v dalších letech,“ ocenila českou l´Étape.

Na střední trať vyrazili Ján Svorada (dojel 13.), Zdeněk Štybar, rozjíždějící se po operaci, nebo Tomáš Bábek. „Jedním slovem nádhera. Trať byla úžasná a užil jsem si ji, ačkoliv mě trošku chytaly křeče. Ale hlavním zážitkem zůstane atmosféra na Strahově a úžasní fanoušci podél trati. Nevěřil bych, jaké pozitivní šílenství dokáže takový projekt v Česku vzbudit,“ divil se dráhový mistr Evropy. Na Strahově ho poslal do boje německý fanoušek, čert Didi, nad hlavami mu létaly helikoptéry, v cíli si pochutnal na francouzském jídle…

Mezi ženami byla na střední trati nejlepší Jana Milec Jiřincová (2:50:24, vítěz Bernátek jel za 2:39:14). Nejkratší 65 km vyhráli 16letý Kryštof Bažant (1:42:22) a Klára Zadáková (1:49:34).

Kompletní výsledky zde.