Vingegaard se nechal inspirovat Pogačarem, který v roce 2024 také změnil svou přípravu po dvou porážkách na Tour za sebou. Vydal se na Giro d'Italia a pak ovládl také Tour de France. Dán věří, že to bude fungovat i jemu, a po Giru se cítí svěží. „Samozřejmě, aniž bych chtěl někomu z Gira něco upírat, je pravda, že jsem se nemusel úplně zničit. Po Giru jsem nebyl úplně na kolenou,“ povídal na tiskové konferenci.

„Díky tomu se pak můžete rychleji zotavit, začít trénovat a dostat se do dobrého rytmu dříve. Pokud jste po Giru na kolenou, potřebujete dva týdny, možná i více, abyste si odpočinuli. Pak je těžké začít se připravovat na Tour, protože ta se rychle blíží. Alespoň pro mě to dopadlo dobře a poměrně rychle jsem mohl začít s přípravou na Tour de France,“ pochvaluje si lídr týmu Visma-Lease a Bike.

Vingegaard dokázal Pogačara porazit v letech 2022 a 2023, ale poté udělal Slovinec velký skok ve výkonnosti a v následujících dvou letech to nebyl těsný souboj. Ovšem letos se Dán cítí lépe.

„A taky se cítím silnější. Řekl bych dokonce, že i psychicky šťastnější. Letos jsem zatím prožil velmi dobrý rok. Jezdit na kole mě letos baví o něco víc než loni. Zkusili jsme něco nového, což byl také náš plán, protože jsme si po loňském roce uvědomili, že dělat to samé každý rok není zrovna zábavné. Takže jsme se teď pokusili to trochu ozvláštnit v rámci přípravy na Tour a letos to jde opravdu skvěle. I psychicky se cítím dobře.“

20260702TDF4008_A.S.O.-Romain Laurent.jpg

Vítěz čtyř Grand Tours působí zcela uvolněně, i když se rychle blíží vrchol sezóny. Má ještě motivaci vítězit?

„Na jednu stranu jsem samozřejmě zatím prožil velmi dobrou sezónu, co se týče těch tří závodů, které jsem absolvoval. To samozřejmě trochu snižuje tlak na mě i na tým, to je jasné. Ale Tour de France je stále ten největší závod. Je to závod, který opravdu chcete vyhrát. Neříkám, že nejsem spokojený s tím, co jsem letos už vyhrál, protože jsem nesmírně šťastný, zejména z titulu na Giro d’Italia a z toho, že jsem nyní vyhrál všechny tři Grand Tours. Ale opakuji, Tour de France je prostě největší závod roku a já jsem tady také proto, abych bojoval o vítězství.“

Vingegaard toho v letošní sezóně změnil víc, jeho dlouholetý trenér Tim Heemskerk totiž odešel do sestavy Red Bull-Bora-Hansgrohe. Nově Dána vede Mathieu Heijboer.

„Myslím, že ke změně došlo trochu náhle. Byl jsem s Timem velmi spokojený. Trénoval mě osm let a jsem mu za to opravdu vděčný. Rozhodl se však tým opustit a já jeho rozhodnutí respektuji, takže jsem musel změnit trenéra. Nyní mám Mathieua Heijboera a ten je také velmi dobrý trenér. Není to tak, že by mi od jeho odchodu chyběl dobrý trenér,“ vysvětluje Vingegaard.

„Co se týče tréninku, není to tak, že bychom dělali spoustu věcí jinak. Šlo spíš o celý plán přípravy na Tour. Letos se mi moc nechtělo dělat to, co jsem dělal posledních pět let. Není pro mě moc motivující dělat pořád dokola to samé a osobně jsem potřeboval změnu. Nakonec jsme se rozhodli to úplně změnit a jet Giro.“

Zda se Vingegaardovi tato změna vyplatila i na Tour, se dozvíme v následujících třech týdnech.