165 km se startem i cílem v Scherpenheuvel-Zichem. Dva zhruba stejně dlouhé okruhy, každý dvakrát. V prvním čtyři kategorizovaná stoupání, v druhém dvě. Celkem tedy 12. Délka od 0,6 do 1,3 km s průměrným sklonem od 3,3 do 5,3 %.

V každé etapě mezi 10. až 15. km před cílem je umístěn tzv. Zlatý kilometr. V tomto úseku lze pobrat každých 300 metrů 3, 2 a 1 bonifikační sekundu. Max tedy 9 sekund. Vzhledem k tomu, že v tomto etapáku budou rozhodovat o konečném pořadí spíše sekundy než minuty, jde o velmi důležitý úsek závodu.

Poslední 3 km měly mírně klesavý profil. Nejpravděpodobnější byla tedy hromadná koncovka. Takže Philipsen, Thijssen, Jakobsen, Ewan, Welsford, Bol ...?

Do denního úniku se tradičně pustili jezdci převážně Conti týmů, ze známějších jmen mezi šesticí uprchlíků tady byl cyklokrosař Michael Vanthourenhout. Jenže tentokrát byli dostiženi podstatně dříve, než je obvyklé.

Zásluhu na tom měla trojice Alpecin-Deceuninck Jasper Philipsen, Mathieu Van der Poel a Gianni Vermeersch, která v jednom z úseků, připomínajícím pavée sektory při Paris-Roubaix, když do cíle zbývalo ještě téměř 90 km, odjela celému pelotonu. Jako jediný se za nimi vydal Mathias Vacek, a přestože trojice jela usilovné tempo a pavidelně se střídala, dokázal si je dojet a pokračovat s nimi v úniku.

Čtveřice se rychle dotáhla na čelní šestici, ale především díky úsilí jezdců Soudal-Quick Step byla po dalších 20 km dostižena. Jelo se tak zběsile, že se peloton roztrhal na kusy a mezi odpadlíky se zařadil překvapivě i Thibau Nys (Trek-Segafredo), který v cíli zaznamenal ztrátu skoro 16 minut.

Jenže Alpecin nemínil ve svém díle ustat. Netrvalo dlouho a zaútočil znovu, s Mathieu Van der Poelem se tentokrát vydal před hlavní skupinu Ramon Sinkeldam a společně s Casperem Pedersenem (Soudal) vyprovokovali únik mimořádně silné 10členné skupiny, kde byli i Jasper Stuyven (Trek), Cees Bol (Astana), Hugo Page (Intermarché), Jasper De Buyst (Lotto) či Rasmus Tiller (Uno-X). 

Nejprve ze skupiny odpadl Stuyven kvůli defektu, a pak na předposledním klasifikovaném stoupání se čelní skupina především díky atakům Van der Poela zúžila na pět lidí Van der Poela, De Buysta, Tillera, Pedersena a Bola, který ale nepřežil poslední kopec. Ve čtyřech dojeli na Zlatý kilometr, kde z možných 9 pobral 8 bonifikačních sekund dnes mimořádně aktivní Van der Poel.

Jenže ani tato akce nedošla naplnění. Především úsilí jezdců Trek-Segafredo a Intermarché bylo příčinou, že byli uprchlíci dostiženi pouhé 3 km před cílem. Alpecin ale nedal pokoj ani teď. Překazit hromadnou koncovku se pokusil Gianni Vermeersch, ale toho už si soupeři pohlídali.

Alpecin ale stejně nakonec neostrouhal. Jonas Rickaert rozjel vláček, vyhodil dopředu Van der Poela a ten poslal za vítězstvím Philipsena. Musel se sice vypořádat se silně dotírajícím Fabio Jakobsenem (Soudal), ale zvládl to.

Takže nakonec i přes mimořádně aktivní průběh zvláště druhé části etapy došlo na hromadnou koncovku, ovšem z hodně osekaného pelotonu, kdy čas vítěze získalo pouze 50 lidí. Mathias Vacek byl mezi nimi. Nikoli však Matyáš Kopecký, který chytil na 104. místě 10 minut.

"Byla to trať vhodná k útočnému pojetí. Kroutila se, nahoru dolů.Chtěli jsme hrát na překvapení, ale ten pokus byl těžký kvůli protivětru," řekl vítěz etapy. "Cítil jsem se velmi dobře, ale doufejme, že ještě nejsem na svém vrcholu a že tam ještě něco je směrem k Tour. Máme tady velmi silný tým. Mathieu je ve formě a velmi motivovaný."