Měl být Peter Sagan potrestán?

09.09.2020 | Marek Matějka, foto Ralph Scherzer, Bettini photo

Měl být Peter Sagan potrestán?

Pravděpodobně ano. Po více než třech letech tu máme další kontroverzní sprint s Petrem Saganem v hlavní roli a rozhodčích. Tentokrát se slovenský závodník střetl s Woutem van Aertem, ale diskvalifikován nebyl, pouze odsunut na konec skupiny.

Dojezd 11. etapy Tour de France v Poitiers byl opět extrémně vyhrocený. Vítěz dvou hromadných dojezdů, Belgičan Wout van Aert, zahájil svůj spurt velmi brzy a za ním, v závětří za Clementem Venturinim, nabral vysokou rychlost trojnásobný mistr světa Peter Sagan. Slovenský závodník ale neměl u pravé bariéry dost místa a tak si ho udělal poměrně agresivním zatlačením hlavou a ramenem do boku Van Aerta. 

A kontroverze byla na světě. Že bude Sagan relegován na konec skupiny bylo docela jasné hned po dojezdu. Po téměř fatálním pádu Fabia Jakobsena na Okolo Polska jsou rozhodčí přísní a Sagan se tlačil do míst, kde nebylo místo a kontakt ve spurtu je vždy nebezpečný. 

Kromě toho, že přišel o všechny body z dojezdu a jeho nejvážnější soupeř v boji o zelený dres Sam Bennett dojel druhý, mu rozhodčí odebrali také 13 bodů, které už získal. Rozdíl mezi Bennettem a Saganem je 68 bodů, což zásadně ovlivňuje vývoj této soutěže. Proto jsou na verdikt rozhodčích velmi rozdílné reakce mezi fanoušky silniční cyklistiky. 

Udělal Sagan opravdu tak vážný prohřešek, aby musel být relegován? Van Aert se téměř nehnul, ale možná ho Saganův manévr trochu zpomalil. Hned za páskou se Sagan Belgičanovi omlouval, ale ten to nevzal moc sportovně a na Sagana ukázal prostředníček.    

"Když mě Sagan strčil, ztratil jsem rychlost. Už tak je to dost nebezpečné. Spurtoval jsem rovně na pravé straně. Byla to moje strana, protože už jsem tam byl," říká k incidentu Wout van Aert. "Podle mě jsem jel úplně rovně a Sagan si jen chtěl udělat místo. Podle mě to není dovoleno. Byl jsem překvapený a v šoku, když jsem na sobě něco ucítil. Jeli jsme v maximálním nasazení a opravdu mě to vyděsilo." 

"Nebylo tam místo a když použijete loket, abyste si ho udělali, tak je to zcela proti pravidlům. Byl jsem naštvaný a neřekl jsem mu nic hezkého. Chtěl jsem mu říct, že se mi nelíbí, co udělal, ale reagoval jen dalšími sprostými slovy. Bylo těžké vést konverzaci," uzavřel celou věc Van Aert. 

 

Peter Sagan byl opět diplomatický: "Dnes jsem měl rychlost a zkusil jsem to na pravé straně. Jednoho závodníka jsem předjel snadno, ale pak to bylo úzké a musel jsem se posunout, aby nenarazil do bariéry a kvůli tomu jsem byl relegován. Stálo ě to dost bodů, ale nic nevzdávám."  

Je tedy trest zasoužený? Podle pravidel ano. Sagan je tvrdý závodník a jindy musíme obdivovat, s jakým odhodláním a šikovností se ve vysoké rychlosti probíjí kupředu, ale tentokrát jednoduše nebyl na ideální pozici a neměl před sebou místo. Van Aert ho nijak nezavíral, držel svůj směr a od Sagana by bylo bezpečnější zpomalit a před Van Aerta se necpat. 

Jenže tohle se snadno řekne a napíše. V závodě je to něco zcela jiného a Sagan nezaslouží žádnou velkou kritiku. Trest, který dostal, není nijak tvrdý, v cyklistice je běžný. Pro nás fanoušky je jen škoda, že vyrovnaný souboj o zelený dres je tímto incidentem ovlivněný. Ale rozhodnuto není. V těžších etapách se toho může hodně změnit. 


  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


F1
Potrestán měl být naopak Van Aert. Teď jsem si pouštěl záznam a z horního pohledu je jasně vidět: Sagan jede za jezdcem Ag2r, kterého v pohodě rovně míjí, ale před ním jedoucí Aert začíná vybočovat doprava, proto si Peter jako zkušený sprinter udělá místo. Podle bílé čáry je jasně vidět, že Aert nejel rovně, zavíral Sagana a podle pravidel měl být on penalizován. Bora měla podat protest.
09.09.2020 23:40:35
MC
pravidla su pravidla - spravne rozhodnutie... 5-10 rokov dozadu by to bolo inak... ale takto to ma byt - po poslednych padoch - safety first!!! len ma pobavilo ze za prostrednik je 200CHF - a nic viac...
10.09.2020 8:11:55
defekt
F1- Udělej si zkoušky na úroveň mezinárodního rozhodčího cyklistiky a pak můžeš rozdávat své rozumy. To se mi opravdu líbí, když amatér, který má MOŽNÁ nějaký ten závod za sebou, kritizuje sbor mezinárodních rozhodčích, který má veškeré záznamy k dispozici. Je samozřejmé, že můžeš mít svůj vlastní názor, to ti nikdo nebere, ale vyjadřovat se takhle kategoricky - na to asi nemáš.
10.09.2020 8:47:02
LM
Jen bych chtěl upozornit na nepřesnost v překladu citace Vouta Van Aerta - podle Cyclingnews řekl: " "Afterwards I tried to say to him that it [a sprint] isn’t done like that and I didn’t like what he was doing. The only thing that came back was strong words, so it was hard to have a conversation.” Tedy ty sprostá slova mu jako odpověď řekl spíš Sagan. Jinak za mě správně rozhodnutí rozhodčích , argumentovat, že někdo nejede na 100% rovně v tak vyhrocené situaci je mimo mísu. Vybočení bylo naprosto minimální.
10.09.2020 10:57:42
F1
defekt - asi tě vytočilo, že má někdo jiný názor, ale starej se o téma diskuse a ne o moji osobu LM - zas tak minimální to vybočení nebylo, nebýt toho, mohl Sagan i vyhrát
10.09.2020 18:49:23
K12
Myslim, že by F1 měl vylest Peterovy ze zadní části těla a nedělat tady ze sebe šaška.
15.09.2020 11:26:18