Memoriál Jana Magiery se jel teprve podruhé. Jan Magiera byl výborný polský zprvu především dráhař, ale poté se prosadil i na silnici hlavně v časovkách. Největší úspěchy posbíral na Okolo Polska a na Závodu míru. Kromě řady vítězných etap se umístil v konečné klasifikaci druhý a třetí Okolo Polska a dvakrát třetí na Závodu míru. Po skončení aktivní kariéry působil jako asistent  reprezentačního trenéra. Zemřel nešťastnou náhodou ve věku 83 let začátkem loňského roku.

Včerejší závod měl centrum v městě Limanowa, ten dnešní o 30 km jihovýchodně ve Starém Saczi, kde Jan Magiera žil.

Závod měřil pouhých 118 km, v jejichž rámci čekalo na závodníky 2000 výškových metrů. Nejprve se jel čtyřikrát krátký rovinatý okruh kolem města a pak se cyklisté vydali do kopců.

V prvním dlouhém táhlém stoupání se postarali především jezdci ATT Investments a Elkov Kasper o to, že se na čele vytvořila 8členná skupina, v níž byli mj. Michael Kukrle, Márton Dina a Filip Řeha.

V následném mimořádně prudkém stoupání  tři lidi odpadli. Zezadu se ale blížila další skupina, kde byli další jezdci ATT Investments. To byl impuls pro Michaela, který za pomoci týmového kolegy zhruba 35 km před cílem z čelní skupiny odjel a svou skvělou formu prodal dokonale. Do cíle dorazil osamoceně a zopakoval včerejší vítězství!

Druhé místo nakonec vybojoval domácí závodník jezdící v týmu Santic Wibatech Piotr Pekala a třetí Márton Dina z ATT Investments.

Za Michaelem se následně skupina pronásledovatelů skutečně rozšířila, ale v závěrečných kilometrech se roznastupovali, takže se dojíždělo po jednotlivcích či malých skupinkách.

V první desítce se umístili ještě tři další čeští cyklisté. Na 6. místě  Karel Camrda (ATT Investments), na 7. Filip Řeha (Elkov Kasper), který projel jako první přes dva klasifikované kopce a stal se nejlepším vrchařem závodu, a na 9. Michal Schuran (ATT Investments). Oba jezdci ATT Investments tedy vedle Mártona Diny také přispěli k další zajímavé porci UCI bodů, které cyklisté ATT Investments z Polska o tomto víkendu vezou.

„Opět se mi podařil vystihnout ten správný moment k útoku. Pomohl mi kolega z týmu Emanuel Zangerle. Věděl jsem, že se zezadu blíží další skupina, kde mělo ATT další jezdce, takže kdyby se skupiny sjely, přišli bychom o početní výhodu,“ zhodnotil rozhodující moment Michael Kukrle, který tím zajistil první dvě vítězství rakouského týmu, jehož dres od letoška obléká, v UCI závodech za poslední dva roky!

„Stoupání, v němž nás na čele zůstalo jen pět, bylo opravdu mimořádně brutální. I na nejlehčí převod jsem řešil, jestli ho vůbec vyjedeme nebo půjdeme pěšky,“ dodal jednu perličku ze života cyklisty. A co že vezl za nejlehčí převod? „Čtyřicet na třicet.“

„Po hektickém začátku závodu jsem se ocitl ve vedoucí skupině z našeho týmu sám. Další týmy tu měly početní převahu a to pro nás nebyla dobrá situace. Takže jsem se v kopcích staral o selekci vedoucí skupiny, abych situaci vylepšil. V závěru dopředu dorazil i Karel Camrda, takže jsme zkusili tuhle výhodu využít. V posledním kilometru jsem zaútočil a bylo z toho třetí místo. To bylo z pohledu vývoje celého závodu dnešní maximum,“ vyslovil svůj pohled na průběh závodu Márton Dina a nezapomněl vyzdvihnout práci celého týmu. „Tým odvedl o víkendu opět skvělou práci, po oba dny jsme aktivně závodili a dvě pódiová umístění jsou nám odměnou.“