Mistrovství České republiky v silniční cyklistice dostalo jasné obrysy

12.06.2020 | Jiří Vlasák, foto: Jan Brychta

Mistrovství České republiky v silniční cyklistice dostalo jasné obrysy

Mistrovství České republiky v silniční cyklistice dospělých se uskuteční v Mladé Boleslavi ve dnech 20. srpna (časovka) a 22. srpna (silniční závod). Už je známa trasa a reprezentačnímu trenéru Tomáši Konečnému se hodně líbí svou náročností. A zároveň se dá předpokládat, že se na start postaví většina našich nejlepších cyklistů včetně těch z World Tour. Letošní mistrák, který skoro umíral na úbytě, se začíná jevit ve velmi dobrém světle!

Zopakujme si, že časovku ve čtvrtek absolvují kromě juniorů, kteří budou mít svůj mistrák společně s mládežnickými kategoriemi v Plzni, všechny dospělé kategorie obou pohlaví. Kategorie U23 bude však výjimečná v tom, že samostatný silniční závod absolvuje předešlou neděli na Slovensku. Samozřejmě společně se Slováky.

Ženy elite a U23 společně s juniorkami nastoupí v sobotu 22. srpna od 9:00 k silničnímu závodu se startem v Mladé Boleslavi a vyvrcholením bude od 14:00 silniční závod mužů elite a kategorie U23. Jako poslední roky, tak i v Mladé Boleslavi společně se Slováky.

Časovka se pojede směrem na Katusice po v naprosté většině velmi kvalitní silnici a s nevelkým převýšením. Ženy si to dají tam a zpět, takže do cíle se přiřítí po 20 km, muži jak se sluší a patří si to dají v dvojnásobku.

Start i cíl silničního závodu je situován do centra Mladé Boleslavi. Cyklisté na střídačku absolvují mnohokrát malý a velký okruh a ti, co se dostanou do cíle celého závodu, budou mít v nohách 205 km. Poté, co si hodněkrát dají okruh s citelným převýšením v okolí Dobrovic, takže se dá předpokládat, že v závěru závodu se bude hodně zajídat a mohl by být rozhodující pro konečné pořadí.

Reprezentačnímu trenéru Tomáši Konečnému se okruh, který si už stačil projet, líbí, jelikož měl už jako závodník rád náročné závody s větším převýšením. Podle jeho slov se tak náročný okruh na mistráku už dlouho nejel, a tudíž lze očekávat náročnou, napínavou a hlavně hodně spravedlivou cyklistiku.

A pokud se na startu objeví Peter Sagan, Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger, Josef Černý, Jan Hirt, Petr Vakoč, Daniel Turek, kompletní Elkov-Kasper, povětšinou mladíci Topforex Lapierre, Tufo Pardus Prostějov, Favoritu Brno a spousta dalších ze Sparty, Příbrami atd., včetně mladíků, kteří jezdí venku (Petr Kelemen, Karel Vacek, Vojta Sedláček), pak to bude podívaná za všechny peníze.

Ideální místo pro diváka bude buď v prostoru startu a cíle nebo na vršku stoupání nad Dobrovicemi. A aby se nenudil, v průběhu závodu žen se pojede vložené kritérium juniorů a kadetů, v průběhu závodu mužů pak závod osobností.

Slováci to mají ještě o kus dál než do původně zamýšleného Opočna. Ale zase v boleslavské Škodovce jich je zaměstnáno údajně na 15 tisíc! Zkusme si je představit podél trati. A v případě účasti Petra Sagana to vůbec není nadsázka!

Začíná to vypadat, že nechat si ujít mladoboleslavský mistrák by mohla být pro pravověrného cyklistu hobíka, zvláště pak silničáře, životní chyba! Trošku přeháním, ale vypadá to, že i v případě koronaviru platí, že všechno špatné je i pro něco dobré. Hlad po závodění bude velký, okruh náročný, na startu výkvět naší cyklistiky. Letošní mistrovský dres by mohl mít větší váhu než v letech normality.

Detaily trasy přineseme v některém z příštích článků.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Silničář
Asi zažijeme nejrychlejší mistrovství na světě. Start ve 14 hodin trasa 205 km a dle reglementu UCI všechny silniční závody musí končit do 17:30 hod.Takže na 205 km mají závodnící 3.5 hodiny to bude fofr. A pro pana redaktora opravdu se píše mladíci Příbrami a ne mladici Příbramy. Prosím opravte si to.
13.06.2020 8:52:15
Silničář
Asi zažijeme nejrychlejší mistrovství na světě. Start ve 14 hodin trasa 205 km a dle reglementu UCI všechny silniční závody musí končit do 17:30 hod.Takže na 205 km mají závodnící 3.5 hodiny to bude fofr. A pro pana redaktora opravdu se píše mladíci Příbrami a ne mladici Příbramy. Prosím opravte si to.
13.06.2020 8:52:18