Na kole Po stopách železné opony – setkávání k 30. výročí otevření hranic

06.05.2019 | TZ Nadace Partnerství

Na kole Po stopách železné opony – setkávání k 30. výročí otevření hranic

Letos uplyne již 30 let od pádu železné opony, nepropustné bariéry mezi někdejším Východem a Západem. Je to 30 let spolupráce, společných projektů a přeshraničního partnerství, o něž se zasloužily města, obce, regiony, spolky, sdružení a významné osobnosti z pohraničí. Jako připomínku této významné události, která změnila naši zemi, Evropu, ale i celý svět, se rozhodla Partnerství, o.p.s. spolu s rakouským partnerem Weinviertel Tourismus GmbH zorganizovat cyklojízdu po trase EuroVelo 13 – Stezce železné opony ze Znojma do Schloßhofu.

 
Cyklojízda Po stopách železné opony odstartuje 8. května od Centrálního hřbitova ve Znojmě. Peloton z řad českých a rakouských partnerů projede za čtyři dny 260 km po česko-rakouském a slovensko-rakouském pohraničí a putování zakončí 11. května na nádherném zámku Schloss Hof. Součástí cyklojízdy budou zastávky za účelem setkání s místními starosty a poznání zajímavých míst na obou stranách hranice.
Cyklojízdy se mohou zúčastnit všichni cyklističtí nadšenci, kteří si chtějí tímto způsobem připomenout pád železné opony a znovuotevření hranic. Kdo není cyklistický nadšenec, může se s pelotonem setkat na některé ze zastávek, kde budou starostové vyprávět o přínosech pádu železné opony pro jejich obec a o příhraniční spolupráci v uplynulých 30 letech.
Dnes známe železnou oponu spíše z krásných barevných fotek turistických průvodců jako zelený pás s mnoha významnými přírodními a kulturními památkami. Od roku 2004 se tímto pásem vine přes celou Evropu trasa EuroVelo 13. Je dlouhá 10 400 km a spojuje 42 států. Nesmíme však zapomínat na spíše černobílou historii železné opony, kdy od roku 1948 do roku 1989 rozdělovala ostnatým drátem východní komunistický blok a demokratické státy na západě Evropy. Při pokusech o útěk zde pohraniční stráž socialistického Československa zabila nejméně 300 svých spoluobčanů,“ připomíná misi jízdy Juraj Flamik z pořádající Partnerství, o.p.s.
Cyklojízda Po stopách železné opony tedy rozhodně není jen sportovní událostí. Cílem je zejména připomenout si 30 let starou významnou historickou událost a také její důsledky pro pohraniční oblasti jižní Moravy. Za posledních 30 let se totiž i díky přeshraničnímu partnerství a spolupráci podařila řada projektů, které povznesly tyto regiony. Řeč však bude i o časech budoucích, tedy plánování dalšího rozvoje česko-rakouské spolupráce na úrovni obcí a lokálních institucí. Poselstvím akce je oslavit začátek nové éry vztahů s našimi rakouskými sousedy, která začala rokem 1989 a bude dále pokračovat.
Více informací k cyklojízdě na webu: greenways.cz a nadacepartnerstvi.cz.

Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste