Na startu pětietapové Saudi Tour bude z českých cyklistů nejen Karel Vacek, ale i Zdeněk Štybar a Pavel Bittner

29.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Saudi Tour

Na startu pětietapové Saudi Tour bude z českých cyklistů nejen Karel Vacek, ale i Zdeněk Štybar a Pavel Bittner

Saudi Tour je pětietapový závod UCI kategorie jedna. Sejde se na něm od 30. ledna docela zajímavá konkurence. Pro nás je důležité, že ve třech ze sedmi World týmů, které se postaví na start, se představí tři čeští cyklisté, jmenovitě v Jayco AlUla Zdeněk Štybar, v Corratecu Karel Vacek a v DSM Pavel Bittner. Závod je příležitostí pro všechny specializace snad s výjimkou vrchařů, kteří potřebují k dobrému výsledku náročná a dlouhá stoupání. Takže svou šanci prosadit se by tu mohli dostat všichni tři naši zástupci.

První a druhá etapa se svým profilem jeví jako příhodné pro hromadný dojezd a souboj sprinterů. Další dvě budou pro sprintery příliš náročné, neboť třetí má stoupavý závěr o délce necelé 2 km a průměrném sklonu k 8 %, a ve čtvrté předchází cílové spíše klesající zhruba 10km pasáži 8km stoupání náročné především sklonem ve své závěrečné části: 3 km, průměr 12 %, max 18,5 %. Souboj sprinterů v poslední etapě by mohl zkomplikovat 8kilometrový šotolinový úsek umístěný přibližně 30 km před cílem 143 km dlouhé etapy.

loading...

Jako obvykle profilu a skladbě etap odpovídá startovní listina. Sejde se tu tedy dost špičkových sprinterů. Pokud se podíváme do nominace World týmů, tak v Jayco AlUla to bude Dylan Groenewegen, v UAE Pascal Ackermann, v Movistaru Max Kanter, v Astaně Cees Bol, v DSM John Degenkolb, v Cofidisu Max Walscheid a v Bahrainu například Jonathan Milan. Z druhodivizních týmů jmenujme Erlenda Blikru z Uno-X a Mattea Malucelliho, letošní posilu Bingoal WB.

Dylan Groenewegen vyhrál v ročníku 2022 dvě etapy.

V profilově obtížnějších etapách, a tudíž i v celkovém pořadí bychom mohli čekat na nejpřednějších pozicích prvořadě Rubena Guerreiru (Movistar) a Santiaga Buitraga (Bahrain). Ale pozor, v Saudské Arábii může sehrát velmi důležitou roli vítr, o nějž tu není nouze a který byl také důležitým faktorem, jenž ovlivnil konečné pořadí v loňském ročníku.

Vedle World týmů bude mít své ambice celkem šest Pro týmů: kromě Uno-X a Bingoal také Corratec, Euskaltel, Human Powered Health a závodní premiéru si tady odbude švýcarsko-italský Q36.5. Do počtu šestnácti týmů po sedmi závodnících doplňují startovku ještě kontinentální japonský UKYO a malajsijský Terengganu a národní výběr Saudské Arábie.

Soutěžit se bude o čtyři dresy: zelený pro nejlepšího v celkové klasifikaci, červený v bodovací soutěži, modrý pro nejaktivnějšího jezdce a bílý pro nejlepšího mladého cyklistu.

Závod nemá příliš bohatou historii. Na tři ročníky z přelomu století, které měly spíše jen regionální charakter, navázal první ročník nejnovější historie až v roce 2020. Ovládli ho sprinteři Phil Bauhaus před Nacerem Bouhannim. Z českých cyklistů tady tehdy závodil v dresu NTT Roman Kreuziger.

Rok 2021 znamenal pauzu, po níž následoval loni druhý ročník. Ten se stal kořistí tehdy 21letého Maxima Van Gilse z Lotto Soudal, který si celkové vítězství zajistil tím, že všem ujel v předposlední etapě s oním 12% stoupáním a která je na programu v předposlední den závodu i letos.

Druhé místo v celkovém pořadí obsadil Santiago Buitrago, který si tuhle pozici zajistil především tak, že vyhrál druhou etapu s cílem na vrcholu stoupání a která se letos pojede jako třetí v pořadí.

Skyviews of Harrat Uwayrid, nejobtížnější stoupání Saudi Tour

Nevíme, jaké přesné úkoly a s jakou aktuální formou sem přijedou naši cyklisté. Obecně se dá očekávat, že Zdeněk bude pracovat pro Dylana Groenewegena a potom by mohla být jeho šálkem kávy etapa se šotolinou. Pavel Bittner by se měl společně s Johnem Degenkolbem pokoušet o etapový úspěch v rovinatějších etapách. Šance Karla Vacka by měly přijít ve třetí a čtvrté etapě v prudkých stojkách předcházejících cíli.

Tým Zdeňka Štybara na startu Saudi Tour chybět nemohl. Neboť AlUla, jejíž název má na dresech coby jednoho z titulárních podporovatelů, je starověké arabské oázové město (arabsky Al-'Ula, tedy "Staré město") nacházející se na  severozápadě Saúdské Arábie. Leží v regionu, který má prominentní místo v historii islámu a bylo obchodním městem na historické kadidlové cestě, která spojovala Indii a Perský záliv s Evropou. Bezprostřední okolí pozoruhodné krajiny plné skal, kaňonů a vádí, obsahuje jedinečnou koncentraci vzácných artefaktů včetně skalních obydlí a hrobek. 

Závod vysílá Eurosport.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE