Němka Corinna Lechner vítězkou třetí etapy a jde do žlutého, Češka Bajgerová těsně čtvrtá

11.07.2021 | Jakub Trmal, Jiří Vlasák, foto: Jakub Trmal

Němka Corinna Lechner vítězkou třetí etapy a jde do žlutého, Češka Bajgerová těsně čtvrtá

Německá cyklistka Corinna Lechner vyhrála třetí, 110,7 km dlouhou etapu letošního ŠKODA Auto Tour de Feminin. Členka týmu Stuttgart ve spurtu porazila Belgičanku Alanu Castrique, na letošní Tour si připsala už druhé etapové pódium a v nedělní závěrečné etapě pojede ve žlutém trikotu vedoucí závodnice. Bronz brala Polka Katarzyna Wilkos z týmu Mat Atom Deweloper. Nejlepší Češka Nikola Bajgerová dojela ve stejném čase čtvrtá.

Šestadvacetiletá policistka z Erfurtu Corinna Lechner si při své třetí účasti na severu Čech připsala dosud největší úspěch a druhé etapové umístění - v úvodní časovce byla bronzová. Na žlutý trikot zaútočila z druhé pozice celkového pořadí a v cíli i díky bonifikacím ze sprinterských prémií smazala pětisekundové manko na dosud vedoucí Britku Joscelin Lowden.

"Jsem nesmírně šťastná. Etapa byla velmi rychlá, já počítala sekundy ze sprintů a pořád si říkala, že potřebuju ještě další a že to manko na žlutý dres mohu stáhnout. Jsem ráda, že to nakonec vyšlo," usmívala se Lechner v poetapovém rozhovoru. Jejím cílem bude žlutý dres dovézt do cíle celého závodu. "Určitě pro to udělám všechno a věřím, že to dokážu," dodala.

První tři v cíli 3. etapy (zleva): Alana Castrique (Belgie), Corinna Lechner (Team Stuttgart), Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper Wroclaw)

Do žlutého trikotu se v historii závodu oblékne jako osmá Němka celkově a první po jedenácti letech (zatím poslední Němkou ve žlutém byla Trixi Worrack, která v roce 2010 vyhrála všech pět etap). Zároveň ji patří průběžné vedení a zelený dres v bodovací soutěži.

Etapa zvaná Šluknovskou pahorkatinou vedla po trase největšího amatérského cyklistického závodu v Česku - Tour de Zeleňák. Závodnice absolvovaly dvakrát 55 kilometrů dlouhý okruh městy a obcemi Šluknovského výběžku.

Start i cíl byl na Lužickém náměstí v Rumburku

V prvním okruhu se příliš nezávodilo, cyklistky jako by po páteční náročné etapě spíš šetřily síly. Na přelomu prvního a druhého okruhu se odtrhly tři závodnice: Španělka Mirena Benito Pellicer z týmu Massi Tactic, Nizozemka Eline Van Rooijen z celku Waterslay a Polka Dominika Wlodarczyk z týmu Mat Atom. Následně si do úniku doskočily ještě Ann Helen Olsen (Coop - Hitec Products) a Devon Kuijstermans (Loving Potatoes) a pětice si vypracovala až minutový náskok. 

Po zhruba dvaceti kilometrech v polovině druhého okruhu v Dolní Poustevně je ale peloton dojel. Likvidovány byly poté i další dílčí úniky, když to sólově zkusily postupně Patricia Ortega (Massi Tactic), Tereza Neumanová (Češká republika) a Anne Dorthe Ysland (Coop - Hitec Products), takže do cíle na Lužickém náměstí v Rumburku přijela pohromadě 58členná skupina, z níž se ve spurtu prosadila Corinna Lechner.

Corina Lechner (na čele) šla cíleně za žlutým trikotem a Joscelin Lowden z britského Drops - LeCol ho neubránila.

Velmi dobře zajely Češky. Nikola Bajgerová z Dukly si vylepšila své etapové maximum a dojela čtvrtá ve stejném čase jako vítězka, v první skupině dojely i Nosková, Neumanová a Machačová.

Nosková díky dvěma vyhraným vrchařským prémiím oblékne v závěrečné etapě dres nejlepší vrchařky. "Byla to docela odpočinková etapa, já jsem si jela jen to svoje vytrvalostní tempo. A třeba na první vrchařské jsem se otočila, a divila se, že jsem tam sama. Nevěděla jsem, jestli mám zastavit či jet sama, ale já nechtěla jet sama," usmívala se Nosková.

Průběžně nejlepší vrchařka Nikola Nosková, Corina Lechner a nejlepší do 23 let Shirin Van Anrooij z nizozemské reprezentace

"Dnes bylo úkolem pohlídat si čelo klasifikace a abych se rozjela před zítřkem před královskou etapou. Každopádně platí, že chci být celkově do top 3 a případně uhájit vrchařský dres," dodala čtyřiadvacetiletá Češka, jíž v celkové klasifikaci coby nejlepší Češce patří devátá pozice.

Dnes peloton čeká závěrečná nejnáročnější etapa Lužickými horami dlouhá 114,6 kilometru. Je vypsána jedna sprinterská a hned devět vrchařských prémií, cyklistky nastoupají 2136 metrů. Startuje se v 10 hodin ve Varnsdorfu, cíl kolem 13:30 v Krásné Lípě.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste