Van Aert své rozhodnutí oznámil prostřednictvím videa, které vydal tým Visma-Lease a Bike. „Jsem opravdu šťastný, že vám mohu říct, že se mi daří dobře. Momentálně se zotavuji ze všech zranění,“ řekl optimisticky na úvod, ovšem z tónu hlasů bylo zřejmé, že následovat bude nějaké „ale“.

„Spousta zranění je momentálně vcelku v pořádku, ale žebra jsou stále limitujícím faktorem. V tuto chvíli tedy nemohu vůbec trénovat. Snažím se šlapat na kole, ale ne natolik, abych mohl trénovat. Proto jsme se rozhodli, že na Giro d'Italia startovat nebudu,“ vysvětlil Van Aert.

SI202403221194.jpg

„Je to velká škoda. Jsem opravdu zklamaný, že jsem přišel i o svůj druhý velký cíl sezóny, ale v tuto chvíli musím upřednostnit své zdraví a dát tělu čas na zotavení,“ dodal. Van Aerta na Giru nahradí Christophe Laporte, který měl také zdravotní problémy a nedokázal zajet očekávané výsledky na dlážděných klasikách. Mistr Evropy by měl být k dispozici Olavu Kooijovi, který bude jedním z velkých favoritů v hromadných dojezdech Gira. 

Je to už druhá vynucená změna v sestavě týmu Visma-Lease a Bike na Giro d'Italia. Původně měl startovat také Wilco Kelderman, který je však zraněný, na Paříž-Nice si zlomil klíční kost, a není schopen se dát do startu turínského startu Gira do pořádku. Keldermana ve výběru nahradil bývalý nejlepší vrchař a vítěz dvou etap Koen Bouwman. 

Van Aert a tým Visma-Lease a Bike zatím neoznámili, zda se belgický klasikám bude připravovat na Tour de France. Na to je zatím brzo a nizozemský tým neví, jak to bude s lídrem Jonasem Vingegaardem, který si v Baskicku také zlomil klíční kost a několik žeber. Pro Van Aerta jsou důležitým cílem také Olympijské hry v Paříži, tudíž není jasné, zda je Tour nejlepší přípravou na Hry. Silniční závod se koná až 3. srpna, tedy téměř dva týdny po skončení Tour.

Sestava týmu Visma-Lease a Bike pro Giro d'Italia

Olav Kooij

Cian Uijtdebroeks

Christophe Laporte

Attila Valter

Robert Gesink

Koen Bouwman

Edoardo Affini

Jan Tratnik