19 kilometrů dlouhé, ale většinou mírné stoupání Jebel Jais bylo prvním testem vrchařských schopností favoritů UAE Tour. Rovinaté úvodní kilometry opepřil silný vítr a dokonce se objevily Terezíny, které mohly za to, že dlouhý únik v podání Silvana Dilliera (Alpecin-Deceuninck) a Marka Stewarta (Corratec-Vini Fantini) byl brzo zlikvidován. 

Stewart se ovšem nechtěl vzdát předčasně, šlo mu totiž o body na rychlostních prémiích do soutěže o černý dres. A tak do úniku vyrazil podruhé, tentokrát s Jonasem Rickaertem (Alpecin-Deceuninck). V pelotonu pracoval tým UAE Emirates a uprchlíky měli pod kontrolou, což se však nedalo říct o dění uvnitř balíku. Do tvrdého pádu se totiž zapletl Adam Yates (UAE Emirates) a na začátku cílového stoupání byl kvůli tomu donucen vzdát, protože se necítil dobře. 

Dříč Bjerg mužem závodu

Tým UAE Emirates tím přišel o lídra a největšího favorita závodu, ale ještě měl v záloze Brandona McNultyho a Jaye Vinea, prvního a druhého muže celkového pořadí. Na čele pelotonu dřel jejich týmový kolega Mikkel Bjerg, třetí jezdec celkového pořadí. Bjerg byl posledním domestikem, který týmu v cílovém stoupání zbyl, ale odváděl skvělou práci. 

Na čele zvládl většinu dlouhého stoupání, dostihl útočícího Einera Rubia (Movistar), který si chtěl zopakovat loňské vítězství ve stejném stoupání a když 6,3 km před cílem nastoupil Jan Hirt (Soudal Quick-Step), byl to právě Bjerg, kdo s vypětím všech sil českého vrchaře stáhnul 5 km před cílem zpět. 

GG3H0maW8AAgrCB.jpeg

Bjergovi chvíli pomáhal tým Ineos Grenadiers, ale většinou to bylo na něm. 2,5 km před cílem už z čela odpadl, ale Vine nechtěl pracovat a radši počkal na dánského týmového kolegu, který se dopředu vrátil. Pohromadě se stále držela početná skupina vrchařů, dokud nepřišel "atomový" útok týmu Decathlon AG2R La Mondiale. Valentin Paret-Peintre kývl na Bena O'Connora a 1200 metrů před cílovou páskou Australana odvezl ze skupiny. 

O'Connor se posunul na průběžné pódium 

Nikdo ze soupeřů nedokázal zareagovat, O'Connor zbyl 800 metrů před cílem na čele sám, ale stále držel vysoké tempo. Vine se pokusil o protiútok, ale na O'Connora nestačil a Australan získal druhé letošní vítězství, 10 bonusových sekund a cílem projel s náskokem 5 sekund před soupeři. Vine udržel druhou příčku, třetí skončil Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny).

McNulty nebyl v závěru dostatečně výbušný a přišel o červený dres lídra závodu. Tím je nově jeho týmový kolega Vine s náskokem 10 sekund před O'Connorem. McNulty na třetím místě ztrácí 13 sekund. A nedaleko je také čtvrtý Ilan Van Wilder (Soudal Quick-Step) s odstupem 21 sekund a pátý Pello Bilbao (Bahrain Victorious) ztrácí 22 sekund. 

O celkovém vítězi by mělo rozhodnout stoupání Jebel Hafeet v závěrečné etapě UAE Tour a jezdci UAE Emirates už nejsou největšími favority. Bez Yatese to budou mít proti O'Connorovi hodně těžké a zbytek závodu by měl být zajímavý.