Závod Okolo Maďarska se jel poprvé v roce 1925. A jako amatérský se jezdil s různými přestávkami až do roku 2004. V následujícím roce se poprvé dostal do kalendáře UCI, jenže od roku 2009 si dal sedmiletou pauzu. V roce 2015 se vrátil do kalendáře UCI, aby za další tři roky poprvé postoupil do kategorie 2.1. A letos si odbude premiéru v kategorii 2.Pro.

Rostoucímu významu závodu odpovídala rostoucí kvalita startovní listiny. Podíváme-li se do přehledu vítězů za posledních sedm let, najdeme řadu zajímavých jmen. Tak například v roce 2016 závod vyhrál Mihkel Räim a třetí skončil Daniel Turek, aktuálně kolegové v ATT Investments, oba tehdy v dresu izraelského Cycling Academy. Dan si v dresu ATT Investments letos účast zopakuje.

O rok později třetí místo na pódiu obsadil tehdy 19letý Tadej Pogačar. V roce 2019 tu skončil na druhém místě Márton Dina, tehdy čerstvý nováček v kontinentálním týmu Kometa Cycling, s nímž později postoupil do úrovně ProTeams pod názvem EOLO-Kometa. Letos změnil dres a v týmu ATT Investments bude plnit roli lídra na svém domácím závodě.

V roce 2020 poprvé a zatím naposledy v novodobé historii vyhrál závod maďarský cyklista. Byl jím Atilla Valter, tehdy jezdec polského CCC, který poté přestoupil do Groupama-FDJ, potažmo do Jumbo-Visma.

V posledních ročnících odpovídalo konečné pořadí tomu, jak jezdci zvládli královskou etapu končící na vrcholu náročného stoupání. Takže jak Krists Neilands z týmu Israel Cycling Academy v roce 2019, tak Attila Valter v roce 2020, i Damien Howson z týmu BikeExchange v roce 2021 a loni Eddie Dunbar z týmu Ineos Grenadiers se stali celkovými vítězi tím, že uspěli právě v etapě s těžkým dojezdem na kopec.

Stupně vítězů 2022: druhý Óscar Rodríguez (Movistar), Eddie Dunbar a třetí Samuele Battistella (Astana)

Letos s postupem do druhé nejvyšší kategorie závodů UCI pořadatelé v tomto směru přitlačili a na vrcholu stoupání skončí etapy dvě. Třetí v pořadí má po 180 km a 2600 výškových metrech cíl na kopci o parametrech 3,5 km á 6,1 %, ovšem úvodních 1,5 km se vyšplhá nad 8,5 % s maximem 10 %.

Rozhodnutí o konečném pořadí by mělo s definitivní platností padnout ale až o den později. To je na programu 206 km dlouhá etapa s téměř 3 tisíci výškovými metry, zakončená stoupáním složeném ze dvou částí. Nejprve 2 km s průměrem 8,8 %, ovšem s maximem v poslední pětistovce 10,6 %, a po zhruba kilometrovém sjezdu přijde na řadu vyvrcholení v podobě 11km kopce s průměrem 4,3 % a maximem 7,1 %.

První dvě etapy dlouhé 169 a 175 km jsou jen mírně zvlněné každá s celkovou porcí jen kolem tisíce vertikálních metrů, takže je vysoký předpoklad pro souboj sprinterů. Obdobně tomu je v etapě závěrečné, která se odehraje na 9,5 km dlouhém okruhu v Budapešti, který závodníci absolvují 16krát.

loading...

Tři příležitosti pro sprintery v závodě kategorie Pro si nenechá ujít celá plejáda špičkových sprinterů. Podle aktuálně dostupné startovní listiny to bude v týmu Soudal-Quick Step Fabio Jakobsen, v Jayco AlUla Dylan Groenewegen, v Bora-hansgrohe Sam Bennet, v Bahrain-Victorious Phil Bauhaus, v UAE Emirates Juan Molano, v Ineos Grenadiers Elia Viviani, v Alpecin-Deceuninck Jakub Mareczko, v DSM Casper Van Uden a v Trek-Segafredo Jon Aberasturi.

Především první tři jmenované týmy posílají ke svým sprinterským lídrům silnou sestavu pomocníků, takže Jakobsen bude mít k ruce mj. Lampaerta, Pedersena a hlavně Morkova, Bennett Archbolda, Mullena, Wallse a hlavně Van Poppela, Groenewegen mj. Reinderse a Mezgece atd.

A to na svou příležitost bude číhat i devět ProTeams se svými rychlými muži, z nichž vynikají Matteo Moschetti (Q36.5), Arvid De Kleijn a Maikel Zijlaard (Tudor), Taj Jones a Itamar Einhorn (Israel) atd., ale především Caleb Ewan v týmu Lotto Dstny. I on si veze své domestiky Driznerse, DeBuysta a Guarnieriho.

Z českých by se měli kromě sestavy ATT Investments, která bude v hromadných koncovkách spoléhat na Pavla Kelemena, na startu objevit další čtyři cyklisté, z nichž tři by se měli pokusit o úspěch také ve sprinterských soubojích. V Novo Nordisk to je Matyáš Kopecký a v Caja Rural Daniel Babor a Tomáš Bárta. 

Loni skončily čtyři z pěti etap sprinterskou koncovkou, dvakrát byl úspěšný Jakobsen (na snímku z třetí etapy zcela vlevo )  

Sprinteři tedy dostanou tři příležitosti, ale favority na celkové pořadí hledejme pochopitelně mezi těmi, jejichž předností je jízda v kopcích. Ineos jich sem posílá hned několik v čele s Eganem Bernalem, ale také Jhonatanem Narváezem, Benem Tulletem či Lukem Plappem. Britský tým tedy vsadil na celkové pořadí a Viviani se bude muset v koncovkách spoléhat spíše sám na sebe.

Opačnou strategii zvolili např. v Quick-Stepu, kde bude to hlavní podřízeno Jakobsenovi a na celkové pořadí tu bude jediný Fausto Masnada. Obdobně v Bora-hansgrohe má šanci v kopcích uspět pouze Matteo Fabbro a v UAE Emirates George Bennett. Van Uden je ve svých 21 letech určitě nadějný sprinter, ale větší šance mají taktéž mladíci, ale výborní vrchaři Max Poole, čtvrtý na nedávné Romandii, či Oscar Onley.

Z druhé vlny budou hýčkat svou příležitost jezdci z ProTeams, z nichž vypíchněme Jakoba Fuglsanga a Bena Hermanse z týmu Israel-Premier Tech, Sylvaina Moniqueta a Eduarda Sepúlvedu z Lotto Dstny, či Yannise Voisarda z týmu Tudor Pro Cycling. Na místo činu, kde kromě prvenství v roce 2021 byl o rok dříve ještě celkově třetí, se v dresu Q36.5 vrací Damien Howson, podporovaný především Brambillou a Badilattim.

V březnu dvacetiletý Max Poole, vítěz soutěže mladých jezdců při Tour of the Alps 2023

Jak vidno, schází se tu mimořádně silná konkurence pro lídry ATT Investments Mártona Dinu (na snímku níže) a Jakuba Otrubu. Oba by měli být v dobré formě. Márton, který je tu týmovým lídrem číslo jedna, svou přípravu směřoval právě k tomuto pro něj nejprestižnějšímu závodu a podle čísel by na tom měl být údajně hodně dobře. Jakub letos absolvoval tři etapové závody, shodou okolností všechny v Řecku. První dvojkový vyhrál a druhý dokončil na 4. místě. A na jedničkovém Tour of Hellas, který skončil před pár dny, byl klasifikován na 5. místě jako nejlepší z jezdců Conti týmů.

Bráno podle letošních výsledků a jejich gradace, nejlépe by na tom měli být Egan Bernal (8. na konci dubna na Romandii), Max Poole (4. tamtéž), Yannis Voisard (v dubnu 7. na Sicílii a 18. na Romandii), případně Damien Howson (v dubnu vítěz etapy a celkově 4. v Asturii, ovšem závodu kategorie 2.1).

Jedna věc jsou papírové předpoklady, druhá aktuální stav formy, její cílené budování, týmové úkoly a hierarchie v předešlých i v tomto závodě atd. Například v týmu Israele Jakob Fuglsang závodil naposledy koncem února na UAE Tour a závod nedokončil. Nyní se tedy vrací a může jen překvapit. Podobně je na tom jeho týmový kolega Ben Hermans, který se dlouho potýkal s následky covidu, ale nyní už mluví o tom, že se konečně cítí zase úplně v pořádku, což dokazuje i jeho 9. místo na kopcovité prvomájové jednorázovce nejvyšší kategorie UCI Eschborn-Frankurt, kde přijel v první desetičlenné skupině.

Zkusme tedy tipnout prvních deset: Poole a Onley (DSM), Bernal (Ineos), Voisard (Tudor), Howson (Q36.5), Hermans (Israel), Masnada (Quick Step), Bennett (UAE), Fabbro (Bora), Dina (ATT).

Kromě žlutého dresu pro nejlepšího v celkové klasifikaci se bude soutěžit o zelený v bodovací soutěži, červený ve vrchařské a bílý pro nejlepšího maďarského závodníka. Co se týče bodovací soutěže, v každé etapě budou k mání kromě cíle body na třech rychlostních prémiích. Vrchařských prémií je vypsáno celkem 14. V prvních dvou etapách vždy po dvou kategorie 3, ve třetí je šest dvojek a ve čtvrté královské čtyři dvojky a na závěr cílové stoupání ohodnocené kategorií 1. Tím vrchařská soutěž skončí, protože v Budapešti už žádný ani menší kopeček nebude.

Loni bílý dres patřil po skončení závodu Mártonu Dinovi (na titulním snímku). Letos by mělo na startu stanout 15 domácích jezdců v pěti týmech. Kromě Mártona dva jeho krajané v jednom ze tří Conti týmů Sofer Savini Due OMZ a po šesti v domácím kontinentálním týmu Epronex a v národním výběru.

Sestavu ATT Investments tvoří kromě Mártona Diny, Jakuba Otruby, Daniela Turka a Pavla Kelemena také Jiří Petruš a Matúš Štoček.

Závod má na programu Eurosport.