Okolo Polska představilo kompletní trasu ročníku 2022

30.11.2021 | Jiří Vlasák, foto: Lang Team, Tour de Pologne, Szymon Gruchalski

Okolo Polska představilo kompletní trasu ročníku 2022

Giro trasu již odtajnilo, Vuelta se na to chystá za pár dnů. Jedním ze závodů nejvyšší kategorie UCI, které přispěchaly s oznámením detailů trasy ročníku 2022, je k nám geograficky nejbližší Tour de Pologne. A s ohledem na to, že je celý situován na sever od Vysokých Tater, pro cyklistického fajnšmekra nedaleko.

Připomeňme si nejprve ve zkratce, jak vypadal letošní ročník.

1. etapa z Lublinu do Chelmu měřila 216 km, v první polovině obsahovala tři vrchařské trojky, cíl byl po kostkách a do stoupání, došlo na souboj sprinterů, který nejlépe zvládl Phil Bahaus (Bahrain-Victorious).

2. etapa ze Zamosce do Przemyslu dlouhá 201 km měla nejnáročnější pasáž v podobě posledních 40 km, kdy bylo nutno překonat nejprve tři stoupání a následně i 1,5 km dlouhé cílové stoupání. Nejlépe si vedl Joao Almeida (Deceuninck-QuickStep), který se dostal do čela průběžné klasifikace.

1. etapa 2021: Bauhaus před Hodegem (Deceuninck)

3. etapa ze Sanoku do Rzeszówa měřila 226 km. V první třech čtvrtinách byla poměrně dost zvlněná, ale poslední část byla profilově nenáročná. Znovu se utkali sprinteři a nejlepší se ukázal Fernando Gaviria (UAE).

4. etapa z Tarnówa do Bukoviny Resortu měřila 160 km a byla profilově nejnáročnější. Cíl se odehrál ve 4 km stoupání a z 30členné skupiny nejodolnějších se znovu prosadil ve žlutém jedoucí Almeida.

5. etapa z Chocholówa do Bialsko-Biale byla dlouhá 173 km a z pohledu nastoupaných metrů si nijak nezadala s předešlou. V jejím průběhu bylo totiž nutno překonat mj. tři vrchařské jedničky a v závěrečném okruhu, který se jel čtyřikrát, i dvoukilometrový kopec, na jehož vrcholu byl i cíl. K nejpodstatnější selekci došlo až v cílovém stoupání a to i díky několika pádům. Na pásce byl nejrychlejší Niklas Arndt (DSM) před Matejem Mohoričem (Bahrain), který tak stáhl odstup na lídra závodu na pouhé dvě vteřiny.

2. etapa: Almeida před Ulissim (UAE)

6. etapou byla rovinatá časovka na 19 km v Katowicích. A to je silná stránka Almeidy, který ji dokončil na druhém místě za vítězným týmovým kolegou Rémi Cavagnou. Almeida porazil Mohoriče o 18 sekund a upevnil si před závěrečnou etapou vedení v závodě.

7. etapa ze Zabrze do Krakowa dlouhá 145 km byla profilově zcela nejlehčí a měla tedy skončit hromadným spurtem. Jenže nestalo se. Zase jednou se vyplatilo dostat se do celodenního úniku. Nejvíc Juliovi Van den Bergovi z EF Education.

Závod tedy vyhrál Joao Almeida o 20 sekund před Mohoričem a o 27 před Michalem Kwiatkowskim (Ineos Grenadiers). 

3. etapa: Gaviria před Kooijem (Jumbo) a Bauhausem

Než si představíme trasu následujícího ročníku, zabrusme ještě na moment dále do historie závodu. Čeká nás již 79. ročník. První se uskutečnil v roce 1928! Od roku 1952 se jezdí nepřetržitě. Počínaje rokem 2005 byl zařazen do druhé nejvyšší kategorie UCI a od roku 2011 je součástí nejvyšší cyklistické ligy. Premiéru v kategorii World Tour vyhrál Peter Sagan. Nejsilnější českou stopu tu zanechal Ondřej Sosenka, který etapák v letech 2001 a 2004 vyhrál! 

Od doby, kdy se závod jezdí v kategorii WT, najdeme v přehledu vítězů borce jako je Rafal Majka (2014), Ion Izagirre (2015), Tim Wellens (2016), Dylan Teuns (2017), Michal Kwiatkowski (2018), Pavel Sivakov (2019) a Remco Evenepoel (2020). Všechno cyklisté světové extratřídy. 

4. etapa: Almeida před Mohoričem a Vendramem (AG2R)

Koho uvidíme na startu dalšího ročníku, který se pojede od 30. července do 5. srpna 2022, to pochopitelně netušíme, ale jaká je podoba závodu, to už nyní víme.

Startuje se v Kielcích, zhruba 250 km severně od slovenského Popradu, a poté, co se projede podhůřím a kopci Polských Tater, skončí v Krakowě, které jsou k Popradu o 100 km blíže.

1. etapa z Kielců do Lublinu měří 221 km. Není profilově příliš náročná, ale není to úplná rovina. Na trase je jedna VP 3. kategorie a i cíl se odehraje v kratším stoupání.

2. etapa z Chelmu do Zamosce je dlouhá 204 km a je obdobně jako první jen mírně zvlněná, uprostřed etapy jsou umístěny dvě VP 4. kategorie. Posledních 40 km i samotný závěr jsou příhodné pro sprintery.

5. etapa: Arndt před Mohoričem a Oldanim (Lotto)

3. etapa z Krasniku do Przemyslu je taktéž se svými 230 km velmi dlouhá. A povětšinu etapy téměř rovinatá. Jenže v posledních 30 km bude nutno nejprve překonat dvě vrchařské trojky a jednu dvojku a v cílovém městě se vypořádat se stoupáním, které se místy dostává až k hodnotě sklonu 15%.

4. etapa z Leska do Sanoku je první, která se dostane pod 200 km (177). I proto, že ta už je poměrně dost kopcovitá. Jede se v podstatě nahoru dolů, z toho tři kopce jsou kategorizované: dvě dvojky a 16 km před cílem i delší trojka. Tady lze očekávat první výraznější časové odstupy.

5. etapa z Lancutu do Rzeszówa se opět dostává přes 200 km hranici (205). I tahle etapa je v celém jejím průběhu hodně zvlněná až kopcovitá. Obsahuje vrchařskou trojku a dvě dvojky, z toho poslední 8 km před cílem. Další etapa, která bude mít podstatný vliv na utváření konečného pořadí.

7. etapa: Van den Berg před Renardem (Israel)

6. etapa ze Szaflary do Bukovina Resortu pak bude vyvrcholením souboje favoritů na celkové pořadí, jelikož má podobu 15 km časovky, v jejímž průběhu se bude nutno mezi 6. a 11. km dostat o zhruba 420 metrů výš.

7. etapa z Valsiru do Krakowa začne 175 km dlouhou pouť dvěma náročnými výstupy na vrchařskou jedničku a trojku, v další fázi přijde na řadu hodně zvlněná pasáž, kde je umístěna poslední VP závodu (3.), ovšem posledních 70 km se odehraje převážně na rovině, což vyvrcholí třemi 5km okruhy.

Trasa dalšího ročníku Okolo Polska je tedy opět postavena pro jezdce, kteří tu vyhrávali v posledních letech: jsou výborní ve středně dlouhých stoupáních a umí i výborně časovku, která bude koneckonců také do kopce.

Konečné pořadí 2021: 1. Almeida, 2. Mohorič, 3. Kwiatkowski

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste