Pád soupeře zhatil hattrick Milanovi a usnadnil vítězství Laurance.

30.09.2022 | Jiří Vlasák, foto: CRO Race

Pád soupeře zhatil hattrick Milanovi a usnadnil vítězství Laurance.

Největší obtíže ve čtvrté etapě CRO Race (2.1) činily cyklistům déšť a mokré silnice na straně jedné a kilometrové mimořádně prudké stoupání šest kilometrů před cílem na straně druhé. To druhé průběžný lídr Jonathan Milan zvládl bez obtíží, to první zapřičinilo pád jezdce týmu Bardiani, který ovlivnil Milana natolik, že již nestihl na pásce přeskočit Axela Laurance z týmu B&B Hotels.

Klasikářská etapa sice dávala tušit, že do cíle nedojede celý peloton pohromadě, ale zároveň neměla rozhodnout o celkovém vítězi, protože nebyla profilově zase až tak obtížná.

Tradičně odjela skupina outsiderů, tentokrát v ní byli Sánchez (Kern Pharma), Hočevar (Adria), Kepplinger (Hrinkow), Skok (Ljubljana), Stari (Vorarlberg) a potřetí na tomto etapáku Pawlak (Mazowsze). Tomu šlo především o vrchařskou prémii umístěnou uprostřed etapy a také ji vyhrál. Byl tak virtuálně zpátky v čele vrchařské soutěže.

Peloton vedený jezdci Bahrainu nedal jezdcům v úniku víc jak 3 minuty a jejich snažení ukončil 14 km před cílem. Tak akorát, aby se připravil na závěrečnou pasáž, kdy se najelo po 210 km z Biogradu na Moru do cílové Crikvenice, projelo cílovým prostorem a najelo do nejtěžšího stoupání dne, které se odehrálo v městských ulících. 

Jelo se vysoké tempo, ale téměř bez ataků. Čelo si hlídali za pomoci týmových kolegů jak průběžně druhý Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), tak třetí Oscar Onley (DSM). O Milana se jak o vlastního staral přepečlivě Matej Mohorič (Bahrain). 

Na vršku byla vypsána vrchařská prémie, pro ní si dojel Alexis Guerin (Vorarlberg) a Pawlak zase ostrouhal. Poté se stále hodně početná hlavní skupina spustila do sjezdu, aby vše zakončila soubojem o etapu ve velmi technickém dojezdu, plném zatáček, často velmi ostrých.

Mohorič skvěle pilotoval Milana a vše vypadalo na jasnou koncovku. Jenže své ambice měla i sestava Bardiani, která pracovala pro Modola.

Do jedné z posledních prudkých zatáček najel za Mohoričem právě jezdec Bardiani, při výjezdu šlápl příliš brzy a silně do pedálu, přetočil zadní kolo a šel k zemi. Bohužel jeho bicykl narazil do bicyklu Milana jedoucího za ním, ten ztratil rovnováhu, tempo i správný převod. Než všechno uvedl do pořádku, propadl se k desátému místu.

Nic nevzdal, ale v uzších ulicích a zatáčkách to nešlo tak snadno. Mohorič viděl, že Milana nemá za zadním kolem, tak se rozhodl jet o etapu, jenže po veškeré práci, kterou předtím odváděl, už neměl jiskru. Dostal se před něj Laurance, ovšem za ním se raketově blížil Milan.

Laurance zvedl nadšeně ruce nad hlavu a v první chvíli to vypadalo, že by se mohla opakovat situace z druhé etapy, ale tentokrát to udělal oprávněně. O pár centimetrů byl v cíli dříve než Milan.

Čas vítěze obdrželo 45 cyklistů. Michal Schlegel připsal ztrátu 14 sekund, Vojtěch Řepa do etapy nenastoupil.

Jonathan Milan dnes nasbíral celkem 9 bonifikačních sekund a odskočil Vingegaardovi na rozdíl 10 sekund. Mohorič se díky cílové bonifikaci posunul na 3. místo před Onleye.

Zítra je na pořadu profilově nejtěžší etapa a ta by měla rozhodnout o celkovém vítězi. Uvidíme, zda se Vingegaardovi podaří najet na Milana dostatečný náskok, který by mu tenhle sprinter Bahrainu už nemohl vzít ani bonifikacemi v poslední rovinaté nedělní etapě.

Axel Laurance: "Na tohle první profesionální vítězství jsem pracoval dlouho. Všichni věděli, že závěrečný okruh klouže a že dobrá pozice bude zásadní. A v dešti to platilo o to víc. Cyril (Gautier) a po něm Victor (Koretzky) mě perfektně provezli přes kritická místa, takže jsem 500 metrů před cílem byl na třetí pozici a řekl si  "dnes to bude moje". Je to úleva a velká odměna pro všechny po zklamání před dvěma dny. Je na nás, abychom tuhle radost ustáli i zítra, ve fázi, která slibuje, že bude rozhodující."

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste