Okolo Maďarska se jede po 45. V kalendáři UCI se objevil v roce 2004, poté 2007 a pak od roku 2015 už nepřetržitě. Dokonce neměl ani žádnou covidovou pauzu. Do roku 2017 byl zařazen do nejnižší dvojkové kategorie. Od roku 2018 postoupil o jeden schod výš. Loni se dostal poprvé do úrovně Pro a tam je i letos.

Z cyklistů, kteří se tu prosadili na stupně vítězů, zaujmou víc než jiní Dan Turek 3. místem v roce 2016 a Tadej Pogačar na stejném stupínku o rok později. Také Márton Dina 2. v roce 2019, Atilla Valter (aktuálně Visma-LaB), vítěz ročníku 2020, či Antonio Tiberi, 3. rok poté a aktuálně v dresu Bahrain-Victorious usilující o celkové pořadí na Giru.

Loňský ročník se stal kořistí Marca Hirschiho (UAE Emirates) před Benem Tulettem, letošní posilou Visma-LaB, kam přišel z INEOS Grenadiers, a Yanissem Voisardem, asi nejlepším vrchařem aktuální sezónní sestavy Tudor Pro Cycling.

Díky tomu, že na soupisce ATT Investments od loňska figuruje i Márton Dina, dostal se pardubický tým na tento v loňské sezóně jediný závod z kategorie ProTour. A neztratil se. Naopak.

Po úvodní etapě, která skončila hromadnou koncovkou a jíž vyhrál Dylan Groenewegen (Jayco AlUla), oblékl díky účasti v denním úniku dres nejlepšího vrchaře Matúš Štoček, který navíc figuroval za Groenewegenem na druhém místě v bodovací soutěži i v celkové klasifikaci.

Druhá etapa skončila taktéž sprintem pelotonu, první na pásce byl tentokrát Fabio Jakobsen (tehdy Soudal-Quick Step), ovšem v denním úniku se tentokrát předvedl Dan Turek, takže po skončení etapy byl Matúš 3. v průběžném pořadí, vlastnil stále vrchařský dres a Dan byl v téže soutěži 3. a v GC 10.

Třetí etapa končila na kopci, vyhrál ji Marc Hirschi a jak vidno, položila základy pro konečnou klasifikaci. Matúš Štoček se znovu pustil do úniku, vyhrál všechny tři rychlostní prémie a vrchařský dres vyměnil za bodovací! Navíc Márton Dina dokončil etapu na 10. místě, což pro něj znamenalo posun na průběžnou 8. pozici!

Čtvrtá končila na ještě delším kopci, vyhrál ji Voisard, čímž si rozhodujícím způsobem řekl o konečné 3. místo. Na Mártona to už bylo příliš, přijel do cíle sice s Faustem Masnadou (Soudal-Quick Step) a před Jhonatanem Narváezem (INEOS), ale 25. místo a ztráta 48 vteřin znamenaly sestup na 17. příčku. Matúš měl v držení i před závěrečnou etapou zelený dres!

Poslední etapa byla kvůli povětrnostním podmínkám neutralizována, takže na výsledcích se už nic nezměnilo. ATT Investments přidal ke všem vyjmenovaným úspěchům ještě jeden: v konkurenci 22 týmů, z toho 9 z úrovně World a stejného počtu z úrovně Pro, obsadil v týmové soutěži konečné 4. místo!

I přes takovou prezentaci se letos na start nedostal. Důvod byl jednoznačný. Na závodech této kategorie je omezený počet kontinentálních týmů. Přednost dostaly domácí Epronex, italsko-maďarský MBH Bank Colpack Ballan, za který jezdí Pavel Novák, ale v nominaci na Maďarsko není, a také domácí reprezentační výběr.

Tím v našem výčtu posledním, ale zdaleka ne významem, je Pierre Baguette, v jehož dresu nastupuje Peter Sagan! Jak se mu povede výkonnostně, uvidíme až v praxi. Nás bude ale zajímat i to, jak si v sestavě tohoto slovenského týmu povedou čtyři čeští jezdci Tomáš Kalojíros, Martin Voltr, Daniel Vysočan a Jakub Říman.

Z první divize je tu tentokrát tedy 8 týmů (UAE Emirates, INEOS Grenadiers, Jayco AlUla, Lidl-Trek, dsm-firmenich PostNL, BORA-hansgrohe, Bahrain-Victorious a Astana) a z druhé stejný počet (Polti-Kometa, Tudor, Lotto Dstny, Q36.5, Flanders-Baloise, Euskaltel-Euskadi, Corratec-Vini Fantini a TDT-Unibet).

Koho favorizovat? To záleží na skladbě etap. První dvě mají vysoký potenciál skončit soubojem sprinterů. V tom případě zaměřme pozornost – podle aktuálně dostupné startovní listiny - na borce, jako jsou Arvid de Kleijn (Tudor), Dylan Groenewegen (Jayco), Matteo Moschetti (Q36.5), Sam Welsford (BORA-hansgrohe), Marc Cavendish, Cees Bol či Gleb Syritsa (všichni Astana), Elia Viviani a Ethan Hayter (oba INEOS), Dušan Rajovič (Bahrain-Victorious) či Jarne Van de Paar (Lotto Dstny).

Další tři etapy mají cíl umístěn na konci stoupání. Třetí po 12 km s průměrem 5,6%, ovšem závěrečných 3,5 km má sklon 8%! Čtvrtá na sice krátkém (1,3 km), ale ne zcela snadném (5,8%). A poslední pak na 2,3 km dlouhém o 8,7%, ovšem uprostřed je kilometr se sklonem kolem 14%. Navíc tomu cílovému bezprostředně předchází tři další kopce, z toho druhé dva kopírují ten poslední, ovšem z prostoru cíle vede navíc ještě 1,7 km vzhůru o sklonu 10,4%!

Tudíž na celkové pořadí by tu mohli cílit Diego Ulissi a Marc Hirschi (UAE Emirates), Wout Poels (Bahrain-Victorious), Emanuel Buchmann a Ben Zwiehoff (BORA-hansgrohe), Yaniss Voisard (Tudor), Sylvain Moniquet a Harm Vanhoucke (Lotto Dstny), Damien Howson a Carl Fredrik Hagen (Q36.5), Frank van den Broek (dsm-firmenich PostNL), Óscar Rodríguez (INEOS Grenadiers), Valerio Conti (Corratec-Vini Fantini), Michele Gazzoli (Astana), Dario Cataldo (Lidl-Trek) či Rudy Porter (Jayco AlUla).

ATT na startu sice chybí, ale Márton Dina nikoli. Oblékne reprezentační dres. A co se týče Čechů, kromě těch v sestavě Pierre Baguette startují ještě další tři: Pavel Bittner (dsm-firmenich), Mathias Vacek (Lidl-Trek) a Adam Ťoupalík (TDT-Unibet).

Daniel Vysočan: "Peter dlouho nezávodil. Uvidíme tedy, jak se mu bude dařit. Pokud bude potřeba, jsme připraveni mu pomáhat. Šance na nějaký pěkný výsledek je pochopitelně především v rovinatých etapách. Jako tým ale chceme být vidět v průběhu celého etapáku. Nabízí se především účast v únicích. Co se týče mých ambicí, chtěl bych se prosadit v těžkých etapách s kopcovitým dojezdem, i když to v konkurenci, která se v Maďarsku sešla, bude hodně náročné."

Márton Dina: "Pravděpodobně budu jezdcem na GC, ale tým má ambice také v únicích a ve sprintech. Myslím, že teď už jsem v lepší formě než loni v tuto dobu. Ale protože mi kvůli zánětu dutin nějaké závodní kilometry chybí, uvidíme až při závodě, jak na tom jsem. Můj cíl je stejný jako loni, chtěl bych skončit v top 10."

Jede se od 8. do 12. května a závod vysílá Eurosport.