Pidcock se vydal za cyklokrosovou obhajobou divokým skokem za bariéru. Van Empel se na nový rok vrátila vítězstvím

01.01.2023 | Tomáš Nohejl, foto Twila Federica Muzzi/Red Bull Content Pool

Pidcock se vydal za cyklokrosovou obhajobou divokým skokem za bariéru. Van Empel se na nový rok vrátila vítězstvím

Grand Prix Svena Nijse C1 v Baalu odstartovala (cyklokrosový) nový rok za 14stupňového tepla. A stálo to za to. Tom Pidcock v duhovém dresu už už pílil za triumfem, jenže v závěrečném pumptracku nejprve vystřihl bikovou figuru ve skoku a na dalším hrbolu pak podsmekl a přeletěl přes bariéru.

Narazil si nohu a oba pronásledovatelé ho po chvíli dojeli. Po víc než dvou měsících si díky podpoře týmového parťáka Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen) užil výhru Eli Iserbyt. Nechal tak za sebou mistra Evropy i mistra světa, Pidcock (Ineos/Grenadiers) se zakrvácenou nohou dojel třetí (-1:02). Ještě čtvrtý skončil Lars van der Haar (Baloise/Trek Lions, -1:08). Michael Boroš (Elkov/Kasper) zůstal 15. (-5:19), Zdeněk Štybar poprvé v dresu australské formace Jayco/ALuLa dojel 19. (-6:55).

„Nejelo se mi dobře, ale chtěl jsem si dát rychlé poslední kolo,“ říkal v cíli Pidcock, dnes jediný ze tří králů na startu. „Všude jsem rychleji a na tomhle nebezpečném úseku to tedy zrovna nebyl nejlepší nápad. Ale nejsem hloupý, nelituju toho, i když mám modřinu,“ dodal.

Iserbyt získal 34. triumf kariéry po 29denní pauze od Superprestige v Boomu. „Nebylo to úplně důležité, ale spíš dobré pro moji hlavu, rodinu a lidi, co mě podporují. Cítím se líp a líp,“ říkal a ocenil podporu Vanthourenhouta. Tady rozbil nadvládu Van Aerta s Van der Poelem v posledních pěti letech, ale rekordní sbírku 11 výher tu drží sám otec zakladatel Sven Nijs, jehož syn Thibau teď závod nedokončil. Šestkrát druhým z toho pětkrát za ním, tady byl Zdeněk Štybar…

Z poměrně početné účasti českého mládí teď stojí za největší zmínku 12. místo juniorky a vítězky celého českého poháru Kateřiny Douděrové (Jaroslav Kulhavý cycling team).

Po předvánočním pádu na světovém poháru na sněhu ve Val di Sole se vrátila na tratě Fem van Empel a premiéru v dresu Jumbo/Visma ozdobila vítězstvím. „Byla jsem až šokovaná, jak lehce to po té pauze šlo a s jakým jsem dojela náskokem. Necítila jsem žádný tlak a pak ani nemusela dát celých sto procent. V novém roce mám hodně cílů, nejen cyklokros. Teď se soustředím hlavně na mistrovství světa, pak horská kola i silnici,“ říkala.

Ujela už v prvním kole, až dvě minuty za ní skončila Lucinda Brand (Baloise/Trek Lions) a o další půlminutu třetí Ceylin Carmen del Alvarado (Alpecin/Deceuninck). Zdá se, že ji vánoční sváteční pauza spíše prospěla a do finálových šesti týdnů sezony vyráží opět v plné síle jako dosavadní vládkyně.


Tomáš Nohejl
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE