V první části etapy odjeli tři lidi, z českých tu byl Matěj Zahálka z Elkov Kasper, který vyhrál jednu ze třech vypsaných rychlostních prémií, Fabian Weiss z výběru Švýcarska, který ale kvůli pádu necelých 20 km před cílem závod nedokončil, a také kolega Michaela Kukrleho v dresu Felbermayr-Simplon Wels Felix Ritzinger.

Tenhle únik nevydržel dlouho. Ovšem jakmile byl dojet, vyprovokoval po zhruba 65 odjetých kilometrech nový, a jak se posléze ukázalo i rozhodující únik Tomáš Jakoubek z ATT Investments. Odvezl s sebou Michaela Kukrleho, následně si je doskočil Adam Ťoupalík s jedním z Norů a pak se ještě dokázal sólově dotáhnout druhý zástupce norského Uno-X Dare DT.

Při prvním průjezdu cílovým prostorem měli náskok kolem 2 minut. V druhém zkrátil peloton, vedený jezdci Lotto Dstny, odstup o půl minuty, v cíli pak rozdíl činil necelou minutu.

Ve skupině se po většinu času pravidelně střídalo a mohlo by se zdát, že si tři Češi s dvěma Nory poradí. Jenže nestalo se.

Sakarias Loland za pomoci týmového kolegy dokázal v posledních stovkách metrů poodskočit a etapu vyhrát.

Adam Ťoupalík byl na pásce druhý, Michaela Kukrleho těsně před ní skočil Martin Hansen. Tomáš Jakoubek už na víc než páté místo neměl.

Se ztrátou 56 vteřin přivedl do cíle 61členný peloton, v němž měly po 4 jezdcích oba nejlepší domácí týmy ATT Investments a Elkov Kasper, Daan Sintmaartensdijk z nizozemského VolkerWessels.

O obtížnosti etapy svědčí i fakt, že 15 lidí ji nedokončilo a jeden překročil časový limit. O čtyři lidi přišel kanadský klubový Yoeleo Factory, a jelikož nastoupili v pěti, zůstal jim v závodě jediný muž.

Zajímavostí je, že loňský vítěz Rasmus Wallin z dánského Restaurant Suri ztratil víc jak 4 minuty a že z VolkerWessels dojel v hlavní skupině právě jen Sintmaartensdijk.

Lolandovi patří nejen žlutý, ale i zelený, kromě etapy vyhrál i třetí rychlostní prémii, a bílý dres. Puntíky poveze jeho kolega Hansen, protože Tomáš Jakoubek sice vyhrál úvodní vrchařskou prémii, ale následující dvě u Milevska se staly kořistí Hansena.

Ve druhé etapě bude na sobě mít zelený dres coby druhý v pořadí bodovací soutěže Adam Ťoupalík. Bílý navlékne třetí v pořadí jezdců do 23 let Lewis Bower z Groupama-FDJ Continentale. Loland bude mít žlutý, Hansen puntíkatý a průběžné třetí místo si Novozélanďan vysloužil ziskem bonifikačních sekund za vítězství na první rychlostní prémii.

Byla to těžká etapa, zvláště vítr dělal potíže. Jsem rád, že jsem mohl dotáhnout práci celého týmu k vítězství,“ řekl Loland.

Asi 300 metrů před cílem přišla zatáčka, kterou jsem úplně nezvládl takticky, nechal jsem dva Nory před sebou, jeden z nich mě trochu odbrzdil, v zatáčce mě to vyneslo a vznikla mi ztráta pár metrů. Už jsem neměl na to, abych to ještě zalepil, takže jsem byl ještě rád za druhé místo,“ popsal závěr etapy Adam Ťoupalík.

„Bylo to hodně těžké, a to i v balíku. Úzké silnice, vítr. Do úniku mě odvezl Tomáš Jakoubek, postupně si nás dojeli další tři. Chtěl jsem, abychom dojeli před pelotonem. Vytvořili jsme si tak dobrou pozici do dalších etap,“ komentoval průběh a výsledek Michael Kukrle.

Vyprovokoval jsem únik, bylo v plánu, abychom v úniku někoho měli, kdo dokáže přejet trošku i kopce a umí i zaspurtovat. Posledních deset kilometrů jsem toho už ale měl dost, musel jsem občas i vynechat střídání, takže na spurt už nebylo. Nejspíš rozhodující bude třetí sobotní etapa, ty závěrečné kopce jsou opravdu hodně těžké, bude to práce pro vrchaře,“ sdělil k etapě své postřehy Tomáš Jakoubek.

V pátek česká cyklisty 137 km z Českých Velenic do Studené. „Myslím si, že další etapy budou o něco těžší, než ta dnešní. Zítra to bude chtít být hodně pozorný a sobota bude hodně o výkonnosti. Pátek a sobota by mohly závod rozhodnout,“ domnívá se Adam Ťoupalík.