„Jedinečnou předností programu je jeho zaměření na hardwarový vývoj. Nápad jsme schopni posunout z nákresu až do fáze funkčního prototypu, který otevírá projektům cestu k dalším investicím, nebo rovnou k výrobě. Kromě obecné výzvy letos navíc otevíráme speciální kategorii pro projekty, které se věnují tématu udržitelnosti,” představuje akcelerátor Josef Průša, pro jehož firmu Prusa Research v současnosti pracuje přes 600 lidí a dodává 3D tiskárny do více než 160 zemí světa. Společnost se také dlouhodobě věnuje filantropii v oblasti školství a zdravotnictví, kam bezplatně dodává 3D tiskárny i tištěné pomůcky. 

Program je otevřen produktovým projektům s komerčním záměrem, které jsou již ve fázi ostrého vývoje, ale i těm ve fázi pouhého nápadu. Z výběrového kola, které je nyní otevřeno do 12. prosince pak bude vybráno několik projektů, se kterými se Josef Průša podělí o prostory, stroje, technologické experty i strategické kontakty. „Vedle financí na zhotovení prototypu se projekty mohou po úspěšném absolvování akcelerátoru ucházet o další investice,” přibližuje situaci spolumajitel Prusa Research Ondřej Průša.

„Akcelerátor je postaven na intenzivní spolupráci a výherní týmy se po dobu půl roku de facto stanou našimi kolegy, se kterými se budeme denně potkávat přímo v dílně,” doplňuje fungování programu Ondřej Kašpárek, který má chod Prusalabu na starost.

Začátkem roku již proběhl pilotní ročník akcelerátoru, do kterého se příhlásilo 92 týmů. Vítěznými projekty se staly Vanilla Robotics Tomáše Krivdy a Jana Sedláčka, vyvíjející autonomní donáškové roboty, a ultralehká cyklistická sedla vyrobená s využitím 3D tisku pod značkou Posedla od Martina Řípy a Jiřího Dužára. Současně s nimi pak byl formou uměleckého grantu podpořen i projekt elektromagnetického zrcadla od výtvarníka Kryštofa Brůhy. 

Autonomní přepravní roboti od Vanilla Robotics by se díky účasti v akcelerátoru mohly na pražských ulicích objevit již v příštím roce. „Technologické zázemí Prusalabu nám umožnilo testovat různé varianty našich robotů daleko rychleji a levněji než předtím. Původně víkendový koníček se tak přetavil v ambiciózní projekt, se kterým můžeme hravě konkurovat světovým špičkám v oblasti autonomních vozidel.“ pochvaluje si účast v akcelerátoru vývojář Jan Sedláček. 

Úspěch slaví i Martin Řípa a Jiří Dužár ze startupu Posedla. Jejich lokálně vyráběná cyklistická sedla na míru získala od Josefa Průši další investici v hodnotě 15 milionů korun. „Průmyslový 3D tisk hraje ve vývoji a následně produkci klíčovou roli. Spojení s Prusalabem nám tak otevřelo cestu nejen k získání dlouhodobých partnerů, ale i unikátního know-how,“ komentuje Jiří Dužár. Firma v současnosti připravuje první modely, které budou na český trh uvedeny na jaře 2022. 

Medailonek POSEDLA: 

Myšlenka cyklistického sedla na míru, kde ve vývoji a následné produkci hraje klíčovou roli 3D tisk, ale také pokročilé kompozitní materiály, se zrodila v hlavách „posedlých” cyklistů Martina Řípy a Jiřího Dužára. Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem a to, jak jezdci padne, má zásadní vliv na jeho zdraví, komfort a výkon. Přestože má každý člověk unikátní fyziologii, výběr sedla v drtivé většině případů probíhá metodou pokus-omyl, což ve většině případů nevyústí v tu správnou volbu.

Posedla představují řešení tohoto problému. Sedla na míru vznikají kombinací klasických výrobních postupů s parametrickým designem pomocí 3D tisku. Na základě individuálních parametrů, které cyklista zadá z pohodlí domova, se tak docílí přesné a správné ergonomie posedu.

„Díky akcelerátoru jsme se stali plnohodnotnou hardwarově-technologickou značkou v oblasti vývoje cyklistických sedel. Necelý rok od doby, kdy jsme zvažovali přihlášku do akcelerátoru, máme zmapovaný výrobní proces a testujeme funkční prototypy,” shrnuje Řípa.

„Spojení se s jedním z největších světových výrobců 3D tiskáren nám otevřelo cestu k partnerům a vývojářům, a umožnilo nám nahlédnout pod pokličku velké technologické firmy a získat tak know-how nejen v oblasti 3D tisku. Dokonce se nám v PrusaLabu podařilo vybavit prototypovací dílnu pro laminaci z kompozitních materiálů,” doplňuje Dužár.

Unikátnost produktu podtrhuje zájem Josefa Průši a Ondřeje Průši investovat do dalšího vývoje a uvedení na trh — v listopadu 2021 do značky vlastníci Prusa Research vložili 15 000 000 korun.