Prachem Svatební cesty je prvním letošním závodem RoadCupu

05.02.2020 | Dušan Slavík, Foto: archiv organizátora

Prachem Svatební cesty je prvním letošním závodem RoadCupu

Prachem svatební cesty, jednorázový závod připomínající moderní klasiku Strade Bianche, bude v letošním roce zařazen do seriálu RoadCup. O novém a zajímavém závodě se rozepsal Dušan Slavík, pořadatel PSC.

Často se mě ptají, jestli je to závod více pro silničáře nebo bajkery.  Řeknu to asi takto. Krátká trasa, do letošního ročníku původně dlouhá, ta je spíše pro bajkery. Respektive pro univerzály. Na bajku ho samozřejmě nevyhrajete, ale pokud ovládáte obě kola, máte nakročeno k úspěchu.

Po startu na vás čeká 15 km převážně vzhůru, pak tři 18kilometrové okruhy s prašným sektorem lesní cesty, a poté necelá dvacka do cíle. Kovaný silničář, který ztratí v technice na prašné, nebo lehce blátivé cestě, vás už nejspíš nedojede. Ano, je důležité mít zmáknutou techniku v terénu. Ale není to podmínkou, i druhé místo, které potvrdil jeden terénní analfabet, co přelézá i zpomalovací retardéry se svou leštěnkou v rukách, je velký úspěch (říká se mu "drmola" - pozn. autora).

Nová, maratónská trasa, bude jiná. 120 km v kopcích je dost na to, aby čistokrevný silničář získal dostatečný náskok, který udrží na závěrečných dvou sektorech Svatební cesty a poté zbývajících 15 km do cíle. Celkem tedy najede 167 km. Teoreticky..., ale jak to bude doopravdy, se uvidí až 18. dubna tohoto roku. To totiž odstartuje třetí ročník tohoto neobvyklého závodu silničních kol nazvaný Prachem Svatební cesty road race & marathon. A dělat závěry o tom, pro koho je závod a pro koho ne, kdo je lepší a kdo ne, která cyklistika je ta královna, to opravdu nechci a ani se tak nestane. Vyhraje ten nejlepší nebo nejodvážnější a výhodou je, že letos budou vítězové dva. Díky nové, maratónské trase.

Celkově je třetí ročník tohoto závodu téměř kompletně nový. Nové je místo startu a cíle, tedy Velké náměstí v Kroměříži, v krásném, historickém centru města pod záštitou samotného starosty, Mgr. Jaroslava Němce. Poslední kilometr je téměř celý po kostkách, poslední stovky metrů navíc do kopce, místy i slušně prudkého. Nová je trasa, ta krátká a úplně nová je ta maratónská. Novinkou je zařazení do seriálu RoadCup 2020, do sérií RoadRace i RoadMarathon. Změn je spousta a všechny budou k lepšímu. 

A na co se můžete těšit? Na neskutečný zážitek, na nový pojem v cyklistice, na to, co můžete vidět prakticky jen v televizi. Říká se tomu tady české "Strade Bianche". Není to jen prašná cesta, jsou to 4 kilometry zážitků, nahoru a dolů, krátké prudké stojky nebo dlouhé táhlé kopce, rychlé rovné sjezdy, kde letíte šedesátkou nebo krátké s prudkou zatáčkou, kterou tak tak vyberete. A do toho úseky, kde není rozumné měnit stopu a jiné jako dálnice. A jestli se dá jet za mokra? Druhý ročník v dešti a málem na sněhu dokončilo přes 93 % všech, co do závodu nastoupilo. První ročník za téměř letního počasí jen 92 %. Ano, Svatební cestu dosud brázdili jen bajkeři, ale to už dávno neplatí. Otisky galusek jsou na denním pořádku a na Stravě padá jeden rekord za druhým.

A proč vlastně Svatební cesta? Tato cesta byla postavena v třicátých letech 20. století jako památka na svatbu hraběte Hohensteina s hraběnkou Wiedesperqovou a je tak nazvaná Svatební. Ale už to není jen o ní. I když zůstává ikonou závodu, marathon vás provede Chřibskými a Buchlovskými kopci se spoustou nádherných výhledů, projedete kolem pohádkového větrného mlýna, uvidíte před sebou kouzelný hrad, cestu vám budou lemovat rozhledny a vinice, vinné sklípky, bazilika i radnice. 

 

To nejlepší ovšem čeká v cíli. Pro všechny úžasný pocit a zážitek. Pro první 3 ve všech kategoriích mimo ELITE ale čekají nádherné a originální "poháry" kované uměleckým kovářem, váží hodně přes kilo a každý, kdo ho doma má, ho určitě nestrčil do bedny mezi ta ostatní pozlátka. Tento pohár je skutečnou ozdobou a další ikonou závodu. Ano, snažíme se posunout cyklistiku na vyšší level a teprve třetí, kompletně nový ročník, je tomu důkazem. A na vavřínech spát nechceme.

Kdo nezkusí, neuvěří. Na ty ostatní se budu těšit 18. dubna v Kroměříži. Pro mě je cyklistika jen jedna. Ta, která nás baví, ta, která nás spojuje, ta, která se nám stala životním stylem. A je jedno, kolikátý dokončíš. Důležité je, že se postavíš na start. Že jsi v tom s námi!

S poděkováním všem, kteří mi v tom pomáhají, mé ženě a rodině.

Dušan Slavík, pořadatel

Spuštěna online registrace.

RoadCup 2020
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Silničář
Lidi už se vzpamatujte ! Dělejte závody pro cyklisty a ne takové zmršiny. V televizy jste zahlédli Strade Blanche a každý chce dělat co nejtěžší nejprašnější tady cyklistika nevede.A prohlásit o trati 120 Km maratonská to si děláte srandu. Vraťte se k podstatě silniční cyklistiky .Dělejte kvalitní závody ale přestaňte se honit za startovným.
05.02.2020 9:58:26
Prachem Svatební cesty
Silničáři, děkujeme za názor. Závodů je dost, můžete si vybrat, který vám vyhovuje. Ale nevnucujte svůj názor ostatním. Marathon má 167 km, špatně čtěte. A pokud vám 400 Kč za startovné včetně jídla v cili přijde moc, zkuste nějaký závod uspořádat sám.. Dušan.
05.02.2020 13:32:58
Potocký M.
To je realita dnešní uspěchané doby. Články o více jak pěti větách jsou nad časové možnosti a proto je mnoho lidí nedočte, nebo v rychlosti proletí aniž by pochopili co vlastně četli. Není to tak docel z mé hlavy ale mám řadu kamarádů co jsou ajťáci. No a Ti to mají tak nějak statisticky zmáknutý a dle toho se komunikace na počítačích a telefonech přízpůsobují. No jen na těch kolech většina jezdí zodpovědně - čím dále pomaleji a méně -)) Aby měli čas na lízátka a klávesnice :-)) Za mě palec nahoru, ať se závodý vydaří. Je to návrat ke kořenům a další možnost aby se lidi naučili svá kola ovládat.
05.02.2020 16:48:07
Silničář
To co jste předvedl loni při českém poháru mládeže do byl opravdu organizační chaos. Auta do protisměru nezletilí na křižovatkách které nikdo nerespektoval prostě dětem šlo o život. Prostě nezvládnuté pořadatelství !!
05.02.2020 17:29:14
imiki
Držím palce !!! Škoda, že není víc takových lidí 🙏
05.02.2020 17:41:52
Prachem Svatební cesty
Silničáři ukažte závod, kde nejezdí auta? Kde vám dovolí úplnou uzavírku. Buďme rádi za to, co máme. Že bude závod za plného provozu bylo od začátku v propozicích. Takže se hoďte do klidu, pokud to dokážete líp, prosím. Nadávat anonymně, to je hrdinství..
05.02.2020 18:07:07
Prachem Svatební cesty
Ostatním děkuji za podporu.
05.02.2020 18:09:24
Silničář
takže nejdříve o sobě napíšete oslavný článek jak jste úžasnej jak ten závod je na naše poměry skvělý atd. A když se dostaví kritika jak je oheň na střeše. Možná by bylo dobré zajet se podívat do Jevíčka na Závod Míru nebo Bíteš - Brno - Bíteš jak se dělají závody. Nejde jenom schrábnout peníze od sponzorů a startovné ale pro bezpečnost něco udělat. A nezapomeňte zase před závodem obvolat půl republiky,že potřebujete pomoc a nevíte si rady. Neraďte kdo se má dát do klidu. Jde o děti které Vaší nezodpovědností vystavujete nebezpečí.
05.02.2020 19:00:38
Prachem Svatební cesty
Vážený pane, závod Českého poháru jsem uspořádal jen z úcty a respektu k panu Kankovskemu, který mě oslovil s tím, že jim vypadl závod v Krnově a potřebují náhradu. Na uspořádání jsem měl 3 týdny. Bohužel vyřizování uzavírek zabere cca 2 měsíce minimálně. Z toho důvodu bylo od samého počátku uvedeno, že se bude závodit za plného provozu. I tak jsem zaplatil spoustu peněz za značení, doprovodné motorky, které zajistily každé auto na trati včas a na každé křižovatce pořadatele. Pokud tam byla nezletilá osoba, tak vždy v doprovodu dospělého, pro ty nezletilé to byl zážitek a zkušenost, nikde nestál žádný sám. Peníze od sponzorů? A do kapsy? Jen kopete kolem sebe, vůbec nemáte páru o tom, co to je pořádat závod v cyklistice. A chcete toto srovnávat s Bíteší? Nebo závodem Míru? To má být nějaký argument? Kritizujete něco, o čem nemáte ani páru! A naprosto bezdůvodně! Ty děti nevystavuji riziku já, jako pořadatel, já vystavuji riziku pouze sebe! Ty děti vystavují riziku jejich rodiče, co jim ten sport vybrali a pak nadávají pořadatelům, místo aby jim byli vděční! To budete nejspíš vy. A půl republiky to nebylo, poprosil jsem pár známých, protože to bylo narychlo, na poslední chvíli. Takže vážený kritiku, hodíte nám své jméno, ať víme, kdo je tady tak zkušený a vševědoucí?
05.02.2020 19:35:05
Silničář
Kdo kope kolem sebe jste vy a vaše amatérství. Naučte se číst já jsem Vám radil ať se jedete podívat jak se dělá zabezpečení jinde.Bohužel jste to nepochopil .A Vaše obhajoba ,že za to mohou rodiče jste směšný.
06.02.2020 3:05:56
Prachem Svatební cesty
Došly argumenty? Radil? Ne, vy jen nadáváte, pomlouvate, urazite.. rady od někoho jako vy jsou opravdu k nezaplacení. Já se snažím dělat něco pro sport, kterému u nás není ze strany zákonů moc přáno a spolu se všemi organizátory bojujeme válku s úřady. Co děláte vy? Místo vděku a pochopení jen nadáváte. A ještě anonymně.. mějte se krásně.
06.02.2020 11:11:25
Liori
Závod se mi strašně líbí a věřím, že se z něho stane tradiční maraton na úvod sezóny. Držím moc palce. Nenechte si to ničím a hlavě nikým znechutit 👍
07.02.2020 8:55:40
Prachem Svatební cesty
Liori díky, to, že lidi na cyklisty nadávají je smutné, ale u nás to dlouho jiné nebude, od cyklistů to ale zamrzí o to víc..
07.02.2020 19:24:07
Strejda
Silnicare, urcite dobre vite, jak se maji poradat zavody. Mam navrh: dejte se do toho. Zorganizujte nam krasny zavod, presne podle vasich predstav: s uzavirkami, po peknych asfaltkach. Budeme Vam velmi vdecni, pokud se tu objevi dalsi silnicni podnik.
29.02.2020 10:52:36